2015-10-27, 11:54
  #34885
Medlem
Nostradumbasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Motvillig1.2
Istället var det politikerna som öppnade upp för en mer verklighetsanpassad debatt (efter att de själva till slut gjort bekantskap med just verkligheten). KD-stämman, M-stämman och MÖK har helt ritat om spelplanen.

Det här tror jag är alldeles riktigt. Istället för att media driver politikerna framför sig har vi på sistone börjat se socialdemokratisk media tillbe högre makter och "oj, det här kommer att ta decennier att förstå vidden av"-resonemang i spåren av att politikerna mer och mer erkänner kollapsen och genomklappningen. Och mediahororna har naturligtvis inga lösningar på nånting, så nu börjar MSM mer än förrut att be om högre makter, men skillnaden att dom slutat skampåla och moralrida meningsmotståndarna. Nu har dom ingenting kvar. Ingenting.

Politikerna kommer alldeles på egen hand av ren nöd införa gränskontroller och repatriering. Det finns ingen socialdemokrat som är redo att gå till eftervärldens dom som den S-statsminister som återinförde fattigsverige som S ägnade 100 år till att motverka.
Citera
2015-10-27, 12:17
  #34886
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nostradumbass
Och mediahororna har naturligtvis inga lösningar på nånting, så nu börjar MSM mer än förrut att be om högre makter, men skillnaden att dom slutat skampåla och moralrida meningsmotståndarna. Nu har dom ingenting kvar. Ingenting.

Den stora svekdebatten för dem själva kvarstår. Den tiden när dagens invandringsförespråkare kommer att tvingas erkänna, eller alternativt belysa det offentligt genom hela folklagret, att deras solidariska religion har missgynnat kvinnor, barn, fattiga och sjuka på bekostnad av unga välmående män som ljuger sig in i systemet.

Än så länge är det bara det stora hyckleriet som kommer fram:
"Oj, vad många det kom, vad dum jag är"
medan religionens budskap om hur goda de är i stora drag har klarat sig.

Religionen baseras på hur god man kan sägas vara. Inte på hur smart eller dum någon kan ha råkat vara vid ett visst tillfälle.

I detta avseendet hoppas jag att SDs kampanj kommer att visa lite fakta på hur flyktingströmmarna till Sverige ser ut.
__________________
Senast redigerad av Reflector 2015-10-27 kl. 12:20.
Citera
2015-10-27, 13:04
  #34887
Medlem
Nostradumbasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reflector
I detta avseendet hoppas jag att SDs kampanj kommer att visa lite fakta på hur flyktingströmmarna till Sverige ser ut.

Det vet vi redan, via FriaTider:
http://www.friatider.se/migrationsve...in-yttre-gr-ns

Och migrationsverket:
http://preview.tinyurl.com/qzwrzc4


Men jag kanske ska ge SvenskOpposion lite cred också:

http://www.friatider.se/regeringen-b...rnativa-medier



Det kan gå fort nu.
Citera
2015-10-27, 14:17
  #34888
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nostradumbass
Det vet vi redan,

Jo. Det jag menade var att det skulle bli vidare känt i hur dålig och orättvis den goda politiken är.
Det sker ju redan idag via insändare och påpekande från vanligt folk då och då. Men det är alltid som media och public service försöker förminska förekomsten av så att för varje ärlig röst så kommer det tusen snyftreportage.

SD borde göra deras röst hörd så att mängden av verklighetsbeskrivningar ska komma i par med MSM-propagandan.
Citera
2015-10-27, 17:43
  #34889
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Studio Ett i P1 gräver ned sig i personen som blev ett offer i Trollhättan.

http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=6288443

Även om man inte vill, så är det omöjligt att inte jämföra med IKEA-morden. Det går liksom inte att blunda för den absurda skillnaden i mediebehandling. SR exploaterar morden maximalt. Från en Hänt-veckan-liknande behandling av offret, hans vänner och anhöriga, till Expos Daniel Pohl som berättar

Citat:
...om Trollhättan och om hur problemen vuxit fram där.


Samtidigt som jag finner den här dubbla standarden djupt osmaklig, så kan jag nog inte mer än egentligen säga: Tack. Varför kan nog de flesta lista ut.
Citera
2015-10-27, 18:28
  #34890
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Ibland så kan en liten liten signal säga väldigt väldigt mycket om en person. Per Gudmundsson hyllas ofta i den här tråden. Jag anser att man förstår honom bättre om man läser den här tweeten (och artikeln han rekommenderar):

https://twitter.com/SvDgudmundson/st...77342996488193

Jag hoppas att ni i tråden är intresserade av att lära er något om aktörerna i det ni påstår är ett mediekrig också, för att bättre förstå deras agenda.

Det var tydligen sådant här Per Gudmundson arbetade med i början av 2000-talet:

Per Gudmundson, Wikipedia:
Citat:
...

Han har tidigare bland annat arbetat på Sveriges Television som redaktör för Studio 24 i SVT 24, och på Strix Television som redaktör för samhällsprogrammet Folkhemmet i TV 3.

...
https://sv.wikipedia.org/wiki/Per_Gu...8journalist%29


Folkhemmet, Wikipedia:
Citat:
Folkhemmet var ett samhällsgranskande TV-program i TV3 med Hasse Aro, Robert Aschberg och Linda Nyberg som programledare. Programmet gick mellan åren 1999 och 2002[1].
https://sv.wikipedia.org/wiki/Folkhe...8TV-program%29



"Observera att Janne Milld står ensam i debatten mot sex personer"
"Debatt - Jan Milld om invandringen. TV3s "Folkhemmet", år 2000. Del 1 av 2(OBS: Läs texten)":
https://www.youtube.com/watch?v=dzhU...eature=related

"Debatt - Jan Milld om invandringen. TV3s "Folkhemmet", år 2000. Del 2 av 2(OBS: Läs texten)"
https://www.youtube.com/watch?v=lAKKnazT-Bo


"Blågula FRÅGOR, nr 4/00

Vem har trovärdighet?

Anders Sundholm redogör här för en korrespondens med journalisten Hasse Aro på TV3, angående dennes påståenden i "Folkhemmet" i våras.":
http://www.bgf.nu/nr/00/4/aro.html
Citera
2015-10-27, 19:44
  #34891
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Motvillig1.2
Det är ganska uppenbart att vi är i en helt ny era men det var inte en omsvängning i medierna som låg bakom, trots vissa föregångare som t ex ledarsidan på GP.
Vad hände egentligen med den gyllene riddaren GP, de som under två månader kändes så fräscha och tom modiga? Vad hände med vår drottning? Var varken hon eller GP så modiga trots allt?
Citera
2015-10-27, 19:49
  #34892
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sjalvebastedrang
Studio Ett i P1 gräver ned sig i personen som blev ett offer i Trollhättan.

http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=6288443

Även om man inte vill, så är det omöjligt att inte jämföra med IKEA-morden. Det går liksom inte att blunda för den absurda skillnaden i mediebehandling. SR exploaterar morden maximalt. Från en Hänt-veckan-liknande behandling av offret, hans vänner och anhöriga, till Expos Daniel Pohl som berättar



Samtidigt som jag finner den här dubbla standarden djupt osmaklig, så kan jag nog inte mer än egentligen säga: Tack. Varför kan nog de flesta lista ut.
På samma tema fick Rashid Musa och Christian Hofverberg breda ut sig med postkolonialt ID-politiskt svammel i Gomorron Sverige i morse, ljuga om att alla afrosvenskar konstant lever i skräck, hetsa mot SVT, deras "normalisering av rasism" och allt som är vitt i största allmänhet. När de intervjuats av två krypande programledare gick man vidare till att SVT:s nyhetschef Anne Lagercrantz med gråten i halsen bad om ursäkt för sin existens samt att SVT hade bidragit till "vi och dom" och underlåtit att stå upp för allas lika värde genom att under Trollhättanrapporteringen kalla platsen för ett segregerat område med "få helsvenska barn".
Citera
2015-10-27, 20:15
  #34893
Medlem
Doktor Porks avatar
Tino Sanandaji fortsätter att leverera i en debatt idag på den för min del lite obskyra ekonomisidan EFN som jag i princip inte hört talas om tidigare, men det verkar vara en sida driven av Handelsbanken som uppenbarligen verkar kunna få dit skapligt namnkunniga personer i en webbsänd debatt av den här typen och man har rätt många medarbetare, så uppenbarligen måste det ju finnas folk som besöker sidan. Jag läser helt enkelt inte sidor som är nischade mot ekonomer i normalfallet.

https://www.efn.se/nyhetsrummet/nyhe...lyktingdebatt/

Det som är intressant här är agerandet hos de olika deltagarna i debatten, där jag tycker inte minst att debattledarens agerande och Jon Åsberg, som är chefredaktör på tidningen Affärsvärlden är tillräckligt intressant för att räcka till ett inlägg i den här tråden.

Programledaren Petra Bergman är förvånansvärt neutral för att vara i en svensk debatt om invandring och konsekvenserna denna har. Det känns verkligen inte som att hon har någon särskild agenda att försvara vad gäller invandringen, utan alla perspektiv kommer faktiskt fram utan uppenbara moraliska pekpinnar från programledaren. Petra Bergman pratar också tämligen uppenbar västgötska på ett sätt som faktiskt känns rätt rejält bonnigt även i mina öron som infödd västgöte. Den utbildade medelklassens barn i Skaraborg brukar inte uttala ord som "bland" och "klipp" på det här sättet, det luktar fordonsprogrammet och Tidaholm för mig. Det bidrar ju lite till känslan att man lämnat den konforma Stockholmsbubblan.

Tino Sanandaji är som vanligt Tino Sanandaji, så det är inte så mycket mer att säga där. Även om Tino knappast lär säga det högt så utgår jag från att läst en hel del alternativa sidor och fått tips på vad han ska se till att backa med officiella källor. Tino är väldigt rak med att vi står inför en kris som kommer att innebära den svenska modellens kollaps, att det inte finns chans i världen att vi kommer gå med vinst på detta och att invandringen idag är extremt hög och inte på något sätt går att jämföra med tidigare siffror. Hans syn på läget är rätt synkad med vad många av oss här på forumet tycker inom frågan, även om han ser till att vara rumsren. Han får den här gången även med perspektivet att vi kan sto inför en riktigt otäck kris inte minst för att vi är skuldsatta och att räntorna kan börja stiga om långivarna inte tror på lönsamheten i att låna till invandring från tredje världen (andemeningen, ej exakt formulering).

Jon Åsberg är debattens intressantaste deltagare och orsaken till att jag lägger det här i den här tråden. Han är som sagt chefredaktör för Affärsvärlden och kan då ses som en indikator för hur snacket går bakom kulisserna inom näringslivet och den mer specialiserade ekonomipressen. Han är förvånansvärt frispråkig och är öppen med att landet nu står inför stora utmaningar. Han vill dock lite på mesborgerligt maner att man innan man diskuterar volymerna först borde på Liefvendahlskt manér ta tag i frågan om vi ska ha en välfärdsstat eller om man ska snabbt gå mot en nattväktarstat och är mycket öppen med att det är det valet vi står inför med en fortsatt invandring. Fortsätter invandringen måste man välja det senare, antingen frivilligt, eller genom att omständigheterna på ett tämligen brutalt sätt tvingar igenom det valet i ett senare skede. Ska man göra det frivilligt är han öppen med att det också krävs mycket bestämda åtgärder snabbt. Intressant nog väljer han också vid ett tillfälle att formulera sig lite i stil med att det väller in så stora mängder invandrar idag. Den exakta formuleringen minns jag inte, men han valde just det ordet och det känns väldigt Axpixlat/Fria Tider/Annan alternativ media, så med all sannolikhet så sitter Jon Åsberg och tjuvläser alternativmedia när offentligheten inte bevakar honom.

Jon Åsberg betonar också att en väldigt stor del av medierapporteringen har handlat om invandringen under de senaste månaderna, och är mycket kritisk mot politikerna som har vaknat så sent och först nu börjar lägga någon form av konkreta förslag och nämna siffror. Han är också påtagligt kritisk mot att man lade en budget utan att ens försöka ta höjd för detta som så många andra borgerliga skribenter har skrivet under den senaste tiden på nätet.

Annika Creutzer titulerad "Privatekonom" respekterar strutsperspektivet från den där rumsrena kvinnliga medelklassen i Stockholm där läget fortfarande inte är så värst akut, invandringen kan bli en vinst på sikt och man alltid kan låna lite pengar och se det som en investering. Enligt Creutzer var läget mycket värre under nittiotalskrisen och stämningen värre inne på regeringskansliet, det läckta mailet (som också tas upp i debatten) speglar enligt henne business as usual i regeringskansliet. I den här debatten har hon dock inget understöd av någon annan debattör, och programledaren ger henne inte heller något understöd.

Vi hade väl en prognos här i tråden under slutet av förra året att Tino Sanandaji och de teser han drivit skulle bli mainstreamåsikter innan året är slut bland en stor del av medelklassen med koll på läget. Det kan man ju lätt säga att det kommer att besannas eftersom utvecklingen går framåt rätt fort. Tinos Seminarier hos Den Nya Välfärden blev ju fulla i raketfart, och bland mer realistiska borgerliga debattörer ses det ju alltmer som självklart att invandringen kostar multunm och att det inte kan fortsätta på det här sättet, och det är fortfarande två månader kvar av året med totalinvandringen och fortsatt systemkollaps inför allmän beskådan. Det svenska sillstimmet börjar helt klart att göra sig redo för att byta riktning.

Jag ser förresten att Tinos inspelade föreläsning "Fakta om invandringen" har 50109 visningar just nu på Youtube en vecka efter att man laddade upp den. Det är ju milt sagt rätt skapligt om folk faktiskt tittat på det i någorlunda stor utsträckning för att vara ett klipp på nästan två timmar med statistikuppgifter och fakta. Det kan ju vara intressant att se hur det utvecklar sig och om den här siffran stiger. Med tanke på hur tung kritik han riktar mot media och de offentliga lögnerna är det här ren dynamit, eftersom de som kommer att sätta sig och se på detta är människor med intresse och som antagligen kommer att argumentera för det. Går det här viralt inom den utbildade medelklassen så störtdyker nog förtroendet för politikerna och media...

https://www.youtube.com/watch?v=p_tKO8nvkEo
__________________
Senast redigerad av Doktor Pork 2015-10-27 kl. 20:21.
Citera
2015-10-27, 20:57
  #34894
Medlem
Hårbolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Doktor Pork
Tino Sanandaji fortsätter att leverera

...

https://www.efn.se/nyhetsrummet/nyhe...lyktingdebatt/

Det som är intressant här är agerandet hos de olika deltagarna i debatten, där jag tycker inte minst att debattledarens agerande och Jon Åsberg, som är chefredaktör på tidningen Affärsvärlden är tillräckligt intressant för att räcka till ett inlägg i den här tråden.
Programmet är lysande eftersom det så obarmhärtigt visar att den (krackelerande) diskursen är helt beroende av konstgjord andning. Det är bara en charad.

Creutzer säger precis samma saker som normalt möts med hummande nickningar och medhåll.

När charaden saknar medspelare och argumenten får stå för sig sjäv så är det så uppenbart att det är fria fantasier. När inte alla i sällskapet hjälps åt att backa konsensuslögnen så spricker den. Svårare än så är det inte.

Låt oss hoppas att vad som sker i det lilla i detta klipp strax sker i det stora i mer etablerade kanaler. Att vara den sista Creutzer i det offentliga samtalet kommer krävas så mycket skämskuddar att IKEA säljer slut.
Citera
2015-10-27, 21:35
  #34895
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hårboll
Programmet är lysande eftersom det så obarmhärtigt visar att den (krackelerande) diskursen är helt beroende av konstgjord andning. Det är bara en charad.

Creutzer säger precis samma saker som normalt möts med hummande nickningar och medhåll.

När charaden saknar medspelare och argumenten får stå för sig sjäv så är det så uppenbart att det är fria fantasier. När inte alla i sällskapet hjälps åt att backa konsensuslögnen så spricker den. Svårare än så är det inte.

Låt oss hoppas att vad som sker i det lilla i detta klipp strax sker i det stora i mer etablerade kanaler. Att vara den sista Creutzer i det offentliga samtalet kommer krävas så mycket skämskuddar att IKEA säljer slut.

Det roligaste i hela klippet är när hon säger att hon inte tar ställning till det politiska, utan håller sig till ekonomin, området hon behärskar. Trots detta presenterar hon inte en enda siffra eller någon fakta i hela debatten, enbart politiska åsikter. Hon måste vara en del av en ny våg av Fi-ekonomer där siffror får stå tillbaka för den kulturmarxistiska magkänslan.

Hon konstaterar att invandringen kan bli lönsam i framtiden, vad hon baserar det på får vi aldrig veta. Jag antar att svaret blir det samma om en kund kommer och frågar henne om det kan bli lönsamt att investera i fågelskit. Allt kan ju bli lönsamt i framtiden, vem kan veta liksom. Beräkningar som beräknar hur troligt det är att något blir lönsamt är inget för denna stjärnekonom. Vi får vänta och se helt enkelt var hennes ståndpunkt. Tryggt att höra från en ekonom. Vi får vänta och se om samhället kollapsar, sedan kan denna kvinna berätta för oss icke-ekonomer om samhället kollapsade eller inte. Skönt!
Citera
2015-10-27, 21:50
  #34896
Medlem
LeifD2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Doktor Pork
Annika Creutzer titulerad "Privatekonom" respekterar strutsperspektivet från den där rumsrena kvinnliga medelklassen i Stockholm där läget fortfarande inte är så värst akut, invandringen kan bli en vinst på sikt och man alltid kan låna lite pengar och se det som en investering.

Varför får dessa personer aldrig dessa mycket enkla och självklara frågor:
- Invandringen har inte varit lönsam hitills, varför skulle den bli det nu plötsligt?
- Invandringen kan bli en vinst, säger du... Hur ser din plan för samhället ut om den inte blir det och vi får 500000 nya personer som skall försörjas via skatten dom kommande 30-40 åren. Med påfyllning av ytterligare 500000 inom 4 år. På vilket sätt skall dessa försörjas? Vad skall man skära in på?

Men ingen frågar. Det måste ju finnas någon journalist som vill ha ett samhälle, eller gör det inte det?

Redan nu har man dragit på sig mycket stora fasta kostander som inte kan betalas i längden. Även om man stoppar invandringen helt nu, så kommer stat och komuner att tvingas till kraftiga nedskärningar, oavsett vad politikerna säger nu och oavsett vilka som sitter i regering.

Ser ovan att flera har vaknat och upptäckt att dom långa räntorna för staten är på väg upp. Det skrev jag för någon vecka sedan efter att ha skymtat en undangömd notis i SvD. Det är, naturligtvis, långivarna som ställer sig frågan hur Sverige skall kunna betala tillbaka sina lån med långa löptider. Ekonomin kommer ju inte att vara bättre då än nu, och nu måste man låna.
Läste för övrigt riksgäldens(?) gissningar om lånebehovet kommande år. Rent önsketänkande enligt mig.
Kanske blir det nästa stora grej att mörka för Svenne Banan, dom ökande statsskuldräntorna. Och orsaken till detta.
Till saken hör att när räntan på lån till staten går upp har det en tendens att dra med sig marknadsränan rent allmänt, inkl lån till privatpersoner. Det är nämligen mer intressant att låna ut till staten till 5% ränta (det kommer, om inget radikalt görs) än att låna ut till någon slumpmässig "villägare" till 2%...
Sverige är kanske i samma läge som Spanien 2007, 2008. Skillnaden är att Spanien hade ganska låga skatter och kunde höja en del för att få intäkter. Sverige kommer att få lägre intäkter vid höjd skatt eftersom altl fler företag då inte längre går runt, och arbetslösheten ökar, ordentligt.
Spanien, Irland, hela östblocket på 90-talet. En lärdom av vad som väntar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in