Citat:
Tove Lifvendahl/SvD skriver en ledartext om flyktingkrisen som börjar bra - håller msm på att nyktra till? Gudmundson och andra skriver ju en del bra i SvD, och nu kanske äntligen chefredaktören drämmer till?
(---)
Hon är tillbaks i sitt verklighetsfrämmande nyliberala snömos hon kört tidigare… Lägre trösklar på arbetsmarknaden… Man baxnar... Här väller det in 1000 asylsökare om dagen, vi vet att de saknar den utbildning (bortsett från språkkunskaper) som efterfrågas på svensk arbetsmarknad där konkurrensen om jobb är stenhård, och vi vet att det saknas bostäder… Det ska räcka att sänka löner och avreglera. Men de som kommer är till stor del ej anställbara, spelar ingen roll vilken lön, och bostäder finns inte, det planeras för tält och kåkstäder för att täcka ett par veckors efterfrågan. Eller jävlas hon bara och tänker att nu ska välfärdsstaten äntligen krossas snabbt och brutalt?
(---)

Utan tvekan finns det nyliberaler som ser den stora invandringen som ett tillfälle: nu ska resterna av välfärdens jobbiga regelverk ("DDR-Sverige" som det brukar heta) äntligen kunna rövknullas utan politiskt ansvar! Och den baktanken finns kanske också hos Lifvendahl och t ex Sakine Madon (däremot knappast hos Ivar Arpi).
Men det finns också, hos många journalister och tyckare, en slags mental oförmåga att se motsägelserna i det man säger på olika linjer. Isobel t ex som har skrivit en hel del och bra, på senare år, om prekariatet och det osäkra, nyskakiga arbetslivet i olika sammanhang (och som numera inte längre är professionell journalist, men mycket involverad i de här frågorna), brister ändå ut i stjärnögda hyllningar till Annie Lööf och miljöpartiet på twitter, just för deras blinda stöd till att de facto göra det omöjligt att avvisa illegala invandrare och deras idéer om en ännu mer avreglerad arbetsmarknad. Hon verkar dessutom älska inkvotering av invandrare och lyxflyktingar i alla möjliga sammanhang, gärna med politisk uppbackning. Att fler nolldagsanställningar, upprivna kollektivavtal och mer politiskt hyckleri leder till mer svart arbetsmarknad och lönedumpning, mer hedersvåld och frustration, mer skatteflykt och stora budgetunderskott verkar hon helt enkelt inte inse.