Citat:
Ursprungligen postat av StefanHeterJag
Min dotter sa precis att hon ville ha en chipsmaskin som gått på tv-reklam nyligen. Jag sa självklart att man inte behöver en maskin för att göra chips, bara skiva potatis och sen fritera i olja.
Så för att backa upp detta behöver jag nu hjälp med hur man gör en sats potatischips i ett vanligt kök utan fritös och chipsmaskin.
Så. Går det att fixa goda chips i en vanlig stekpanna med olja, eller annat kokkärl utan allt för mycket trubbel (typ elda upp köket för att oljan vart 3 grader för varm) så tar jag tacksamt emot tips!
Använd alltid kokkärl som du har ett tättslutande lock till. Kväva elden är enda chansen om du skulle ha det allt för varmt och olyckan är framme.
Oljan ska vara så varm så den nästan ryker och ett bra test är att lägga i en bit franskbröd. Efter en minut ska den vara gyllenbrun.