2019-06-13, 21:02
  #61825
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Är det oanständigt att vara mänsklig?

Säg den hudfärg, hårfärg och ögonfärg som inte ser hudfärg, hårfärg och ögonfärg. Det folk som mött eller möter dessa mängder av främmande människor, vapenföra män och kvinnor med barn - utan eftertanke och oro.

Namnge detta folk, Per och Martin, denna trygga, färgblinda, icke-exkluderande människosort som visar att det går, bara den goda viljan finns. Anständigheten förkroppsligad i sinnevärlden, som utan rädsla välkomnar en demografisk omvälvning mot minoritet i det som var det egna landet. Vilken kulör på hud, hår och ögon har levt upp till detta ideal genom hela den historiska erfarenheten, från Sumer till Sverige? Ge ett enda exempel - eller förklara vad det är som är så speciellt och nytt med ljushylta, blonda, blåögda svenskar.

Är instinkten oanständig? Självbevarelsedriften? Är bara den anständig som inte reagerar och framåtskriver, som inte använder sin intuition och fantasi att extrapolera ett samhälle som rimmar med historiska erfarenheter av gruppkonflikt, våld och underkastelse.

Är judarna i Israel alltså oanständiga, när de diskuterar demografi och agerar politiskt för att bevara en majoritet av sin egen sort?

Är en svensk mänsklighet oanständig? Eller är det oanständiga istället att ifrågasätta just svensk mänsklighet?

Svensken är människa. Det är det revolutionära budskapet som Arpi och andra systemkritiker måste värja sig med. Svensk identitet och sensibilitet är inte ett solitärt, partikulärt undantag från allmänmänsklig erfarenhet och kapacitet. Inte ett unikum eller syntetisk avvikelse, utan ett exempel, en repetition och variation på ett organiskt, mänskligt tema.

Framtiden kommer inte bli neutral och fri från anklagelser om oanständighet och kollektivt hat. Ondskan och godheten kommer som begrepp inte stanna kvar länge mellan citationstecknen, utan kommer användas att beskriva andra, autentiska erfarenheter. Anständighet är något vi ska tala om, ondska något vi ska påtala och hata.

Jag tycker nog ditt "svar" till Arpis kritiker var mer läsvärt och givande än Arpis eget.

Givetvis har du rätt här. Givetvis fungerar även herrarna Per och Martin innerst inne exakt så som du beskriver. Deras problem är dock att de fortfarande tillhör en majoritetsgrupp och kan därför "kosta på sig" att vara storsinta på det utopiska och omöjliga sätt du beskriver i inledningen. Samma gäller även för Expressens kulturgalning som tyckte det var så spännande att han inte såg några svenskar i småhålorna han besökte på sin resa (förutom de som kom till föreläsningarna).

Släng in Per på en buss på väg till jobbet där 100% av resenärerna utgörs av kulörta, icke svensktalande män vilka aggressivt blänger på honom för att han inte "passar in" så blir det annat ljud i skällan tämligen omgående. Eller i vart fall att skällan tystnade, om det nu fanns någon "anständighet" hos Per.

Synd bara att de måste dra med alla oss andra i avgrunden i sin futila, dödsdömda kamp mot verkligheten och de självklara mänskliga drifterna.
Citera
2019-06-14, 00:17
  #61826
Medlem
RobbanUCs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nostradumbass
Swebbtv har "radikaliserats" lite och kör två avsnitt Ole Dammegård....


https://www.youtube.com/watch?v=6zHIUnA71Vk

https://www.youtube.com/watch?v=hfmrzlV40uY

Angående terrordåd, falseflags och annat. Väckarklockan ringer.

Det finns flera grupper som kommit till samma slutsatser som Ole Dammegård.
Att det rör sig om redan i förväg planerade scenarior är det inget som helst tvivel om.

Redan 1996 kom Mats Lindgrens bok ut:

Scenarioplanering. Kartbok för framtidskolonisatörer i det 21:a århundradet

https://www.bokborsen.se/view/Lindgr...onisat/3683482

Ur denna relativt allmänt hållna bok kan mycket lärdom tas om hur scenarior skapas och hur allmänheten kan vilseledas genom propaganda och psyops.

Precis det som händer i Svärje varje dag då båda sidor i debatter och konflikter påverkas av de som styr mediaflöde/TV/radio etc. och även det skådespel som kallas för politik men som i själva verket endast är till för att avleda folkets uppmärksamhet från det väsentliga.

En intressant fråga är hur många av politiker, befattningshavare, tjänstemän, högre militärer/poliser och andra regimtrogna som skolats i scenarioplanering och använder denna bok som grund för sitt agerande i enpartistatens tjänst?

För er som trodde att Matrix bara var en film så kan vi upplysa er om att Matrix redan är realitet i Svärje då varje stor händelse i många fall är planerad och/eller att det finns en planerad respons till händelsen som passar det politiska narrativet.

Ta gärna exemplet med Rachmat Akilov och terrordådet på Drottninggatan som vändes till en manifestation mot främlingsfientlighet när den naturliga reaktionen hos alla folk borde vara upprördhet och ilska mot terrorism.

En helt osannolik och ologisk vändning som aldrig skulle kommit till stånd utan en stor mängd aktivister/media/lydiga statister/nyttiga idioter, en enorm försörjning med inventarier utrustning etc. och ett noggrant förplanerat scenario som implementerats.

Allt detta kräver stora resurser och pengar för att iscensätta.
En spontan aktion av detta slag är i praktiken omöjlig att genomföra.
Det finns i dagsläget endast en aktör-staten som har resurserna att genomföra något av denna storlek.
Det är staten som besitter propagandamonopolet och använder (frivilligt, eller under tvång) media och de andra organisationer/företag som de anser nödvändiga för operationens genomförande.
Citera
2019-06-14, 00:47
  #61827
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Angående den här "He said Jehova!"-debatten rörande det Ivar Arpi skrev, kan det finnas anledning att påminna om att skepsis mot främlingar (s.k. "främlingsfientlighet") sannolikt är evolutionärt framväxt som ett utvidgat immunförsvar.

Mikrober som rör sig mellan personer som uppenbarligen levt nära varandra under åtminstone någon generation (manifesterat och signalerat genom liknande utseenden och liknande kulturella referenser), finns med stor sannolikhet motståndskraft emot.

Mikrober som rör sig bland människor som uppenbart inte funnits på "denna" plats mer än en kort tid är potentiellt farliga eftersom risken finns att ingen motståndskraft har byggts upp.

Att undvika främmande har varit ett beteende som gett individer en större levande och reproducerande avkomma under evolutionens gång. Hur gör evolutionen när den påverkar beteenden? Den skapar just obehagskänslor. Alltså har beteendet för "fenotypen" främlingsfientlig spritt sig till nästan alla folkslag över hela världen. Gener för andra beteenden mot främlingar har sorterats bort.

Det är bakgrunden till obehaget inför många främmande människor i sin närmiljö. En obehagskänsla som lönat sig under årtusendenas gång.

Att försöka uppfostra bort den känslan är på nivå med att försöka bota bögar med kbt.
__________________
Senast redigerad av GreffueAnthonius 2019-06-14 kl. 01:00.
Citera
2019-06-14, 01:51
  #61828
Medlem
Vryzass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Runningonempty
Jag tycker nog ditt "svar" till Arpis kritiker var mer läsvärt och givande än Arpis eget.

Givetvis har du rätt här. Givetvis fungerar även herrarna Per och Martin innerst inne exakt så som du beskriver. Deras problem är dock att de fortfarande tillhör en majoritetsgrupp och kan därför "kosta på sig" att vara storsinta på det utopiska och omöjliga sätt du beskriver i inledningen. Samma gäller även för Expressens kulturgalning som tyckte det var så spännande att han inte såg några svenskar i småhålorna han besökte på sin resa (förutom de som kom till föreläsningarna).

Släng in Per på en buss på väg till jobbet där 100% av resenärerna utgörs av kulörta, icke svensktalande män vilka aggressivt blänger på honom för att han inte "passar in" så blir det annat ljud i skällan tämligen omgående. Eller i vart fall att skällan tystnade, om det nu fanns någon "anständighet" hos Per.

Synd bara att de måste dra med alla oss andra i avgrunden i sin futila, dödsdömda kamp mot verkligheten och de självklara mänskliga drifterna.

I samma anda av vad Arpi borde ha svarat om han hyser dessa åsikter, ger jag ett inlägg om 7-11 nationalism från andra sidan Atlanten.

Arpi börjar vrida sig lite, möjligtvis för att inte helt kasta bort karriären.

Men i vilket fall:

https://www.counter-currents.com/201...1-nationalism/

Citat:
I remember going to gas stations late at night with my dad when I was a kid, when I couldn’t sleep. We would get snacks. He knew the names of everybody who worked the late shift. They always seemed to play cool ‘80s music. That’s the America we were supposed to have.

Citat:
But just in the course of my own short life thus far, there are places I went not all that long ago that were awesome, fun, clean, and safe that are now infested with aspiring rappers and welfare tourists – and nobody speaks English

Citat:
Not that long ago, I stopped at a convenience store in one of the most “diverse” parts of the city to buy a soda as I was driving through. The experience was “enriching,” you might say, in that I did learn something new about how non-whites live. The establishment’s front door was chained shut and locked. The windows were all barred.

Citat:
The way that low-trust, low-impulse control populations live is wild.

Citat:
We no longer have a nice, white country. We are forced to live in a sort of open-air prison camp, being endlessly terrorized in ways that are increasingly being normalized.

Citat:
If you can’t walk into a convenience store at 2:30 AM to get a snack on a Friday night while leaving your car running and unlocked with your girlfriend waiting in it, you don’t live in a free country.

Citat:
What about the freedom to walk home safely? What about the freedom to sit in a parking lot with a friend, drinking a Big Gulp while listening to The Cars without having to worry about being harassed by diversity?

Citat:
Everything has been taken from us; perhaps most notably, our peace of mind.

Citat:
When you pull into the parking lot, get harassed for money by some aspiring rappers, are nearly run over by a hijab-wearing woman in a new SUV as you cross the parking lot, and are unable to communicate with the Indian clerk while you’re being given the eye by urban youths, you come out of the experience feeling annoyed and angry. This is diversity fatigue: the result of the constant low-grade harassment and alienation we experience just by living among these vile racial aliens.

Citat:
Whites are being forced to live among a violent, impulsive, high-time preference scourge, with no way to legally segregate ourselves from them. It’s a form of anarcho-tyranny: the criminals are allowed to commit crimes and operate rather freely in society while the innocent are forced to live among them, while the law does little to protect them.

Citat:
As diversity increases and the proportion of whites falls, societal dysfunction will continue to rise

Tror många födda på 70- och 80-talet kan känna igen frustrationen, nostalgin och ilskan över vad som tagits ifrån oss.

Nostalgin därför att när vi växte upp var samhället modernt, och mestadels vitt och därför lugnt och tryggt.

Just den lågintensiva ångesten som vi är tvungna att leva med pga av mångfald av bruna kroppar.
Citera
2019-06-14, 07:19
  #61829
Medlem
Evaristos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
---
Att undvika främmande har varit ett beteende som gett individer en större levande och reproducerande avkomma under evolutionens gång. Hur gör evolutionen när den påverkar beteenden? Den skapar just obehagskänslor. Alltså har beteendet för "fenotypen" främlingsfientlig spritt sig till nästan alla folkslag över hela världen. Gener för andra beteenden mot främlingar har sorterats bort.

Det är bakgrunden till obehaget inför många främmande människor i sin närmiljö. En obehagskänsla som lönat sig under årtusendenas gång.

Att försöka uppfostra bort den känslan är på nivå med att försöka bota bögar med kbt.
Så är det förstås. Men VAD som uppfattas som främmande är nog mer formbart än instinkten att ta avstånd. Nyamko Sabuni känns inte särskild främmande jämfört med en blek jihadist med rött skägg. Vi kan ganska lätt förändra våra preferenser efter vilka vi uppfattar som begripliga och vänligt inställda. Det sitter i blicken, kroppspråket, attityden. Sånt som gör att medelklass-fjantar ibland är livrädda för självsäkra knegare.
Citera
2019-06-14, 09:27
  #61830
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vryzas
I samma anda av vad Arpi borde ha svarat om han hyser dessa åsikter, ger jag ett inlägg om 7-11 nationalism från andra sidan Atlanten.

Arpi börjar vrida sig lite, möjligtvis för att inte helt kasta bort karriären.

Men i vilket fall:

https://www.counter-currents.com/201...1-nationalism/

Citat:
What about the freedom to walk home safely? What about the freedom to sit in a parking lot with a friend, drinking a Big Gulp while listening to The Cars without having to worry about being harassed by diversity?

Everything has been taken from us; perhaps most notably, our peace of mind.


Tror många födda på 70- och 80-talet kan känna igen frustrationen, nostalgin och ilskan över vad som tagits ifrån oss.

Nostalgin därför att när vi växte upp var samhället modernt, och mestadels vitt och därför lugnt och tryggt.

Just den lågintensiva ångesten som vi är tvungna att leva med pga av mångfald av bruna kroppar.

Dagens "uppvaknande" i expressen kan illustrera folkets ångest

Mammans ilska efter rånvåg mot unga: ”Maffiametoder”

https://www.expressen.se/gt/mammans-...maffiametoder/

Men hennes reaktion och lösning på problemet stannar vid samma tröskel som Arpi och sedan händer inget mer tyvärr, det måste nog bli krigsliknande tillstånd innan svensken vågar yttra det som måste yttras för att kunna börja rota i problemet och städa upp.
Hon är rasande.
– Jag är inte bara arg, jag är jävligt förbannad. Det jag är mest förbannad på är att vi vuxna svikit våra ungdomar i Sverige.
– Jag tror att polisen gör ett bra jobb, även skolan och socialtjänst, med de resurser som finns. Det handlar om pengar. Polisen måste ut. Vi vuxna måste vara där ungdomarna är. Man kan inte stoppa huvudet i sanden.
Tonårsmamman med två rånade söner, tror att det krävs mer resurser och handlingskraft för att komma åt problemet med ungdomsrånen.
– Jag tror att kunskapen finns hos socialtjänst, skola, föräldrar och polisen, men det finns varken resurser eller jävlar anamma för att ta tag i det. Det är förövare som styr Sverige. Det måste bli konsekvenser, man kan inte bara blunda och sticka huvudet i sanden.
Man kan visst blunda, stoppa huvudet ner i sanden, hålla för öronen, låtsas som om inget hänt...det är vad samtliga gör, mer eller mindre livrädda för att säga som det är. Då kan vi aldrig lösa något, hur många Arpis som talar ut på rätt sida om anständighetens gräns.

Men verkligheten tar inte paus.

Maskerade män tillvingade sig moped vid Frölunda torg

https://www.expressen.se/gt/maskerad...oped-med-vald/
Citera
2019-06-14, 09:54
  #61831
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Evaristo
Så är det förstås. Men VAD som uppfattas som främmande är nog mer formbart än instinkten att ta avstånd. Nyamko Sabuni känns inte särskild främmande jämfört med en blek jihadist med rött skägg. Vi kan ganska lätt förändra våra preferenser efter vilka vi uppfattar som begripliga och vänligt inställda. Det sitter i blicken, kroppspråket, attityden. Sånt som gör att medelklass-fjantar ibland är livrädda för självsäkra knegare.

Så är det naturligtvis, utseendet är bara första filtret, "only skin deep". Blicken, kroppspråket, attityden är den absolut viktigaste och avgörande delen av det utvidgade immunförsvaret.

När det gäller Sabuni tror jag hon kommer från en kongolesisk familj med gamla anor som överklass, rentav adel från när Kongo var ett kungadöme. Det märks att hon inte lider av hudfärgshandikapp utan tar det som självklart att bli lyssnad till när hon har något autentiskt att säga. Då känns det rätt självklart att lyssna till henne också.
__________________
Senast redigerad av GreffueAnthonius 2019-06-14 kl. 10:02.
Citera
2019-06-14, 10:06
  #61832
Medlem
longbow4ys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CJFleetwood
Dagens "uppvaknande" i expressen kan illustrera folkets ångest

Mammans ilska efter rånvåg mot unga: ”Maffiametoder”
...
Man kan visst blunda, stoppa huvudet ner i sanden, hålla för öronen, låtsas som om inget hänt...det är vad samtliga gör, mer eller mindre livrädda för att säga som det är. Då kan vi aldrig lösa något, hur många Arpis som talar ut på rätt sida om anständighetens gräns.

I ett "någon annan" samhälle som Sverige som till och med införde ordet för detta internationellt, ombudsman , skall "någon annan" lösa problemen.

Problemet krackelerar när det visar sig att denna "någon annan" inte finns i verkligheten.

Likt Alfons Mållgan är det bara en fantasiprodukt. Men eftersom samhällskontraktet stipulerat att dessa skall lösa alla problem blir också resultatet att tron på samhället rasar när inget händer.

Vad är väl en stulen moped eller ett rån jämfört med att samhällets grundvalar, förtroendet, raseras?

Det är inte rån och stölder som är det stora samhällsproblemet. Det är den uteblivna responsen som är direkt samhällsomstörtande.

Och det utförs av våra politiker.
Citera
2019-06-14, 10:15
  #61833
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
I ett "någon annan" samhälle som Sverige som till och med införde ordet för detta internationellt, ombudsman , skall "någon annan" lösa problemen.

Problemet krackelerar när det visar sig att denna "någon annan" inte finns i verkligheten.

Likt Alfons Mållgan är det bara en fantasiprodukt. Men eftersom samhällskontraktet stipulerat att dessa skall lösa alla problem blir också resultatet att tron på samhället rasar när inget händer.

Vad är väl en stulen moped eller ett rån jämfört med att samhällets grundvalar, förtroendet, raseras?

Det är inte rån och stölder som är det stora samhällsproblemet. Det är den uteblivna responsen som är direkt samhällsomstörtande.

Och det utförs av våra politiker.

Politikerna vill inte göra något åt problemen. Då hade de gjort det. Istället ägnar de sig åt plakatpolitik och tvingar kassörskan på Ica att fråga varifrån du har fått dina två femhundringar du vill handla för, trots att de går att ta ut i ICAs egen uttagsautomat tio meter bort. Samtidigt kan socialbidragsförsörjde Hassan med familj åka målvaktsregisterad BMW och hyra ut låtsasfrånskilda fruns socialbidragsbetalda lägenhet svart till ockerpriser.
Politikerna vet var getingarna har sitt bo, men är livrädda för att peta i det.
Citera
2019-06-14, 10:26
  #61834
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
I ett "någon annan" samhälle som Sverige som till och med införde ordet för detta internationellt, ombudsman , skall "någon annan" lösa problemen.

Problemet krackelerar när det visar sig att denna "någon annan" inte finns i verkligheten.

Likt Alfons Mållgan är det bara en fantasiprodukt. Men eftersom samhällskontraktet stipulerat att dessa skall lösa alla problem blir också resultatet att tron på samhället rasar när inget händer.

Vad är väl en stulen moped eller ett rån jämfört med att samhällets grundvalar, förtroendet, raseras?

Det är inte rån och stölder som är det stora samhällsproblemet. Det är den uteblivna responsen som är direkt samhällsomstörtande.


Och det utförs av våra politiker.

Självklart, ibland blir det oskrivna lite väl otydligt, tack för påpekandet!
Citera
2019-06-14, 10:50
  #61835
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
I ett "någon annan" samhälle som Sverige som till och med införde ordet för detta internationellt, ombudsman , skall "någon annan" lösa problemen.

Problemet krackelerar när det visar sig att denna "någon annan" inte finns i verkligheten.

Likt Alfons Mållgan är det bara en fantasiprodukt. Men eftersom samhällskontraktet stipulerat att dessa skall lösa alla problem blir också resultatet att tron på samhället rasar när inget händer.

Vad är väl en stulen moped eller ett rån jämfört med att samhällets grundvalar, förtroendet, raseras?

Det är inte rån och stölder som är det stora samhällsproblemet. Det är den uteblivna responsen som är direkt samhällsomstörtande.

Och det utförs av våra politiker.

Citat:
Ursprungligen postat av Piggekott
Politikerna vill inte göra något åt problemen. Då hade de gjort det. Istället ägnar de sig åt plakatpolitik och tvingar kassörskan på Ica att fråga varifrån du har fått dina två femhundringar du vill handla för, trots att de går att ta ut i ICAs egen uttagsautomat tio meter bort. Samtidigt kan socialbidragsförsörjde Hassan med familj åka målvaktsregisterad BMW och hyra ut låtsasfrånskilda fruns socialbidragsbetalda lägenhet svart till ockerpriser.
Politikerna vet var getingarna har sitt bo, men är livrädda för att peta i det.

Skrämmande tanke. Kanke har folket likt våra politiker gett upp, inser att det gått för långt. Man röstar enbart för att försöka behålla så mycket som går av sönderfallet, något nytt och radikalt omdanande orkar man inte med, var ska man börja liksom? Framtiden kanske bara handlar om att släcka bränder och hoppas på det bästa. Se om sitt eget visionslösa liv och lön och stå redo med plåster och förband när verkligheten knackar på. Någon annan ambition går inte att finna just nu hur mycket man än försöker, det ser mörkt ut.
Citera
2019-06-14, 11:19
  #61836
Medlem
Arnstads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CJFleetwood
Skrämmande tanke. Kanke har folket likt våra politiker gett upp, inser att det gått för långt. Man röstar enbart för att försöka behålla så mycket som går av sönderfallet, något nytt och radikalt omdanande orkar man inte med, var ska man börja liksom? Framtiden kanske bara handlar om att släcka bränder och hoppas på det bästa. Se om sitt eget visionslösa liv och lön och stå redo med plåster och förband när verkligheten knackar på. Någon annan ambition går inte att finna just nu hur mycket man än försöker, det ser mörkt ut.

Att ge upp innebär att man har en bestämd riktning som man släpper. Det vi ser handlar inte om att ge upp utan ett samhälle utan idé om vart man är på väg, där handlingarna är av lam reaktiv karaktär. Motsatsen är ett samhälle med riktning som med aktion rör sig åt ett bestämt håll. Beslutsamheten ger styrfart och ledning för de små saker som ska ordnas. Men utan stor idé, ingen riktning. Då får vi dagens ledarsidor och politiker utan hållning med oförutsägbara ställningstaganden utan blick för helhet och huvudsak.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in