Tjena,
Satt och läste tråden
(FB) Har du blivit Matkulturberikad av ett fetto?
Nu är jag inte fet på långa vägar utifall du frågar folk i min omgivning men problemet är att jag har hela mitt liv legat på mellan 59-61kg jag är 175cm lång, så jag har alltid varit spinkig. Jag har alltid haft en extremt hög ämnesomsättning och har alltid ätit som en tjockis för att behålla det lilla jag har Nu blir jag 35 i år och har märkt att jag har gått upp över fem kilo på det senaste året, magen börjar växa i fel riktning och tuttar börjar formas. På ett sätt är jag possitiv till att detta börjar komma då jag äntligen har någonting jag kan bygga till muskler.
Så min plan än så länge är att jag ska börja jogga kortare sträckor tills jag kan springa kanske 2km utan att halvt dö, när flåset har kommit ordentligt tänkte jag börja simma för att bygga upp grundmuskler, sedan hitta ett trevligt gym.
Frågeställning:
Hur mycket kan man pusha sig själv utan att det blir skadlig, speccielt här i början när det främst handlar om att få igång kroppen.
Finns det några bra appar som kan hjälpa mig att hålla koll på hur långt jag springer/tid?
Hur ser ni på min plan, är den ok eller ska jag tänka om helt och hållet?
Samt: Vad kan ni ge för exempel på hur man håller motivationen? Jag är jävligt bekväm av mig och väldigt duktig på att tänka "Äsh, jag tar det imorgon istället" så hur kan man bäst piska sig själv till att forstätta tills man har fått in det i system.
Tackar tackar för svar!
Edit: Jag röker cirka 10 cigg om dagen, och kanske två jointar efter jobbet.
(Ciggen hoppas jag ska komma lite halvt av sig själv när jag börjar komma i form och förstår hur mycket dom sabbar.)