Citat:
Ursprungligen postat av
dd105
Nybörjartråden säger att man ska göra 5x5 rutinen. När slutar man vara nybörjare och vilka rutiner finns det att ta näst?
Någon sa push/pull/legs. Blir det inte oskönt och risk för skador om man kör både bröst och axlar?
Du är nybörjare så länge som du klarar öka i övningarna
varje pass. När det inte längre går så är du på mellannivå och ett annat upplägg kan vara mer lämpligt.
I verkligheten är det dessvärre inte så entydigt. Man kan ha enskilda dåliga pass eller en stressig vecka som tillfälligt försämrar ens resultat, eller så har man extra svårt med någon övning som man behöver förbättra tekniken på. Vanligtvis stagnerar man i marklyft först, och då kan man börja med att alternera den övningen med chins eller rodd, eller så kör man enbart marklyft en gång i veckan.
På liknande sätt kan man gradvis övergå till exempelvis en tresplit: man stagnerar i bänkpress och testar att köra den övningen enbart onsdagar (men fortsätter kanske med knäböj varje pass om man fortsätter öka i den övningen varje pass). Då finns det förmodligen även lite mer tid till att köra kompletterande övningar.
Som nybörjare siktar man alltså på att sätta ett nytt personbästa
varje pass, men när man kommer upp i mellannivå så är det mer realistiskt med ett nytt personbästa
varje vecka. På lite högre mellannivå planerar man för nya personbästa ungefär varje månad, och så fortsätter det långsammare och långsammare. Man börjar planera perioder med tung/lätt träning för att man ska kunna återhämta sig, och programläggningen blir mer och mer komplicerad.