2016-11-27, 11:31
  #42025
Medlem
Evaristos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stevenstills
Ja det är vasst skrivet av Chris Forsne. Just uttrycket "ansvar för en utveckling som ingen har formulerat på ett begripligt sätt" är välfunnet. Det är väl just det som skapar en diffus olustkänsla i landet: ingen politiker kan eller vill förklara varför Sverige ska ta emot så otroligt många asylinvandrare när andra länder knappt tar emot några alls.
Men det här måste väl vara en felskrivning av henne: "Mycket talar för att väljarna kommer att sanktionera detta vid kommande val." Med tanke på det hon i övrigt skriver så kan hon väl rimligen inte tro att väljarna kommer ge den hittills förda politiken sitt stöd i det kommande valet?
Citera
2016-11-27, 11:42
  #42026
Medlem
Napoleon.Snowballs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Evaristo
Men det här måste väl vara en felskrivning av henne: "Mycket talar för att väljarna kommer att sanktionera detta vid kommande val." Med tanke på det hon i övrigt skriver så kan hon väl rimligen inte tro att väljarna kommer ge den hittills förda politiken sitt stöd i det kommande valet?

Jag tror att Chris har gjort sig skyldig till en anglicism. På engelska betyder ordet tillåta men också förbjuda, dvs. två motstridiga betydelser:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sanction
Citera
2016-11-27, 12:06
  #42027
Medlem
Sillberts avatar
För den som vill ha insikt i kulturvänsterns tankegångar finns två intressanta inlägg på Expressens kultursida.

Först ut är Jens Liljestrand (biträdande kulturchef):

Citat:
Täby är en av de kommuner som trotsar lagen och blankt vägrar ta emot fler flyktingar.
Jens Liljestrand skriver om en idyll där rådjur och fornlämningar är viktigare än solidaritet.

Citat:
Ändå var det hit jag ville. Jag lockades av att bo i en kommun där många verkar prioritera andra värden än låga skatter. Visst, det är märkeskläder och dyra bilar men också scouting, svampplockning och äppelkindade familjer som tågar i väg med matsäck och skidor när snön har fallit.

Nu stänger Täby dörren och det är inte svårt att lista ut varför. Moderaterna tappade sin majoritet 2014, då de backade ungefär lika mycket som Sverigedemokraterna gick framåt. Nu har SD 6,4 procent, hälften av riksgenomsnittet. Vill man hålla dem kvar där gäller det att stänga verkligheten ute. Det är exakt detta hyckleri som ständigt påpekas i min mejlbox: "såna som jag" gömmer oss bakom de lummiga syrenhäckarna i våra tjusiga förortsidyller och lämpar över ansvaret på andra. Solidaritet är fint om den är några hundralappar till Rädda Barnen på autogiro, inte om den är en barrack ute bland fornlämningarna. NIMGY. Not in my graveyard.

Jens Liljestrand (förmodligen högavlönad) har alltså flyttat (förmodligen från Södermalm) till Täby för att uppleva "scouting, svampplockning och äppelkindade familjer som tågar i väg med matsäck och skidor när snön har fallit". Inget av det där låter som att det skulle bli bättre av MENA invandring.

Sedan har vi Martina Montelius (dramatiker och skribent i Expressen) som skriver:

Citat:
Både Ann Heberlein och Marcus Birro har anammat Donald Trumps retorik om folket mot eliten.

Martina Montelius undrar vem som egentligen tillhör etablissemanget.

Citat:
Marcus Birro skriver på Nyheter24 9/11: “När människor under lång tid känner sig pissade på av etablissemanget och makten kommer människor att protestera.”

Det är inte bara regeringen som åsyftas här, utan de vänstervridna medierna, kultureliten, alla som bor på Södermalm.

“Du vill vinna godhetstävlingen, eller hur”, säger bekanta som börjat vurma för idéerna om farliga flyktingbarn och hotad mat på äldreboendena. “Ska du inte kalla mig rasist också?”

Citat:
Nej, det ska jag inte. Men jag fascineras av den populära idén om mig själv som en del av den fisförnäma eliten, och Donald Trump som underdog och hedersknyffel, från sina med 24 karats guld dekorerade rum hårt kämpande för vanliga, hederliga människors rätt att slippa mexikaner och syriska flyktingar. Jag vet att Jimmie Åkesson har talat ut med psykologen Poul Perris om sin på grund av invandring olyckliga barndom i Sölvesborg, men jag har ändå svårt att se just honom som Sveriges främsta representant för den vanliga människan.

Jag är kanske lite trög, trots att jag inte bor på Södermalm. Men den här nya världsbilden, allt tydligare definierad på våra förment vänstervridna dagstidningars ledarsidor – jag får den inte att hänga ihop. Inte med det jag ser omkring mig, och inte med Sverigedemokraternas samröre med näringslivet.

Om Average Joe får välja mellan att bli skinnade av näringslivet ELLER bli pissade på av kultureliten och skinnade av massinvandringen tror jag att de flesta väljer näringslivet.

Sedan kommer lite godhet:

Citat:
Under hösten har jag arbetat mycket med barn som flytt till Sverige från krig - eller som har föräldrar som gjort det. Vi har gjort teater tillsammans. Jag gjorde inte detta i något försök att vara god – jag lovar. Jag vet att man inte ska vara god. Men jag ville lära mig något om själva situationen att tvingas lämna sitt hem på grund av krig.
Citera
2016-11-27, 12:24
  #42028
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
I samma tidning skriver Anna Dahlberg om välfärdens kris. Idag är det barnen hon lyfter fram.

Två gånger ställer hon rakt ut den retoriska frågan hur det har kunnat gå så katastrofalt för Sverige, utan att ge minsta lilla hint om en orsaksförklaring. Är Expressen verkligen betjänta av en ledarskribent som uppenbarligen verkar sakna all form av verklighetsförståelse och förmåga att se och förstå orsakssamband? Eller kan det månne vara så att Anna visst har en klar och tydlig uppfattning om varför Sveriges välfärdsinstitutioner i rask tak förfaller men att hon av olika skäl avstår från att delge läsare denna förklaring? I så fall inställer sig ju frågan vad det är för skäl som tystar henne. Den här sortens retorik tycker jag är ohederlig och leder definitivt ingen vart i konstruktivt hänseende. Det duger inte längre att bara, oavsett hur skickligt detta nu görs, måla upp en nattsvart bild av Sverige framtvingad av mångkulturen men utan att nämna mångkulturen vid namn samt avsluta med ett dramatiskt "Vad ska vi göra?" eller "Hur kunde det gå så snett?". Alla vet redan varför.

Från att för några år sedan ha varit en modig och starkt lysande fyrbåk i det i övrigt kompakta mångkultursmörkret inom SMS har Anna tyvärr retirerat och får nu se sig omsprungen av ett gäng skribenter som känns väsentligt mer relevanta och skarpa i sin samhällsbetraktelse och -analys. Synd på så rara ärtor.
Citera
2016-11-27, 12:39
  #42029
Medlem
Naranbaatarkhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stevenstills
Ja det är vasst skrivet av Chris Forsne. Just uttrycket "ansvar för en utveckling som ingen har formulerat på ett begripligt sätt" är välfunnet. Det är väl just det som skapar en diffus olustkänsla i landet: ingen politiker kan eller vill förklara varför Sverige ska ta emot så otroligt många asylinvandrare när andra länder knappt tar emot några alls.

Chris Forsne och Ann Heberlein stärker upp Ledarsidorna. Jag tror att många beslutsfattare läser Ledarsidorna och denna FB-tråd.

Trevlig sida, men jag kan fortfarande inte få in i huvet att Westerholm är socialdemokrat. Han låter inte sån. Och Forsne och Heberlein bidrar mycket riktigt med trevlig läsning. Men nog ges det allt som oftast förklaringar till varför detta ständiga vi har ett ansvar.

Förklaringar till vårt ansvar ges mest hela tiden, tycker jag. Alla de konventioner som svenska staten skrivit på innebär många gånger en skyldighet att ta just ansvar, till exempel att ta ett visst ansvar för konstaterade flyktingar i form av att ge dem skydd genom uppehållsrätt i landet. Och enligt min mening hänvisas det friskt till konventioner och överenskommelser just för att motivera sånt som fri invandring och det som följer av det. Låt vara att de flesta är oförmögna att rätt tolka konventionerna alternativt skiter i vad som faktiskt står skrivet där, de används mest som bekväma tillhyggen i debatten. Men en skyldighet att ta ansvar i vissa frågor, det har svenska staten klart och tydligt gått med på att göra, helt frivilligt.

Men Fosne har så klart helt rätt i att det hela är diffust och en del av problemet med att ansvarsfrågan i det här diskuterade sammanhanget är svår att riktigt klart definiera är förmodligen, att medvetet och av okunskap har det svenska samhället kommit att blandas ihop med svenska staten. Rikspolitiker, till och med regeringsföreträdare, kan babbla om att samhället har ett ansvar, när man egentligen menar att det är det offentligas institutioner som har ett ansvar, här svenska staten.

I Sverige har alltså skett en glidning i betydelse av begreppen stat och samhälle. Eller så har det kanske aldrig gjorts någon egentlig skillnad mellan de två. Hur som helst ses begreppen av flertalet i Sverige som synonyma, med följd att frågan om ansvar blir diffus. Etter värre är att vår nuvarande statsminister och de flesta av hans medarbetare förmodligen aldrig reflekterat över skillnaderna mellan stat och samhälle. Att svenska staten har åtagit sig att göra vissa saker, till exempel att ta ansvar för vissa saker, innebär inte att hela eller delar av det svenska samhället har någon moralisk eller etisk plikt att dela det ansvaret. Staten kan tvinga invårna i samhället att stå ut med inskränkningar och försämringar, men jag som invånare har ingen skyldighet att aktivt hålla med eller ens delta i statens ansvarstagande, eller att låta bli att säga vad jag tycker om följderna av detta statens ansvarstagande.

Trevlig sida, den där ledarsidorna.se.
Citera
2016-11-27, 13:10
  #42030
Medlem
Nostradumbasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Runningonempty
Två gånger ställer hon rakt ut den retoriska frågan hur det har kunnat gå så katastrofalt för Sverige, utan att ge minsta lilla hint om en orsaksförklaring. Är Expressen verkligen betjänta av en ledarskribent som uppenbarligen verkar sakna all form av verklighetsförståelse och förmåga att se och förstå orsakssamband?

Jag börjar tro att det här att det aldrig nämns orsaker och orsakssamband också är psykologiskt. Alla vet redan orsakssambanden, men det är så jävla skamligt för dessa journalister så ingen ids säga nåt. Istället har man byggt en moralfästning runt sitt genomruttna misslyckande och försvarar sina hittillsvarande handlingar genom att moraliserande projicera sin egen skam på nazistfascister som likt barn pekar på elefanten och säger: Titta en elefant!

Mer slutledningsförmåga än ett barns behövs nämligen inte för att se orsakssambanden.

Detta beteende förekom också hos föredetta nazister. Nu har Sveriges olika mediala företrädare kommit olika långt i sin sjukdomsinsikt. "Denial" och "Anger"-stegen är passerade i och med hösten 2015, nu har vissa hunnit till Depression, medan andra är kvar i "Bargain"-steget.

Frågan är om socialdemokraterna kommer att göra slag i saken i "Bargain"-steget och göra det som krävs för att rädda Sverige som fungerande nationalstat, eller om alla kommer att klappa ihop likt skidåkare efter upploppet när alla når punkt "Acceptance".

Jag tror inte att politikerna vågar "Acceptance" för då kommer insikten att de pissade bort Sveriges fungerande nationalstat, och ersatte det med ett dysfunktionellt Libanon på några decennier. Om man medialt och politiskt bara konstaterar "Jaha. Det var så här det blev." kommer folkilskan att inte bli nådig, då har våra makthavare pissat bort sin egen makt också.
Citera
2016-11-27, 13:45
  #42031
Medlem
Ördögs avatar
Svenska Yles Sverigekorrespondent Ingemo Lindroos bjuder på lite reflektioner kring Sveriges USA-fixering och de svenska (eller kanske borde man säga Stockholms-)mediernas febrila försök att söka förklara Trumps seger. Hon tycker sig se en tillbakagång fört PK-tänkandet, men frapperas samtidigt av hur lite det fortsättningsvis rapporteras om fattigdom och utslagenhet, i synnerhet på den svenska landsbygden.

Ingemo Lindroos: I svenska Ronneby har man större problem än Trump
https://svenska.yle.fi/artikel/2016/...-problem-trump
Citat:
Otaliga är de analyser som har gjorts från olika delstater sedan ett och ett halvt år tillbaka. Och lika många är de så kallade ”vanliga amerikanska familjer” som har berättat om sitt liv inför den svenska publiken i tv, radio och tidningar.

Inte så konstigt att chocken över valutgången verkar vara ännu större i Sverige än jämförelsevis Finland. När Sverige trodde att man hade koll, och det sedan blev tvärtom, är det som om man inte vill acceptera situationen. Oräkneliga är igen de analyser som efter valet har skivits om hur det kunde gå så här. Och framför allt – ”kan det gå så här i Sverige?”

Intressant är den debatt som förs just nu om etablissemanget mot ”folket”. Den handlar liksom i många andra länder, om hur de etablerade medierna och politikerna inte lyssnar tillräckligt på vanliga mänskors oro, men också om hur medierna låter bli att berätta om ”obekväma sanningar”.

Jag har trots det under de två senaste åren i Sverige märkt en tydlig förskjutning från det som brukar kallas politiskt korrekt, till en större bevakning av känsliga frågor.
----
Det som jag däremot slås av, med lite utomstående finländska ögon, är hur otroligt lite fokus det är på utanförskap, i form av fattigdom, ungdomsbrottslighet och våld i utsatta områden.

Åker man en 15 minuters resa med tunnelbana från Södermalm så ser man en helt annan verklighet när man stiger av. Det är mest långstidsarbetslösa och sjuka i gatubilden, nästan bara personer med invandrarbakgrund och någon enstaka finsk ättling som har ”blivit kvar” i förorten. Fasader rämnar, handelskvarteren är i dåligt skick och de statliga eller kommunala inrättningarna är få eller har flyttat bort.

Jag tänker att det här är väldigt långt från de områden där journalister och politiker överhuvudtaget rör sig. En finländsk turist skulle heller aldrig ta sig hit av misstag. Det är inte det Sverige som motsvarar Sverige-bilden.
---
Under hösten visar ny statistik att dödsskjutningarna ökar i svenska städer. Man talar om interna uppgörelser och gängkriminalitet. Men också vanliga mänskor, ofta med utländsk bakgrund, känner sig utsatta. Många skulle vilja flytta, men har inte råd.

I Göteborg dog en åttaårig pojke då en granat kastades in genom fönstret på ett bostadshus, där han låg och sov. Det var sannolikt en del av lång kedja av hämnder som utförs av kriminella gäng. Inrikesministern uttrycker en förhoppning om att få fast de grova brottslingar som sannolikt är kopplade till samma typs mord. Men regeringen har för det mesta lyst med sin frånvaro i de områden där gängkriminaliteten härskar.

I veckan debatterades den brottsliga verkligheten i Ronneby i Blekinge, i SVT:s program Opinion live. Ett gäng unga män har satt skräck i staden genom att utpressa stadens handelsmän på pengar, genom våld och hot om våld. Polisen säger att arbete pågår. En handelsman visar i teve upp sina ärr från en knivattack – han är livrädd för att stanna kvar och försöker flytta. I övrigt är det tyst.

Samtidigt som fokus har varit på väljarna i Arizona, Pennsylvania och Oregon kämpar flera svenska orter med att överleva i en ny miljö där andra lagar råder: folk som inte vågar anmäla brott till polis på grund av hot, vittnen som inte vågar ställa upp och invånare som ser en sista utväg i att flytta, om de kan.

Jag kan inte låta bli att tänka: Hur hade rapporteringen sett ut om man hade avdelat ens en liten del av resurserna från bevakningen från det amerikanska presidentvalet, till att bevaka svenska familjers vardag i utsatta områden i Sverige?

Hur är det att leva som barn, ungdom, förälder och butiksägare på orter i Sverige, där Donald Trump bleknar i jämförelse med vardaglig rädsla?

Alstret kan kommenteras.
__________________
Senast redigerad av Ördög 2016-11-27 kl. 13:59.
Citera
2016-11-27, 13:59
  #42032
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Chris Forsne från ledarsidorna har skrivit en intressant artikel. Ämnet är Ansvar. Svenskar ska ständigt påminnas om att de bör ha dåligt samvete. Generös invandring kan lindra detta.

"Det är mitt ansvar att styra landet kan Stefan Löfvén säga… och tillägg att det är ditt eller ert ansvar att acceptera följderna av mitt beslut."

Ni känner igen detta. Placeringen av asylsökande ute i kommunerna. Alla kommuner är tvingade att ta emot migranter. Ingen kommun kommer undan längre. Löfven har tagit sitt ansvar, nu ska alla andra acceptera detta.

På individnivå skriver Forsne:

"Den samhällsbärande medelklassen, som redan tar så mycket ansvar, förväntas nu av regering och riksdag ta än mer ansvar, inte minst ekonomiskt, för en utveckling som ingen har formulerat på ett begripligt sätt. Det är ett ansvarsöverförande från dem som valts för att just bära ansvar tillbaka till alla dem som inte kan påverka. Det är inte en ansvarstagande politik. Mycket talar för att väljarna kommer att sanktionera detta vid kommande val."

Tror alla här tänker på den berömda frasen - Öppna era hjärtan! Den generösa invandringen skulle ju omvänt rädda oss. Än idag hävdar Reinfeldt att fortsatt stor invandring är nödvändig för att Västeuropa ska klara sig. Ingen här förvånar sig, utan blir förbannade på journalister som inte ställer tuffa motfrågor eftersom verkligheten är så j*vla uppenbar.

Identitetspolitiken, den postmoderna feminismen och nu rasifieringsdebatten är ett utslag för att ständigt hitta nya vägar att via dåligt samvete framtvinga fördelar för den egna gruppen. Rutar vi in det i en ekvation ser det ut så här: A tillåts förödmjuka B eftersom B anser att A har rätt att göra det. Konkret betyder det att vi betalar ut enorma summor bidrag och annat till grupper som aldrig bidrager själva med något och att dessa grupper anser sig ha rätt i att strunta i hur vårt samhälle fungerar. Det är vad ansvar, rätta värdegrunder och öppna era hjärtan betyder.

Låt oss vända på det hela. Alex Schulman har under en tid skrivit att vi svenskar (självklart är det riktat till svenskar) saknar empati. Han tycker att vi blivit hjärtlösa, Han tar gränskontrollen som exempel eller att asylsökarna känner oro för att de inte vet om de får stanna. I samma tidning skriver Anna Dahlberg om välfärdens kris. Idag är det barnen hon lyfter fram.

"I en av landets större städer ligger fyra ärenden om våldtäkt mot barn på hög, trots att det har gått över ett halvår sedan brotten ska ha begåtts. Polisen har inte ens utredare för att höra barnen om övergreppen.

Tänk efter vad det innebär. Brottsoffren får bära på sina trauman på egen hand utan någon rättslig upprättelse. Samtidigt går misstänkta våldtäktsmän fria och kan begå nya övergrepp mot barn."


"Men polisen är långt ifrån ensam om att inte mäkta med. I veckan rapporterade Sveriges radio om det pressade läget på barnsjukhusen. Bristen på specialistsjuksköterskor gör att drygt en tredjedel av platserna på landets fyra barnintensivavdelningar hålls stängda. I några fall har man tvingats skicka barn utomlands för vård.

"Vi har sjuksköterskor som sitter och gråter efter sitt arbetspass för att de känner sig otillräckliga", berättar överläkaren Helena Winberg för SVT."


"Tidigare i höstas var läget så kritiskt på Drottning Silvias Barnsjukhus i Göteborg att det talades om att lägga ner verksamheten. "Hade vi varit en fabrik så hade vi lagt ner. Men barnen är ju på akuten, så vi kan inte det", sade en vårdenhetschef till SVT Väst i september.

Återigen - hur är detta möjligt i en välfärdsstat med ett av världens högsta skatteuttag? "


"Det är dags att ompröva den självbilden. När anmälningar om våldtäkt mot barn läggs på hög, hjärtsjuka barn skickas hem och misshandlade barn inte hinns med har vi allvarliga problem. Problem som inte är värdiga en välfärdsstat."

Om detta talar aldrig Schulman. Inte heller Virtanen eller Lindberg. Vad är deras samvete kring det här?

Mycket bra skrivet av Chris Forsne. Instämmer i att hon är den mest analytiskt tankeväckande skribenten på Ledarsidornas.se. (Jag delar inte alls Chris Forsnes uppfattning om EU (i en tidigare text), men det hon skrev återger - av lätt insedda skäl (FOTNOT) - säkerligen helt och fullt Mitterands uppfattning.)

Det mest framträdande - och (i ett internationellt perspektiv) avvikande - i den svenska politiken är regeringens och riksdagens ansvarsflykt.

Sjuparti-kartellen har på område efter område försämrat livet för den svenska befolkningen dvs försämrat livet för väljarna... samtidigt som sjuparti-kartellen avsvär sig allt politiskt och eget ansvar för de negativa konsekvenserna av sin egen politik. "Ansvar åläggs folket", skriver Forsne - "folket" skulle m.a.o. vara kollektivt ålagda att verkställa regeringens och riksdagens beslut.

Det är möjligt, att man skulle kunna försöka sig på att argumentera för befolkningens kollektiva "plikt" att verkställa regeringens och riksdagens beslut, då "plikt" är något helt annat än moraliskt ansvar. Inget parti har dock, föga förvånande, betraktat det resonemanget som en framkomlig eller valvinnande väg.

Men jag betvivlar starkt, att det är möjligt att framgångsrikt argumentera för befolkningens *moraliska* ansvar att verkställa regeringens och riksdagens beslut.

"In philosophy, moral responsibility is the status of morally deserving praise, blame, reward, or punishment for an act or omission, in accordance with one's moral obligations", berättar farbror Google.

Aristoteles diskuterar
"the conditions under which it is appropriate to hold a moral agent blameworthy or praiseworthy for some particular action or trait.

His general proposal is that one is an apt candidate for praise or blame if and only if the action and/or disposition is voluntary. ... First, there is a control condition: the action or trait must have its origin in the agent. That is, it must be up to the agent whether to perform that action or possess the trait—it cannot be compelled externally".
källa

Svensson är således inte moraliskt ansvarig för något, som han själv inte tar initiativ till och inte ens är införstådd med.

(Filosofin har (som alltid) därefter beslutsamt borrat sig allt längre och längre in i intrikata hårklyverier och spetsfundigheter ang. hur man ska se på "ansvar" samt (inte helt övertygande) försökt etablera begreppet "kollektivt ansvar".)

Man kan tycka, att SD borde göra ansvarsutkrävandet till en central fråga, då det är ett öppet mål... men SD kanske varken vill eller tror sig klara av den saken?

Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Om detta talar aldrig Schulman. Inte heller Virtanen eller Lindberg. Vad är deras samvete kring det här?

Schulman, Virtanen, Lindberg jämte de övriga av samma ull är samvetslösa. De arbetar (som de själva ser det) för ett högre mål, som får kosta den svenska befolkningen hur mycket lidande, umbäranden och ekonomiska resurser som helst (inkl. kosta en utplåning av den svenska befolkningen)... så länge som Schulman, Virtanen, Lindberg (jämte de övriga av samma ull) inte själva drabbas *personligen*.

Det var väl Virtanen som framhöll, att hans egen, privata och ograverade konsumtion av rödvin utgjorde ett adekvat mått på att den unika invandringspolitiken var acceptabel.

Jan Tullberg skrev nyligen en bra artikel om fenomenet:

http://www.friatider.se/den-nya-godh...-andras-pengar

Min signatur: Voting other people’s money is not generosity any more than sending other men to war is courage.

------

FOTNOT:

Chris Forsne har en son (kommunpolitiker i Västsverige), som Mitterand är far till.

http://www.expressen.se/gt/francois-...n-i-riksdagen/

http://www.liberation.fr/france/2014...n-papa_1077665
__________________
Senast redigerad av Meiji 2016-11-27 kl. 14:02.
Citera
2016-11-27, 14:11
  #42033
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Runningonempty
... Den här sortens retorik tycker jag är ohederlig och leder definitivt ingen vart i konstruktivt hänseende. Det duger inte längre att bara, oavsett hur skickligt detta nu görs, måla upp en nattsvart bild av Sverige framtvingad av mångkulturen men utan att nämna mångkulturen vid namn samt avsluta med ett dramatiskt "Vad ska vi göra?" eller "Hur kunde det gå så snett?". Alla vet redan varför...

Men detta är ju också journalistens/mediala debattörens roll idag. Man ställer obehagliga frågor, oftast retoriska och insinuanta, men man ska inte presentera några konkreta förslag. Skulle man, likt Marcus Oscarsson, presentera något "program" (som alla ändå kan skriva under på), så hudflängs man i media som vänster- eller högerpopulist.

Från massimmigrationsvänligt håll så anser man säkert Dahlberg som agendasättande precis som den här trådens skribenter ofta anser Vingmutterns publikation att vara.

Det man får ge Anna Dahlberg, Porslinsdockan, Westerholm m fl är att de ändå lyfter problematiken. Oavsett vad de sedan har för åsikter om vilka åtgärder som ska till. Jämför det med våra tandlösa politiker som inte kommer med något konkret alls.

För att ta till mediakrigsmetaforer så tar jag hellre "krigare" som skjuter med lösplugg än är totalt avväpnade och bakbundna. En ännu mer träffande beskrivning är kanske att politikerna är "shellshocked" av den realitet som uppstått, och insikten att man måste kohandla med s.k "populister" för att ens ha en möjlighet att få rätsida på eländet de skapat.
Citera
2016-11-27, 14:45
  #42034
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Simmaellersjunk
Det man får ge Anna Dahlberg, Porslinsdockan, Westerholm m fl är att de ändå lyfter problematiken. Oavsett vad de sedan har för åsikter om vilka åtgärder som ska till. Jämför det med våra tandlösa politiker som inte kommer med något konkret alls.
Jag håller helt med. Steg ett är att sjukdomsinsikten sjunker in hos allt fler. Då får man kanske tillfälligt ha överseende med att vissa av de som förmedlar denna sjukdomsinsikt i en liten slutkläm antyder lite homeopatisk behandling.
Citera
2016-11-27, 15:16
  #42035
Medlem
Sillberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Runningonempty
Det duger inte längre att bara, oavsett hur skickligt detta nu görs, måla upp en nattsvart bild av Sverige framtvingad av mångkulturen men utan att nämna mångkulturen vid namn samt avsluta med ett dramatiskt "Vad ska vi göra?" eller "Hur kunde det gå så snett?". Alla vet redan varför.

Fast stämmer det verkligen? Skulle du låta Jonas Sjöstedt läsa Anna Dahlbergs ledare skulle han förmodligen hålla med om allt, men han skulle påstå att problemets orsak är för låga skatter och lösningen är högre skatter.
Citera
2016-11-27, 15:42
  #42036
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
PTO, Asylsvenskans egen Bror Duktig, är i allafall inte sen att - i likhet med deplorable Hillary - smäda folket och det folkliga sentimentet (eller ska vi säga sedimentet?):

Citat:
Först brexit, Storbritanniens farväl till EU. Sedan Donald Trumps seger i det amerikanska presidentvalet. Skall den dyiga vågen rulla vidare över världens mest stabila demokratier?

NB: min fetning ovan.

Till skillnad från förra veckans kolumn av honom utelämnar han nu Hitler från texten, men det uppvägs väl av hans svammel om nynazister, Putin ("den europeiska högerextremismens gudfader") och "stängselbyggaren" Viktor Orban. Som ondskans journalistiska motvikter till verklighetens [onda] realpolitiker, refererar han gärna till Vingmuttern, "vänsterprofilen" Petter Larsson och Lena Mellin.

Han har också feta problem med perspektivet. I kraft av etikett- och stilpolis med sin förnumstiga rödpenna har han inga problem att vräka granater över förtvivlade och bakbundna:

Citat:
Ett litet genombrott har redan inträffat i svallet från förra veckans filmade genomklappning på Moderaternas partikansli. Den digitale kommunikatören Delmon Haffo fick sparken sedan han förolämpat socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) å det grövsta. Kommunikationschefen Per Nilsson flyttades från sin tjänst. Det var snabbt och resolut agerat, även om M-ledaren Anna Kinberg Batra förnekar det uppenbara: att partiet i jakten på SD-väljare låtit sina funktionärer använda ett allt råare språkbruk.

---

Den förmente liberalen PTO kunde väl ha refererat till DN:s Lena Andersson också (som länkades igår på tråden), som skrev om bl a minister Strandhäll (S) - hon Annika ni vet:

Citat:
”Den här idén om mäns rösträtt i USA, är det inte dags för omprövning”. Vår minister svarade: ”Har också tänkt den tanken ska erkännas”.

Det otroliga inträffade att hon knappt behövde förklara sig. Tjänstemannen hos Moderaterna som upprördes av det hon skrev och smädade henne fick avsked på grått papper. Ministern fick berätta om sina känslor. Moderaten ansågs spegla sitt parti. Ministern ansågs inte spegla regeringen fastän ett statsråd formellt alltid gör just det. Hon ansågs inte spegla ens sina egna ståndpunkter.

Citat:
Eftersom medierna var påfallande ointresserade av vad ministern höll på med men ägnade spaltkilometer och etertimmar åt vad Moderaterna håller på med, behövde ministern inte försvara sig med att hon skojat. Medierna skötte försvaret åt henne. Det hade annars varit spännande att höra hennes svar på följdfrågan vilka gruppers rösträtt man får skoja om och hur regeringen har upprättat den hierarkin.

Citat:
Det var förvisso anstötligt, och besynnerligt, att kalla henne hora. Men ministerns förlöpning är allvarligare även om hon yttrade den som en viskning medan tjänstemannen på kansliet tog i med hela kroppen. Ju mer höjd man har desto mildare kan leendet som beledsagar hånet vara. Vanmakt kommer aldrig att vara vältalighetens grund.

---

PTO igen:

Citat:
I den sprickan mellan faktisk verklighet och påstådd verklighet frodas Jimmie Åkesson.

Då är det väl bara upp till så kallade liberala medier att skildra verkligheten mer sanningsenligt, så försvinner nämnda spricka.
__________________
Senast redigerad av Kinuski 2016-11-27 kl. 15:52.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in