Citat:
Ursprungligen postat av
Kinuski
Den kosmopolitiska statsvetaren Clara Sandelind (CS) har gått från...
... till dagens...
http://www.trelleborgsallehanda.se/l...-irrationella/
Brexit och den explicita folkviljan för utträde på pränt, var det som behövdes. Andra globalister reagerade surmagat med reflexmässiga, antidemokratiska eruptioner, krav på omval och
faran med folkviljan. CS är mer taktfull i denna och hennes näst senaste, men kontrasten till hennes tidigare debattartiklar, som stundom citerats på tråden, är skriande. Ibland drar "liberalerna"/kosmopoliterna, ibland måste de tiga eller låta sig dras med tidsandan/opinionen. CS har iallafall inte likt exempelvis Pee-Wee på DN blottat sin häftiga antidemokratiska reflex och folkmotvilja efter Brexit.
Den nationella gravitationen är den ursprungliga; alla försök till åsidosättande av detta kräver ständig energitillförsel. Då bör man fråga sig hur mycket man ska trotsa nationalismen och varför. Att kanske nöja sig med goda grannar, partnerskap och möjligen en varsam federation bland kulturnära medlemmar, som inte blott vilar på en ogenomtränglig byråkrati och undergrävd demokrati.
Vi kan sannolikt med rel. god säkerhet identifiera *varför* Clara Sandelinds (CS) utblick i specifikt denna fråga har modifierats.
CS doktorerade i Sheffield 2015 och knöts samma år till University of Huddersfield (en geografiskt närbelägen plats).
Folomröstningsresultatet i Sheffield kom som en chock för JA-sidan, ty JA-anhängarna hade för väntat sig en mycket större seger i staden.
Citat:
[Sheffield] voted in favour of Brexit by a paper-thin margin: just 51 per cent voted to Leave, with only 6,000 votes separating the Brexit and Remain camps. And right up until the eve of the result, Sheffield was expected to vote Remain – as was the UK as a whole. ....
...Brexit was backed by much larger majorities in most of the surrounding local authorities. Nearby Chesterfield, Bassetlaw and North East Derbyshire all voted Leave by more than 60 per cent, while Bolsover’s majority reached almost 71 per cent. Relatively speaking, the city was the most pro-EU place in its region.
http://www.citymetric.com/politics/s...ed-brexit-2225
CS har tveklöst statsvetarkollegor - såväl i Huddersfield som i Sheffield - som har röstat för utträde och som har motiverat varför. När CS skriver: "
För att sålla i informationsflödet litar vi också på vad vänner säger och vad som skrivs i de tidningar vi läser. Men våra vänner tycker allt oftare redan som vi och tidningarna vi läser har vi valt därför att de tycker som vi", så skildrar hon förmodlligen en ny insikt, som är baserad på egna upplevelser av att ha vänner, som röstade för utträde. Vänner, som hon *inte* kunde avfärda som irrationella och emotionella, eftersom de redogjorde för de demokratiska argumenten för ett utträde från ett statsvetenskapligt perspektiv.
Katrine Marcals obeskrivligt enfaldiga artikel i Aftonbladet - "Väldigt korkat, britter" - utgör en illustrativ kontrast. Marcal är baserad i London och har troligen inte en enda person i umgängeskretsen, och som hon respekterar, som röstade för utträde.
http://www.aftonbladet.se/ledare/led...cle22986758.ab
-----
Jämförelsen mellan Clara Sandelinds och Katrine Marcals artiklar illustrerar den avgörande roll som den egna umgängeskreten och media spelar för åsiktsbildningen.
Inför folkomröstningen intog olika brittiska tidningar olika ståndpunkter - att jämföra med svenska media som har haft (och fortfarande med undantag av ngr få ledarskribenter har) samma ståndpunkt om det ypperliga med den svenska, världsunika invandringspolitiken, det ypperliga med utbytet av befolkningen och det förträffliga med etableringen av mångkulturalismen i Sverige; tråden uppmärksammar ju ff.a. olika synpunkter i media på vad den s.k. "mångkulturalismen" ska eftersträva.