2015-08-29, 19:53
  #33049
Medlem
envackerblommas avatar
Skrev om att regeringens prognos för den ekonomiska utvecklingen kan vara alldeles för positiv för innevarande år, dvs denna höst . Räknar Finansdep medvetet alldeles för optimistiskt? För att mediakriga, dvs skapa krisstämning när prognosen totalmissar? Och då göra något åt kostnadsbomben inom invandringen med medias krisrapporter i ryggen?
Vad tror ni?
(FB) Sveriges ekonomi krisar, massarbetslöshet, fallande BNP o budgetunderskott
Citera
2015-08-29, 20:37
  #33050
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Vilken total kontrast till:



Hela artikel talar om hur problemfritt Sverige är.

Vem som skrivet detta? Och var? Och när?

Lena Mellin i ... TADA .... Aftonbladet. Idag.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/ko...cle21329231.ab

Någon av dem har tydligen fel verklighetsuppfattning.

Edit: Är det inbördeskrig om verklighetsuppfattningen på Aftonbladet nu? Ett krig om mångkulturens resultat för en genomsnäll man.
I vanlig ordning är impulsen att säga att jorden är platt om SD säger att den är rund. Beskrivningar av ett vanskött land har varit oppositionens berättelse sedan rösträttens begynnelse. "De har rensat det dukade bordet, de har tömt skafferi och visthusbodar, de har lagt åkern i träda och ätit sig igenom de internationella bankpalatsens matsalar på svenska folkets kontokort" sa Olof Palme 1 maj 1979. Fälldin skulle alltså ha raserat landet på 3 år. Löfven och Sjöstedt kunde inte sluta tjata om hur alliansens skattepolitik hade "slitit sönder Sverige", att "nånting har gått sönder" och att välfärden är raserad/utraderad.

Sådana dramatiska berättelser var en normalitet fram tills Åkesson drog sin variant den 29 augusti 2015, då Lena Mellin satte ner foten och bestämde att det är en lögn och att det är chockerande orimligt att tala om vanstyre eftersom sakernas tillstånd är värre i Irak och Afghanistan.

SD har ett kraftfält som gör alla kritiker dumma i huvudet och får dem att göra impulsiva avståndstaganden de själva inte tror på. Allt är perfekt i Sverige! Invandringen är omöjligt att påverka! Det finns ingenting typiskt svenskt! Tiggeriet är inte organiserat! Jorden är platt!
Citera
2015-08-29, 21:28
  #33051
Medlem
DAGGER[X]s avatar
Rimligt att nämna detta här i tråden om mediakriget. Woldemortarski minnsan. Finns separat tråd.

(FB) DN lanserar kampanj för att förbjuda alternativ media
Citera
2015-08-29, 21:33
  #33052
Medlem
Vimurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nostradumbass
Av ren nyfikenhet, vi har sett Westerholm(S) på ledarsidorna.se torgföra att han tror på "förändringar" och "minst en regeringsombildning" uner hösten. Du Vimur, som har stor förståelse för hur vänstern fungerar, tror du att det kommer en förändring där Löfvén-regeringen gör sig av med MP, för att få större spelrum för "realist"-falangen? Vad är din syn, och tro?
Jag kan inte se någon annan utveckling även om jag är tveksam till att det skulle ske så fort men det har säkert Westerholm bättre koll på.

Jag träffade nyligen ett par MP-väljare som ångrade sig bittert och nästan i kör sa att de aldrig mer skulle lägga sin röst på partiet. Jag tror att både S och väljare som röstade på MP för att "miljön är viktig" chockeras över den extremism MP ger prov på inte minst inom migrationsområdet.

Jag har på senare tid inte träffat en enda S eller V-väljare som uppskattar samarbetet med MP. Senast idag träffade jag en engagerad vänsterpartist som kallade det "en katastrof". Enligt opinionsmätningarna verkar ju väljarna dessutom fly MP så S måste agera snart.
Citera
2015-08-29, 21:37
  #33053
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem

Sådana dramatiska berättelser var en normalitet fram tills Åkesson drog sin variant den 29 augusti 2015, då Lena Mellin satte ner foten och bestämde att det är en lögn och att det är chockerande orimligt att tala om vanstyre eftersom sakernas tillstånd är värre i Irak och Afghanistan

Melin erkänner indirekt att förfallet nu gått så långt att Sverige inte längre kan jämföras med andra europeiska länder, utan man måste ta till de värsta kaosländerna som finns för att Sverige ska framstå som välregerat av sjukklövern.
Citera
2015-08-29, 22:05
  #33054
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
SD har ett kraftfält som gör alla kritiker dumma i huvudet och får dem att göra impulsiva avståndstaganden de själva inte tror på. Allt är perfekt i Sverige! Invandringen är omöjligt att påverka! Det finns ingenting typiskt svenskt! Tiggeriet är inte organiserat! Jorden är platt!
Bo Pettersson på centerpartistiska Länsposten ställer upp och ger bevis för detta:
http://lansposten.se/2015/08/inget-ar-gratis/

Efter det hemska dubbelmordet på Ikea i Västerås hetsade kritikerna till svensk flyktingpolitik upp sig till oanade decibeltal, trots att orsaken till våldshandlingen av allt att döma var att gärningsmannen hade nekats uppehållstillstånd och skulle utvisas, inte att han skulle få stanna.

Jaha? Kritiken var väl ändå i huvudsak att han fortfarande befann sig i landet? Trots dubbla utvisningsbeslut. Ett typiskt fel på "flyktingpolitiken". Det blev lite decibel av det, ja.


Eftersom EU-migranterna inte är några invandrare utan bara utnyttjar rätten att röra sig inom unionen, finns det inget annat sätt att utestänga dem än att låta Sverige lämna EU.

Rumänska och bulgariska medborgare som reser in över Sveriges gränser är alltså inte invandrare i Sverige och vi kan inte göra någonting alls åt deras tiggeri utan att lämna EU?!


Tror han verkligen på det han skriver eller ljuger han medvetet? Det där känns bara så 2005.

Nu, som många andra skrivit, så skakar nog de flesta bara på huvudet åt den där typen av argumentation. Det biter inte längre.
Citera
2015-08-29, 22:42
  #33055
Avstängd
sherms avatar
Då Jimmie Åkesson i sitt sommartal krävt invandringsstopp och folkomröstning om migrationspolitiken är Bonniertidningen DN i farten med sitt agendasättande igen. Denna gång har de intervjuat en jurist som uppges arbeta med migrationsfrågor:
Citat:
Sverigedemokraternas ledare Jimmie Åkesson nämner i en DN-intervju ett tillfälligt stopp för asylsökande från väpnade konfliker som ett alternativ. ”Det går inte att genomföra”, säger Viktor Banke, som arbetar med migrationsrätt.
<klipp>
– Det går inte att sätta ett "tillfälligt stopp för asylsökande från väpnade konflikter", av flera olika skäl. Dels säger den 14 artikeln i FN:s allmänna deklaration om mänskliga rättigheter att det är en mänsklig rättighet att söka asyl. Dels har vi antagit FN:s flyktingkonvention. Dessutom är vi bundna av EU-rätt, säger Viktor Banke.
http://www.dn.se/nyheter/politik/exp...igt-asylstopp/

Se gärna min signatur avseende migrationsjuristens uttalanden. Självfallet kan vi göra avkall från konventionsförpliktelser utan att för den sakens skull göra utträde. EU-rätten rymmer därtill att sådana avkall görs vid nödläge, vilket endast kärleksbombade åsnor kan inbilla sig att vi inte befinner oss i.
Citera
2015-08-29, 22:44
  #33056
Medlem
Angående yttrandefrihet.

Fick just reda på att Allmänhetens Pressombudsman, Ola Sigvardsson, i sin ungdom på 70-talet var journalist på tidningen Rödluvan, partitidning åt SKPs ungdomsförbund. Känns tryggt att ha en gammal maoist som uttalar sig om att politiker ger yttrandefrihet åt folket.

Nu säger jag inte att folk inte kan ändra sig, byta bana, skärpa sig. Men sett till den vänstervridning media har och hur dåligt Sverige gjort upp med kommunismen så är jag ändå skeptisk.

Ivar Arpi skrev igår ett ledarstick där han hyllade regeringens nya terroristlagar. Han sätter sin trovärdighet på spel när han väljer att lita på en bok av en f.d. CIA-chef och dessutom dissar Edward Snowden.

Henrik Alexandersson skrev ett inlägg som svar på Arpis.

http://henrikalexandersson.blogspot....kolportor.html

Citat:
Vilket leder mig till Arpis formulering "Hur ska en demokrati skydda sig mot terrorism? Här finns svåra avvägningar mellan integritet och säkerhet." Men det handlar inte bara om avvägningar mellan integritet och säkerhet. Det handlar om avvägningar mellan grundläggande mänskliga och medborgerliga fri- och rättigheter och säkerhet. Skälen till att de grundläggande fri- och rättigheterna kallas grundläggande är att de är grundläggande. De skall aldrig kunna kompromissas bort.

Citat:
Storheten i Edward Snowdens avslöjanden var att han visade för folket att den härskande politiska och byråkratiska klassen betraktar medborgarna som ett problem, som ett potentiellt hot. Vilket har långtgående demokratiska implikationer.

Citat:
Arpis näst sista poäng är att den övervakningsstat som nu byggs upp inte alls skall jämföras med Orwells 1984. Här underskattar han Orwells underliggande budskap om hur en stat som har kännedom om alla sina medborgares förehavanden skapar en kultur av tystnad, rädsla, självcensur och angiveri. Och det är inte alls bara fiction. Detta är är precis vad som hände i DDR, alldeles nyss, i vårt lands omedelbara närhet.

Detta behöver inte handla om terrorister. Nu tycker säkert dom flesta att det är fel att vara terrorist i Syrien, eller varsomhelst. Problemet är att vad som tolkas som samhällsfarligt inte ligger hos folket, utan hos staten och dess lierade.

Det har i åratal, i alla fall sedan internet blev stort, proklamerats att näthat är ett stort hot mot demokratin. Näthat har sedan definierats som allting som inte faller eliten i smaken. Kritik av den förda invandringen har varit tabu.

Ett sätt att skrämma folk är att utmäta stört höga straff för brott som eliten ogillar men där folket kan ha en helt annan uppfattning.

Hets mot folkgrupp - konstnären Dan Park som varit åtalat och fängslad flera gånger.
Fildelning - miljoner svenskar gör det. Ändå kan folk straffas med helt sjuka skadestånd.

Fildelningsmålen drevs av en lobbyverksamhet där flera stora utländska filmbolag var inblandade. I Sverige har vi en mängd lobbyorganisationer som drivs av skattemedel som arbetar med att inskränka yttrandefriheten för folket.

Det sker ungefär efter samma mönster. Istället för att staten står för ett grundskydd och folket har starka rättigheter, så skapar staten ett splittrat samhälle där olika former av medborgerliga rättigheter åsidosätts för att staten vill låtsas lösa problem som dom själva skapat. Dom som tjänar på det är bara staten själv och dess allierade, lobbyister, organisationer, företag osv.
__________________
Senast redigerad av santacroce 2015-08-29 kl. 23:03.
Citera
2015-08-29, 22:51
  #33057
Medlem
Vimurs avatar
P1s Medierna tog idag upp Mona Walters kritik mot SVTs mörkläggning av hur det egna kamerateamet attackerades i Rinkeby och fick lämna platsen av säkerhetsskäl.

Ulrika Nandra som gjorde reportaget med Walter intervjuas och förklarar att hon inte ville visa aggressiviteten mot TV-teamet och Walter eftersom "mörka krafter inte ska kunna äga de här ämnena". Att visa en "eskalerad ilska" skulle enligt Nandra därför kännas som "effektsökeri".
http://sverigesradio.se/sida/avsnitt...programid=2795

Även Mona Walter intervjuas och konstaterar att det vore bättre att visa kaoset som uppstod och låta folk bilda sig en egen uppfattning om hur hotfull stämningen var. Walter gjorde själv en privat inspelning med mobilen av händelsen då hon enligt egen utsago inte har något förtroende gör SVT och insåg att de inte skulle visa hela bilden. Hon fick som bekant rätt.

Nandra menar att Walters agerande är "olyckligt" eftersom frågan nu har hamnat i "fel händer".

Programchefen Ulf Johansson förstår inte heller kritiken när SVT faktiskt har tagit upp ett kontroversiellt ämne (applåd!). Johansson berättar dessutom intressant nog att redaktionen under sommaren (underförstått efter IKEA-morden) har "terroriserats" av personer som anklagar SVT för mörkande.

Intervjun med Johansson är egentligen en enda lång bekräftelse på att SVT mörkar, särskilt när han hävdar att orsaken till kritiken av reportaget inte är materialet i sig utan Walters agerande efteråt. Det var ju ingen som klagade innan Walter avslöjade mörkandet ungefär.

Nandra medger efter en stunds tvekan att hon blev rädd av den hotfulla stämningen och tillägger att det är samma rädsla många kvinnor i förorten känner. Ändå vill Nandra alltså inte visa hur allvarligt och aggressivt hotet mot dessa kvinnor verkligen är.

Även om reportaget är en tragisk påminnelse om tillståndet i svensk MSM är det ändå intressant att Medierna ens för denna metadiskussion om företeelsen. Det blir allt tydligare hur alternativa medier som i det här fallet har publicerat Walters egen version pressar MSM till en större öppenhet.

Johansson hoppades förstås att reportaget skulle räcka för att få slut på "terroriserandet" men det kommer inte att upphöra förrän MSM, som Walter efterfrågar, börjar våga låta människor dra egna sultsatser av ocensurerade verklighetsskildringar.
Citera
2015-08-29, 23:31
  #33058
Medlem
Lost-Souls avatar
Detta var nog den mest rättframma ursäkt jag sett komma från en journalist "jag och mina journalistkollegor har skapat ett monster"

http://www.ltz.se/opinion/debatt/ras...slar-politiker

Förövrigt såg jag just Ivar Arpi använda "unvis.it" då han länkade till en Aftonbladet-artikel på Twitter så nog pågår det ett medie-krig alltid.
Citera
2015-08-29, 23:35
  #33059
Avstängd
sherms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vimur
Programchefen Ulf Johansson förstår inte heller kritiken när SVT faktiskt har tagit upp ett kontroversiellt ämne (applåd!). Johansson berättar dessutom intressant nog att redaktionen under sommaren (underförstått efter IKEA-morden) har "terroriserats" av personer som anklagar SVT för mörkande.

Intervjun med Johansson är egentligen en enda lång bekräftelse på att SVT mörkar, särskilt när han hävdar att orsaken till kritiken av reportaget inte är materialet i sig utan Walters agerande efteråt. Det var ju ingen som klagade innan Walter avslöjade mörkandet ungefär.
Ulf Johansson syftar förmodligen på att han efter att mörkläggningen blev känd ringdes upp utav Granskning Sverige mm. Nog märker man att desperationen tilltar i mångkulturvurmarnas läger. Precis som du konstaterar kan gammelmedia helt enkelt inte att mörka som förut längre.
Citera
2015-08-29, 23:48
  #33060
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sherm
Då Jimmie Åkesson i sitt sommartal krävt invandringsstopp och folkomröstning om migrationspolitiken är Bonniertidningen DN i farten med sitt agendasättande igen. Denna gång har de intervjuat en jurist som uppges arbeta med migrationsfrågor:

http://www.dn.se/nyheter/politik/exp...igt-asylstopp/

Se gärna min signatur avseende migrationsjuristens uttalanden. Självfallet kan vi göra avkall från konventionsförpliktelser utan att för den sakens skull göra utträde. EU-rätten rymmer därtill att sådana avkall görs vid nödläge, vilket endast kärleksbombade åsnor kan inbilla sig att vi inte befinner oss i.
Oj vilken opartisk jurist agenda-DN råkade hitta, den fanatiske Banke som redan har en egen dedikerad tråd här på FB (FB) jurist Banke näthatar, kallar lantisar vidriga "AS" - hyllas av mediafolk Emma Bouvin som nämns i första inlägget i den tråden för att ha retweetat Banke råkar vara DN-jounalisten som författat detta mästerverk till artikel också...

Arpi noterar detsamma på twitter https://twitter.com/Ivarpi/status/637729450621280257
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in