Citat:
Ursprungligen postat av
Killer-queen
Det påverkar din återhämtningsförmåga, vilket i sin tur påverkar din styrkeutveckling. Du måste äta rejält för att göra normal utveckling styrkemässigt, men även om du gör det så kommer eventuellt inte ditt nervsystem återhämta sig med samma kapacitet som hos någon som verkligen vilar på sina vilodagar.
Kortfattat så måste du äta och sova ordentligt om du ska träna så intensivt. Din styrkeutveckling kan bli aningen långsammare, men det kan vara acceptabelt då ditt fokus ligger någon annanstans.
Jag tänker mig en kompromiss, där jag under icke-gymdag tränar 0-2 kickboxingpass, och under gymdag 0-1 t.ex: Gymma måndag morgon, kickboxing-pass på kvällen, tisdag ett kickboxingpass, onsdag endast gymma, torsdag dubbelpass kickboxing, Fredag vila, lördag endast gym, söndag kickboxing osv. Jag slänger helt enkelt in pass/gym efter hur trött och utsliten jag känner mig.
Det ska sägas också att jag nu börjat köra sparringpass, som inte är lika fysiskt ansträngande som vanliga mitspass. Under gymdagar skulle jag då endast köra sparring om jag gymmar, och på vilodagar skulle en av två pass vara sparring.
Vi får se hur det går, är hursomhelst väldigt taggad att träna just nu efter sjukfrånvaro.
Tackar för svaret förresten!