Citat:
Ursprungligen postat av Kyrpator
Borde det inte heta kallipyg, analogt med steatopyg? Det senare är ett ord som jag har haft lyxen att svänga mig med sedan ungdomen, förmodligen för att det figurerat i någon artikel om pygméer eller hottentotter i Svensk Uppslagsbok.
Utmärkt, då har vi en term för de sitsar som drar sig mot gyllene snittet. Ordet steatopyg är lätt att komma i håg, eftersom det är släkt med stearin – av uppenbara skäl. Det californiska filmidealet är påfallande amblypygt, vilket stundom kompenseras med kiselkuddar i mera kameravänlig höjd och med kortare avstånd till emaljfasaden och den botoxade pannan.
Frågan om adjektivsuffix -ös eller inte, den bedömer jag utifrån följande faktorer (-/+):
1. Kort är praktiskt. (-)
2. Grekerna tycks ha haft ett adjektivsuffix. (+)
3. Engelskan har förvaltat detsamma i form av -ous. (+)
4. Som västgöte använder jag ibland adjektivsuffix som -er i granner. (+)
5. Varianterna kallipygöser / steatopygöser är alltså inte fel om töser kring Skara.
6. Adjektivet -pös är ideopoetiskt med avseende på det avmätt pösiga. (+)
Den tyske professorn i antropologi framhöll att i natursamhället var en välplacerad näringsreserv en god indikation på att den potentiella modern var i gott skick hälsomässigt. Nånting att satsa på, men om han använde så vågade metaforer förstod jag det inte.
On topic:
http://dictionary.reference.com/browse/steatopygous