Citat:
Ursprungligen postat av Zi
En unik egenskap hos Imovane är att den har vissa
barbiturateregenskaper.
Imovane sänker både koncentrationen av dopamin och hjärnans förmåga att använda
det på flera ställen i hjärnan. Bland annat prefrontala cortex vilket styr individens anpassningsförmåga, arbestminnet, inlärning, empati och även individens förmåga att bearbeta information. Rätt skrämmande faktiskt.
Jo, Imovane är mycket bra mot ångest då den delar de egenskaper med bensodiazepiner och barbiturater. Toleransen beror snarare på förslappning av GABA A. Enbart ett break kan hjälpa.
Ja jävlar, tackar för infon. Jag har läst en del studier angående zopiklon sedan mitt senaste inlägg dock inget om hur och varför den påverkar så det var bra,. Vad som jag läst om och vad som slagit mig är den enorma mängd horribla biverkningar(även för att vara i knarksvängen) man kan råka ut för på grund av zopiklon i extremfall, inget jag tänkt på under alla jävla år jag haft tillgång till skiten och inte lär det bli bättre med tanke på de doserna man stoppat i sig emellanåt eller det övriga levernet man haft eller åldern eller, suck.... Alltifrån akuta och långsiktiga hjärtfel till olika grader av hjärnskador och det i teurapetiska doser. Så visst har du rätt, det är skrämmande.
Det är faan inte lätt att bli gammal och vis ibland okunskap lycka.
Japp jag håller med att det hjälper bra mot ångest, mycket bättre än någon bens anser jag.
Dock kan ju inte jag(som på många år inte haft ångestproblematik) eller du svara på om han som undrade om det fortfarande kommer hjälpa honom trots att han fuckat sin tollerans så pass att han inte märker av 60+mg nu kommer kunna bli behjälpt i ångestsyfte dagtid av mindre doser. Sådant är som jag skrev individuellt.
Tyvärr(nu snackar vi ju dock i russyfte som snubben fråga om) kanske det är så att ett break inte hjälper heller då det också är väldigt individuellt när man så vida pass fuckat sin tollerans. Så är det för mig i alla fall, det skeppet har liksom seglat men som tur är kan jag fortfarande få medicinsk verkan emellanåt. En del får inte ens det.
Är du kunnig ang påverkan på bla gaba-a och annat i signalsubstansväg så slå mig gärna ett pm så ska ja förklara lite mer ang vad(i substansväg, dos etc) som funkar och inte funkar för mig då jag är jäkligt nyfiken på vad denna permanenta tollerans på just z-analoger beror på. Samt varför den endast återfinns (för mig) hos buprenorfin och mdma(som inte påverkar samma receptorer, signalsubstans eller ens samma delar av hjärnan) och delvis men inte alls i samma extrema utsträckning hos bens. Nu menar jag just höga doser i russyfte.
Eller så kan du förklara här för det skulle vara skönt att veta varför det blivit på detta vis.