Citat:
Ursprungligen postat av Brain Damage
Vid en prövning av saken är jag övertygad om att det skulle bedömas som en tillsvidareanställning. Enbart det faktum att ett skriftligt anställningsavtal saknas utgör inte grund för att hävda att ett anställningsförhållande inte föreligger. Här är parternas agerande viktigare och din flickvän har arbetat och fått lön = anställning. Om inget annat avtalats gäller anställningar tills vidare.
Egentligen skulle anställningsavtalet ha funnits på prent senast en månad efter anställningens startdatum
LAS 6 c §
Okej jag är med dig!
Grejen är såhär, att jag och flickvännen skulle ta en spontanresa, och hon hade behövt ta ledigt 20,21,22 feb, och vi trodde inte de skulle vara några problem, men det blev det ju, dom ville inte ge ledigt.
Då säger flickvännen att hon inte har fått några papper eller någonting, så hon undrar ju lite vad hon har för rättigheter, ifall hon är timmanställd så har hon ju alltid rätt till att tacka ja eller nej till jobb, utan krav.
Nu var de så helt enkelt att hon sommarjobbade först, sen har allt rullat på utan att hon har fått någon anställning eller något anställningspapper.
Så ifall hon vill säga upp sig vet hon tex inte om hon har någon uppsägningstid, hon har ju inte fått några papper och hon vet inte vilken anställningsform hon har.