Citat:
Ursprungligen postat av
Shepard25
Ja, jag kör ju knäböj på presspassen så quadsen får ju sitt där. Gillar dock marklyft, men att aktivera mer hamstrings låter intressant.
Har nu kollat på videon samt läst på lite andra ställen, och det känns att jag borde kunna lägga in rumänska mark som en separat övning i mitt dragpass, om än på lägre vikt än vad jag kör på mark?
Att köra både normala mark och rumänska på samma pass är en aning overkill, kör då istället mark eller rumänska mark och sittande lårcurl.
Ingen mark variant (höftextension) är f.ö lika bra som en lårcurl (knäflexion) när det kommer till att träna hamstrings, då hamstrings primära funktion är en flexion i knäleden och i en höftextension så är höfterna och gluteus dom primära extensorerna.
Sen tränas inte biceps femoris korta huvud i höftextensioner.
Citat:
Ursprungligen postat av
Shepard25
Känns dock som att det skulle bli tungt att köra t.ex. både knäböj och marklyft på samma pass, i alla fall på den volym jag kör nu där jag kör 3x5 på både mark och böj.
3x5 är ju ingen hög volym, eller tar du varje set till gränsen?
Om det är fallet så förstår jag att ditt centrala nervsystem blir mos och då rekommenderar dig att istället köra 3x5 som raka sets, med andra ord, använd samma vikt i alla sets och öka vikten när du klarar av 5 eller 6 reps i det sista setet.