2015-11-17, 19:26
  #35497
Medlem
Skogkär gjorde igår en Engellau - och har de båda gjort en Witold? - som förordade att syrierna försvarar sig själv, så som kurderna; här kan finnas potential till mer vidgad repatriering. Oavsett vad som realiseras i fallet Syrien, och när, så kan den korridorsöverskridande tanken frigöra idéer och slutligen realpolitik. Nöden är uppfinningarnas moder. Och kommer den svenska nöden så minskar pull och ökar push, i en annan riktning än vi vant oss vid.

Skogkär:

Kurderna kan – då borde syrierna också kunna

Citat:
Polens nye utrikesminister Witold Waszczykowski har i alla fall en idé:

"Hundratusentals syrier har kommit till Europa nyligen. Vi kan hjälpa dem att bilda en armé. De kan resa för att befria sitt land med vår hjälp."

Citat:
Drygt 4 miljoner människor har flytt Syrien. Närmare 700 000 har vid det här laget ansökt om asyl i Europa. Bland dessa miljoner finns hundratusentals män i vapenför ålder, rimligen tillräckligt många för att utgöra rekryteringsunderlag för en ansenlig armé.


Engellau:

Den vite mannens börda

Citat:
Kurder vill och kan slåss för sitt land. Varför kan inte syrier göra det? Är det bara för att västvärlden erbjuder sig att sköta kriget åt dem och samtidigt barmhärtiga sig över dem och ta hand om dem fram till den dag då västvärlden förhoppningsvis skapat fred åt dem så att de kan återvända?
Citera
2015-11-17, 20:33
  #35498
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kinuski
Skogkär gjorde igår en Engellau - och har de båda gjort en Witold? - som förordade att syrierna försvarar sig själv, så som kurderna; här kan finnas potential till mer vidgad repatriering. Oavsett vad som realiseras i fallet Syrien, och när, så kan den korridorsöverskridande tanken frigöra idéer och slutligen realpolitik. Nöden är uppfinningarnas moder. Och kommer den svenska nöden så minskar pull och ökar push, i en annan riktning än vi vant oss vid.

Skogkär:

Kurderna kan – då borde syrierna också kunna





Engellau:

Den vite mannens börda

Det är det här jag menat med svensk nationalisms rehabilitering by proxy i Mellanöstern och Afrika.

Insikten att nationell solidaritet och underifrånkommande, organisk gruppidentifikation inte bara är värd att bejaka i sin klassiskt europeiska form - utan bör exporteras till Irak, Syrien Turkiet och andra mångetniskt fragmenterade, balkaniserade stater som nu exporterar sin splittring.

Det handlar om folkrättens förutsättning, att erkänna alla folks lika existens och värde och förstå att demokrati, populism, nationalism och folkstyre är överlappande snarare än motsatta begrepp.

Men även en evidensbaserad, realistisk, empirisk analys av politikens villkor, både lokalt, nationellt och globalt - för att inte säga allmänmänskligt. Människan är en gruppvarelse som söker tillhörighet, vars andra sida alltid måste vara exkludering. Man kan, liksom med kapitalismens funktioner av egenintresse, välja att arbeta mot denna mänskliga natur - eller med den.

Erfarenhetsmässigt är den europeiska nationalstatens relativt exkluderande folkhem den bästa formen av stat att leva i - och för det mesta en god granne att ha.

Hur Syrien eller Irak bäst delas i sina hållbara byggstenar är en annan, svårare sak. Men ett robust Kurdistan eller en kristen Nineveslätt med återvändare från Europa är absolut inte destabiliserande faktorer, eller ett naturnödvändigt hot mot andra grupper som idag förintas av islamisters gränslösa anspråk. Det underifrånorganiserade Somaliland är ett annat exempel att stötta från en principfast nationalistisk horisont.

Och, som vanligt - detta är inte att hålla med SD, utan en möjlighet att kritisera partiets vansläktade, assimilatoriska statsnationalism som redan misslyckats i Jugoslavien, Syrien och Irak. Och som inte ens efter ett sekel av "öppen turkiskhet" har lockat kurderna att släppa rätten till den egna exkluderande identiteten.
Citera
2015-11-17, 21:51
  #35499
Medlem
LeifD2s avatar
Vill man ha en mer nykter syn på vad som sker i Sverige får man ofta vända sig utomlands. Som t.ex. den här artikeln i norska Dagens neringsliv (dn.no)

http://www.dn.no/meninger/kommentare...er-og-svensker

Citat:
Skandinaviske medier og politikere fremstiller svensker som brannstiftende rasister, uten bevis.

Artikeln hade varit helt omöjlig i Sverige, då den avslöjar media- och politikeretablisemangets lögnberg.
Citera
2015-11-17, 23:40
  #35500
Medlem
lm5711s avatar
Färsk debattartikel i SvD av den tidigare pressekreteraren på UD, Anders Jörle (källa):
"Frågan om missbruket av svenska pass är bara ett av flera exempel inom migrationsområdet som hanterats slappt. Summan av bristerna hotar det politiska systemet, skriver Anders Jörle."

"Den svenska politiska senfärdigheten att förstå och agera på missbruket av svenska pass är, och har genom åren varit, häpnadsväckande."

"Journalister är å sin sida generiskt ointresserade av att driva frågor om illegal eller problematisk migration. Om inte annat för att rapportering om denna verklighet riskerar att ge SD vind i seglen – vilket visat sig vara en alldeles korrekt analys."

"Ju mer som migrationspolitiken, i synnerhet flyktingpolitiken, framstår som ett oorganiserat misch-masch utan rimliga prioriteringar så undergrävs medborgarnas förtroende för politiker och i förlängningen myndigheterna.

Slappheten i passfrågan är bara ett av flera exempel inom migrationsområdet där summan av bristerna på beslut och ledning hotar hela det politiska systemet som vi nu känner det, och tilliten till samhället.

För sent och för lite är kännetecknande för allt som händer i Sverige nu."
Det är väl fortfarande lite nytt att de stora morgontidningarna släpper fram debattartiklar som pratar om systemkollaps och förlust av tilliten i samhället?
Citera
2015-11-18, 01:05
  #35501
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Frågan är om "by proxy-nationalismen", medför en svensk nationalistisk känsla, eller om det nationalistiska sentimentet måste föregå politiken att repatriera. Om Sveriges pull minskar och push ökar - genom en uppkommen, relativ misär och harmonisering av politiken till omvärldens spelregler - kan incitamentet till en frivillig, cirkulär migration öka. Sådana glatta "repatrieringar", som inte behövt gå i clinch med viktiga ställningstaganden på svensknationellt plan - 'vad vill vi? varför vill vi? vilka är alternativen? och vad behöver göras för att uppfylla det hela?' - och kanske blir ingen läxa lärd. Vi undkom Andra världskriget, till priset av en fredsskada som nu gjort oss självskadebenägna...

Jag tror människan kan bli stygg både i tillgodoseendet av de mest elementära behoven, enligt Maslows behovshierarkier, som i det högsta självförverkligandet (tristess, ångest, omättlighet, frihetsanspråk som inte respekterar andras friheter). Någonstans där emellan ska tryggheten säkras ("staten" i bokstavlig eller liknande mening). Vad händer när den nationella självkänslan upplösts, svenskheten förminskats, devalverats, realiserats, slumpats bort, besudlats och förnekats omvartannat? Kanske har det möjliggjorts genom olika substitut, som neutraliserat nationella självbevarelseinstinkter hos den svenske dronten, med fredsskadan som sårbarhet; substitutet kan vara konsumism.

Thomas Nydahl:

Citat:
Men i ljuset av Parismassakrerna? Förstår inte européerna att just i dessa arabiska massor finns de kommande mordpatrullerna, de islamistiska krigare som väntar på order om nästa attack?

Nej, något sådant medvetande finns inte i Europa, det hävdar jag själv med stor bestämdhet.*Europa är varken mer eller mindre än en sovande, av konsumism, populärkultur och övergödning bedövad kontinent. Europa står idag inte för annat än att vara ett, bokstavligt talat, Dödens väntrum.

http://nydahlsoccident.blogspot.dk/2...nden-till.html

Jag tror att den assimilatoriska statsnationalismen skulle ha bättre förutsättningar att lyckas i ett (1) land som Sverige än vad den gjorde i f d Jugoslavien; Sverige saknar dock sentimentet för det. Kanske kan det väckas vid ett fall nerför behovstrappan. Medan immigrationen fortgår och integrationen fallerar till kolossala kostnader uppstår det balkaniserade Sverige, men utan det forna Jugoslaviens starka försvar och polismakt. Om detta Nya Sverige kommer det att berättas många spännande berättelser i "public service" etc; hur det är och vart "vi" är på väg.
Citera
2015-11-18, 09:00
  #35502
Medlem
Hårbolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Citat:
Ursprungligen postat av hogerspoket
Smålandsposten tar nu steget fullt ut och ifrågasätter 'mångkulturen' som fenomen på ledarplats. Eller ja, sågar i höjd med anklarna är väl egentligen en bättre beskrivning.

http://www.smp.se/ledare/valkommen-till-sverige/
Citat:
Ursprungligen postat av Lönnqvist
Det går att ha en stor invandring till ett land om man också har en bra politik. Likaså kan även en ganska liten invandring medföra problem om man har en dålig politik. Problemet för Sverige är att vi under flera decennier haft en stor invandring och en urusel politik.
Jag vet inte om jag håller med Lönnqvist här. Har verkligen politiken varit så dålig? Man har nog gjort så gott man har kunnat, vilket är mycket mer än vad man gjort på annat håll, men det var så här det trots allt blev. Det blir inte bättre än så här.

Lögnen om att det är integrationen som brister är upprepad så många gånger att den börjar bli internaliserad även hos kritiker till massinvandringen.

För att upprätthålla momentum i mediekriget så behövs denna typ av lögner punktmarkeras i det offentliga så att det inte blir attraktivt att använda sig av dem. Tyvärr så har ju både Gudmundsson och Sanandaji klivit av twitter, som ju är den främsta arenan för mediekritik.

Faktaunderlaget är ju odiskutabelt*, men i denna postmoderna värld krävs att både avsändare och källhänvisning inte är anonyma eller brunstämplade.

* https://www.flashback.org/sok/mipex?t=1423112
Citera
2015-11-18, 09:30
  #35503
Medlem
Sixts avatar
Patrik Kronqvist resonerar lite i Expressen. Börjar en sjukdomsinsikt uppstå så sakteliga?

Citat:
Vad händer med oss när gränsen är nådd?

Svenskarna litar blint på att politiker ska lösa alla problem. Nu klarar makthavarna inte ens att få fram tält. Vad gör det med tilliten?

Visst har många privatpersoner visat ett berömvärt initiativ under flyktingkrisen. Men när Kjell Bergqvist tröttnar är det Migrationsverkets personal som fortsätter att jobba 14-timmarspass. Ännu tydligare uttrycktes inställningen av komikern Henrik Schyffert:

”Det kostar oss alltså två quattro stagionis, en stor Fanta och ett Netflix-abonnemang att rädda livet på 80 000 människor i år.”

Schyfferts syn speglar inte bara svenskarnas höga skattemoral utan också dess höga tillit. Enligt alla mätningar har vi internationellt sett ett skyhögt förtroende för politiker och institutioner. Det är klart att våra makthavare fixar flyktingströmmen - även om den är rekordstor. "Vi befinner oss trots allt i Sverige", som ledarskribenten Ingvar Persson skrev i Aftonbladet i oktober.

Bara en dryg månad senare signalerar myndigheter och politiker dock tydligt att man faktiskt inte fixar det - trots att vi befinner oss i Sverige. En högskattestat som tvingas lita till medborgarnas goda vilja för att flyktingar överhuvudtaget ska få tak över huvudet. Är det nu någonting går sönder i statsindividualismens Sverige?

http://www.expressen.se/ledare/patri...ansen-ar-nadd/
Citera
2015-11-18, 09:44
  #35504
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lm5711
Färsk debattartikel i SvD av den tidigare pressekreteraren på UD, Anders Jörle (källa):
"Frågan om missbruket av svenska pass är bara ett av flera exempel inom migrationsområdet som hanterats slappt. Summan av bristerna hotar det politiska systemet, skriver Anders Jörle."

"Den svenska politiska senfärdigheten att förstå och agera på missbruket av svenska pass är, och har genom åren varit, häpnadsväckande."

"Journalister är å sin sida generiskt ointresserade av att driva frågor om illegal eller problematisk migration. Om inte annat för att rapportering om denna verklighet riskerar att ge SD vind i seglen – vilket visat sig vara en alldeles korrekt analys."

"Ju mer som migrationspolitiken, i synnerhet flyktingpolitiken, framstår som ett oorganiserat misch-masch utan rimliga prioriteringar så undergrävs medborgarnas förtroende för politiker och i förlängningen myndigheterna.

Slappheten i passfrågan är bara ett av flera exempel inom migrationsområdet där summan av bristerna på beslut och ledning hotar hela det politiska systemet som vi nu känner det, och tilliten till samhället.

För sent och för lite är kännetecknande för allt som händer i Sverige nu."
Det är väl fortfarande lite nytt att de stora morgontidningarna släpper fram debattartiklar som pratar om systemkollaps och förlust av tilliten i samhället?

Det är en intressant artikel, dels för att den släpps fram, dels för det feltänk som artikeln ger uttryck för:

Citat:
Tyskland och Sverige är två länder som i den globala ”folktron” anses ha god ordning på sina samhällen. I bägge länderna åtnjuter samhället, byråkratierna om man så vill, ett högt förtroende (i synnerhet i Sverige).

Det är i grunden inte byråkratierna som har haft ett högt förtroende, även om det på ytan kan se ut så. Byråkraternas (relativt) goda rykte har burits upp av folket. Endast genom att folket systematiskt hållit sig till normen har maskineriet fungerat. Byt ut folket och vi har ett annat läge men det kan knappast byråkratierna klandras för. Att tala om byråkratiernas förtroende är därmed något av en projektion, men kanske är det allt man förmår säga. Att tala om bättre och sämre folk lämpar sig förstås inte; delvis orättfärdig kritik av systemet är kanske allt man förmår som sagt - åtminstone för tillfället.
Citera
2015-11-18, 09:53
  #35505
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Har denna gått tråden förbi? http://www.smp.se/ledare/har-verklig...slam-att-gora/

Citat:
I Sverige är det offentliga samtalet så sekulariserat att vi har svårt att hantera fenomen som är religiöst eller eljest idémässigt inspirerade.

Är det något med vattnet där på Smålandspostens redaktion? Kosthållningen?
Citera
2015-11-18, 10:24
  #35506
Moderator
Siegfrids avatar
Nu har vi dragit i väg en bra bit från diskussionen om mediakriget.
Vill ni diskuterar kurdernas och andras krigsinsatser så får ni vända er till Politik Utrikes.
/Mod.
Citera
2015-11-18, 12:15
  #35507
Avstängd
sherms avatar
Anders Jörle var presschef på UD 2008-2012. Idag skriver han i SvD med anledning av den svenska passhanteringen. Läsvärt, ska påpekas, även i sin helhet:
Citat:
Den svenska politiska senfärdigheten att förstå och agera på missbruket av svenska pass är, och har genom åren varit, häpnadsväckande.

Det var under alla mina fem år i utrikesdepartementet uppenbart för alla tjänstemän att människor avsiktligt förlustanmälde pass som de egentligen sålt, oftast i Mellan*östern.
/... /
Hur kan denna häpnadsväckande eftergivenhet vara möjlig?
/... /
Ju mer som migrationspolitiken, i synnerhet flyktingpolitiken, framstår som ett oorganiserat misch-masch utan rimliga prioriteringar så undergrävs medborgarnas förtroende för politiker och i förlängningen myndigheterna.

Slappheten i passfrågan är bara ett av flera exem*pel inom migrationsområdet där summan av bristerna på beslut och ledning hotar hela det politiska systemet som vi nu känner det, och tilliten till samhället.

För sent och för lite är kännetecknande för allt som händer i Sverige nu.
http://www.svd.se/missbruk-av-pass-h...tingmottagande

Det är tydligt att det svenska politiska systemet måste reformeras i sin helhet såväl som det etablissemang som bär ansvar för att ha kört landet i botten helt enkelt måste bort. Vare sig det är genom riksrätt, folkdomstolar eller helt enkelt vanlig gammal hederlig lynchjustis så är ansvarsutkrävande något som måste ske.
Citera
2015-11-18, 13:03
  #35508
Medlem
envackerblommas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lm5711
Färsk debattartikel i SvD av den tidigare pressekreteraren på UD, Anders Jörle (källa):
"Frågan om missbruket av svenska pass är bara ett av flera exempel inom migrationsområdet som hanterats slappt. Summan av bristerna hotar det politiska systemet, skriver Anders Jörle."

"Den svenska politiska senfärdigheten att förstå och agera på missbruket av svenska pass är, och har genom åren varit, häpnadsväckande."

"Journalister är å sin sida generiskt ointresserade av att driva frågor om illegal eller problematisk migration. Om inte annat för att rapportering om denna verklighet riskerar att ge SD vind i seglen – vilket visat sig vara en alldeles korrekt analys."

"Ju mer som migrationspolitiken, i synnerhet flyktingpolitiken, framstår som ett oorganiserat misch-masch utan rimliga prioriteringar så undergrävs medborgarnas förtroende för politiker och i förlängningen myndigheterna.

Slappheten i passfrågan är bara ett av flera exempel inom migrationsområdet där summan av bristerna på beslut och ledning hotar hela det politiska systemet som vi nu känner det, och tilliten till samhället.

För sent och för lite är kännetecknande för allt som händer i Sverige nu."
Det är väl fortfarande lite nytt att de stora morgontidningarna släpper fram debattartiklar som pratar om systemkollaps och förlust av tilliten i samhället?

Att Anders Danielsson, GD migrationsverket, klarat sig från mediakritik är märkligt. Det är obehagligt då migrationsverket antas sköta konntroll av vilka som kommer o varifrån.
artikel igår i SVD http://www.svd.se/fyra-av-tio-asylbe...-identifiering
Citat:
Runt fyra av tio asylbeslut har fattats utan att Migrationsverket vetat vem den asylsökande är, enligt uppgifter från myndigheten. Detta trots att både regeringen och Säpo understrukit vikten av att verket kan fastställa asylsökandes identitet.
Många med rötter utomlands jobbar på migrationsverket, förhopningsvis är de omutbara.

Har en känsla av att GD Anders Danielsson inte månar om det svenska folket, utan mer om att verket ska växa. Rentav maktgalenskap hos GD, "låt Anders vara Anders" är beskedet till oroliga.
Här dock ett embryo till mediakritik av "Anders"
http://www.expressen.se/ledare/patri...rs-danielsson/
Citat:
En generaldirektör ska styra sin myndighet i enlighet med lagar och regleringsbrev. Men Anders Danielsson kan i sin iver över att få vara Anders Danielsson inte hindra sig från att också lägga sig i politikens utformning. Exemplen är många på när hans tjänstemannakostym blir för trång.

Utspelen inleds ofta med en brasklapp: "det är en fråga för politiken, men..." Som när han gästade Expressens Bar & Politik i november ifjol. Då var det nivån i flyktingmottagandet som Danielsson hävdade var en politisk fråga. Därefter övergick han direkt till att kritisera de som föreslog åtgärder för att minska asyltrycket mot Sverige.

måhända slutar det med en polisrazzia hos migverket för att hitta oegentligheter o tecken på korruption
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in