Citat:
Ursprungligen postat av Smajo
Jag behöver hjälp med en översättning från engelska till svenska.
http://pastebin.com/qxZij12u
All hjälp uppskattas, tack på förhand!
Jag antar att du har ett hum om vad avhandligen(?) handlar om. Montessori var ju en pedagog/psykolog som kom på ett nytt sätt att lära ut.
"Planes" är i det här sammanhanget en form av stadium som barnet genomgår.
Första stadiet.
Det första stadiet sträcker sig från födseln till omkring sex års ålder. Montessori observerade att barnet, under denna period, genomgår påfallande fysiska och psykologiska utvecklingar. Barn under detta stadium ses som en emotionell utforskare av psykologisk själv-utveckling och funktionell självständighet. Montessori införde flera koncept för att förklara sitt arbete, inklusive det så kallade
absorberande sinnet,
sensitiva perioder samt
normalisering.
Det absorberande sinnet: Detta koncept beskrev det fenomen då barnet tar till sig sensatoriska stimuli, t.ex., sinnesintryck, språk, kultur och andra basala utvecklingar. Hon trodde att detta är unika fenomen för just det första stadiet. Detta försvinner så småning om när barnet blir runt sex år.
Sensitiva perioder: Montessori observerade även perioder av särskilld sensitivitet till vissa stimuli under det första stadiet. Enligt Montessoris lära, borde klassrummet reflektera dessa perioder genom att ha för stadiet läpliga material och aktiviteter. Hon identifierade följande perioder:
Språkinlärning—från födseln till ca. 6 års åldern.
Befallning(?)—Från 1-3 år.
Finslipning av sinnen—från födseln till ca. 4 år.
Intresse i små objekt—Från 18 månader till 3 år.
Social kompetens och det sociala beteendet—från ca. 2,5 år till 4 år.
Normalisering: Slutligen observerade Montessori ett psykologisk fas i barn från 3-6 år. Denna psykologiska fas kallade hon normalisering. Normalisering härstammar från koncentration och fokus på aktiviteter som tjänar för barnets utvecklingsbehov. Det karaktäriseras av förmågan till koncentration, diciplin, arbete, empati och sympati.
Andra stadiet: Det andra utvecklingsstadiet sträcker sig från 6 års åldern till 12. Montessori märkte att där fanns vissa fysiska och psykologiska förändringar i barn; hon utformade en för fasen passande klassrumsmiljö, lektioner, material för att svara för dessa nya kännetäcken. Fysiskt märkte hon att barn under detta stadiet t.ex., tappade tänder och blev längre. Psykiskt märkte Montessori en slags flockinstinkt, eller en tendens att arbeta och socialisera sig i grupper. Även förnuft och fantasi utvecklades under detta stadiet. Hon trodde att barn i det andra stadiet utformar sin intellektuella självständighet, moral och social hierarki.
Tredje fasen:
Den tredje fasen sträcker sig från runt 12 år till ca. 18 års ålder. Denna fas täcker alltså pubertetsåldern. Här utmärkte de fysiska och psykologiska förändringarna i puberteten. Hon betonade den psykologiska osäkerheten och instabiliteten, koncentrationssvårigheter, kreativa fallenheter, samt en känsla av rättvisa och personlig integritet. Hon använde termen "valorisering" för att beskriva ungdomens driv för feedback för sitt arbete. Montessori trodde att man under den tredje fasen utvecklar sitt vuxen-jag.
Fjärde fasen:
Den fjärde, och slutgiltiga fasen, sträcker sig från åldern 18 till 24. Montessori skrev relativt lite om denna period och utvecklade aldrig något utbildningsprogram för denna ålder. Hon föreställde sig unga vuxna som redan förberedda, tack vare hennes erfarenhet från Montessori-utbildning, för att vara en del av civilisationen. Hon trodde att ekonomisk självständighet i form av arbete för pengar var kritisk för denna ålder. Hon kände således att en viss gräns för antal år vid universitet icke var nödvändig, eftersom att man kultiveras genom hela livet.
Herregud, nu skrev jag lite generellt. Jag har aldrig skrivit en avhandling om Montessori och hennes skola, men jag har viss koll ändå. Så termer och dylikt kan du behöva kolla upp så att de stämmer överens med översättningen.
Varsågod.