Citat:
Ursprungligen postat av
Denom
Om de gör Fel är de inte Felfria varelser så uppenbarligen gjorde Gud inte bara Fel, Gud förstod inte ens sitt eget misslyckande eftersom Gud inte kunde förutse vad som skulle hända. Det är väldigt oansvarigt att tro sig skapa allting när det inte ens går som planerat, typiskt din Gud att inte klara av att göra någonting rätt.
Du har redan sagt att Gud skapade allt och sedan påstod du att det finns onda varelser varpå du nu säger att Gud inte skapade onda varelser. Om inte din Gud skapade de onda varelserna så skapade alltså din Gud inte allting. Du förlorar.

Som jag skrev innan, om någon av OKUNNIGHET gör fel, då ska det inte bestraffas. Barn är okunniga innan de har lärt sig, alltså ska de inte bestraffas. Du förutsätter att alla skapelser är allvetande, vilket de inte är. Men de är KAPABLA till att göra det rätta, och avstå från att göra det onda, eller begå misstag - när de har lärt sig. Och det är denna kapacitet Gud har skapat, vår inlärningsförmåga. Gud har inte skapat robotar som är exakt likadana, har samma personlighet och tänk. Vi har fri vilja.