Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
Men är det bara globalister i övrigt som använt samma märkliga uttryck? Eller tänker du dig att det finns en kommunikationsplan från Bilderberg etc. i grunden och att strategier därifrån sipprar ut eller gör avtryck nästan subliminalt?
Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Skrämmande tanke. Dessutom hoppas man ju att de inte får nys om Bernays teorier om och praktik av styrning av massorna med koordinerad, känslobaserad propaganda.
Om globalisterna nu samfällt faktiskt skulle koordinera sin kommunikation, sin agenda samt de termer de använder i sitt ständigt pågående, destruktiva "narrativ" från någon form av centraliserat nätverk, så hissnar tanken inför hur stort och komplicerat det nätverket skulle vara.
Med tanke på globalisternas inflytande och enorma finansiella makt skulle en "mailinglista" bara vara att glömma. Det skulle istället med säkerhet röra sig om någon form av krypterad och undangömd version av ett helt Internet i miniatyr, där utvalda nivåer av ledare, koordinatörer och journalister (med nyttiga idioter som diverse aktivistgrupper längst ned på skalan) får tillgång till olika krypterade kommunikationsnätverk och/eller individuella sajter och databaser som ständigt håller dem uppdaterade kring vad den nuvarande agendan ska vara, samt hur den externa kommunikationen ska skötas. På detta sätt skulle man även centralt kunna bestämma hur mycket varje person i den globalistiska apparaten ska få veta, baserat på individuella säkerhetsklassifikationer.
Detta skulle bland annat förklara varför mediernas rapportering är så oerhört synkroniserad och likriktad, samt varför exakt samma termer och ord ständigt används runt hela världen på det sätt som nyligen beskrivits i tråden.
I sanning en skrämmande tanke, ja. Men samtidigt mycket intressant.