Citat:
Ursprungligen postat av Plopp123
Som sagts, jobba på det, det tar tid att bli bra på att knäböja, men det är värt det.
Men för att besvara din fråga så skulle jag säga bulgariska split böj.
Skiter du dock helt i funktionell styrka (vilket man inte bör) och endast vill bygga muskelmassa så finns ju alltid benpress, Lyle Mcdonald har en artikel om benpress/böj här ->
http://www.bodyrecomposition.com/mus...big-legs.html/.
Precis, det verkar vara en av dom bästa övningarna om man ser till att bygga styrka, just därför så vill jag kunna utföra den! Kollade på bulgariska split ska testa den imorgon och se om det går, annars satsar jag på att köra benpress + nån ryggövning som subsitut.
Citat:
Ursprungligen postat av Killer-queen
Det är alltid en teknikgrej det där med att inte nå djup.
Förmodligen niger du ner och sätter dig inte ordentligt bakåt. Notera hur du sätter dig ner på muggen för att skita– det går bra eller hur? Gör samma rörelse när du böjer. Bak med arslet.
Testade faktiskt genom att sätta mig i en djup stol men det slutade med att jag hade bena för brett isär och 0 balans så jag var tvungen att gå upp på tårna för att inte ramla och för att kunna ta mig upp.
Citat:
Ursprungligen postat av tj.
Ett par lyftarskor kan du hitta för under tusenlappen. Så dyrt är det inte. Men om du ska snåla kan du använda 1.25kg eller 2.5kg vikter som du stöder hälarna mot i knäböj.
Tror snarare att jag behöver minst en 20 kilos för gapet mellan golvet och mina hälar är för stort(ca 10cm).
Citat:
Ursprungligen postat av BengtBurk
Lyftarskor behöver inte vara så dyrt och tar du hand om skorna håller de i många år, en bra investering kan jag tycka. Annars är en träbit eller mindre viktskivor under hälarna ett billigt (gratis) men inte lika skönt alternativ.
Tror inte att klacken är tillräckligt hög för att hjälpa mig i dagsläget.
Får tacka för alla svar, har börjat stretcha nu för att kunna ta mig ner till knäböjar nivå.