2021-12-19, 22:35
  #80257
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Råkade lyssna på P1 Morgon där Arpi gjorde en relativt slät figur i samma typ av dialogformat. Problemet är det vi varit inne på många gånger i tråden, om att vara den som tar kommandot över vilken nivå som problematiseras. Om det är något partikulärt svenskt som ifrågasätts, relativiseras, misstänkliggörs i sin avsikt eller något universellt som åberopas.

När antagonisten förminskar eller gör suspekt svensk rädsla, så är det inte på den nivån diskussionen kan vinnas. "Varför är svenska högermän rädda för rasism och våld som drabbar specifikt svenskar?" är en kuggfråga, liksom alla beskäftiga frågor om svenskhet.

[...]

Dialogen är ihopfantiserad. Ingen frågar detta. Någonsin. Inte ens på internet. Arpis antagonist sade det defintivt inte.
Citera
2021-12-20, 02:46
  #80258
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Oavsett regering så kommer den att bli icke legitim. KD och M vill inte samarbeta med SD och de rödgröna partierna spretar 180 grader från varandra. Mainstreammedia kan inte hantera sådan situation. Inget blir förutsägbart. De symbolfrågor som media livnärt sig på går inte längre att torgföra då samhället blir allt mer oförutsägbart och väldigt ryckigt: det går liksom inte att kombinera BLM med förnedringsrån och växande inflation. Många nationalekonomer menar att politiker i väst köpt sig tidsfrist från att agera. Detta fungerar inte i längden.
Det där var en bra analys. Ja, vår politiska elit har köpt sig en tidsfrist. De har gömt undan en lång rad problem. På 1990-talet kunde Socialdemokraterna inte lösa arbetslösheten så de påbörjade en massutbildning. Göran Persson ville att 50% av alla över 25 år skulle ha en fil.kand. eller mer. År 2004 kom varningar från flera högskolor att studenterna inte fick jobb efter examen. Trots detta fortsatte de S-märkta politikerna med samma sak.

I en SVT-sänd debatt mellan Göran Persson och Fredrik Reinfeldt inför valet 2006 så fick Reinfeldt frågan vad han skulle göra med alla arbetslösa eller underanställda "akademiker". Han vägrade svara på frågan och fortsatte sedan med samma politik. Göran Persson löste också arbetslösheten genom massjukskrivningar och förtidspensioneringar. Detta tog Reinfeldt delvis bort och låste in människor på privata vuxendagis genom bland annat FAS 3. Det var alltså en dyrare lösning än den som SAP genomförde. Du har också alla kommuner - de flesta S-märkta som missköter sin ekonomi i det grövsta eftersom de hela tiden får nya bidrag från staten.

Den största skandalen är nog Filipstad som tog emot flyktingar för att få bistånd för dessa i två år. När biståndet var tog hade de inga pengar att försörja migranterna. Malmö är också en skandal. Staden skulle gå i konkurs om staten upphörde att ösa pengar över dem. De flesta delstater i USA har ett sådant system. I Kanada har man ett ännu bättre system som i princip förbjuder kommunerna att lägga fram en obalanserad budget. Det gör att de värsta dårarna inte kör städerna i botten.

Hur som helst så är det svårt för MSM att göra så mycket idag eftersom problemen är så pass stora och det politiska landskapet så svårhanterligt. Anders Lindberg klagade här om dagen på att Sverige saknar "lokalmedia". Han skriver;

Citat:
Jag skulle gärna ha sagt att jag inte tror det, men det vore att ljuga. Stora delar av Sverige, inklusive Stockholmsregionen saknar i praktiken lokalmedia. Jag tycker Moderaterna i historien visat att de i princip kan komma undan med vad som helst, tyvärr.

https://www.aftonbladet.se/ledare/a/...fter-nasta-val
Han erkänner mer eller mindre att media är S-märkt. Jag tror dock inte han menar så egentligen. Vad jag tror att Lindberg menar är att MSM är positiva till etablissemanget - det vill säga de sju partierna och kommer triangulära på ett sådant sätt att det gynnar etablissemanget. Det är dock lätt för MSM ha den här hållningen eftersom de inte är politiska partier. Om S och M skulle samarbeta skulle förlora väljare till de övriga partierna.

Det kanske inte är ett problem för Bonnier men det är förödande för partiledningen i S och M som skulle förlora väljare även om det är till andra etablissemangspartier. Valet 2022 kan som sagt bli intressant. När journalisterna pratar om politik tänker de så här;

§Vänster: Vänsterpartiet (8%)
§Mitten-Vänster: Socialdemokraterna (28.26%)
§Mitten: Centerpartiet, Liberalerna och Miljöpartiet (18.51%)
§Mitten-Höger: Moderaterna och Kristdemokraterna (26.16%)
§Höger: Sverigedemokraterna (17,53%)

Den så kallade "mitten" är som journalisterna skriver och säger inte så mycket mer än etniskt svenska urbana medelklass och övre-medelklass liberaler i Stockholms kommun. Det är dessa tre partier som som S-märkta Aftonbladets ledare och kultursidor anser att Sverige skall kretsa kring precis som M-märkta Svenska Dagbladet. Problemet för dem är bara att "mitten" i senaste SCB inte har större stöd än 14.8%. Liberalerna (L) har med största sannolikhet satt sin sista L-märkta potatis och Miljöpartiet ligger precis på spärren. Om L och Mp (det senare in troligt) åker ut kommer Centerpartiet bli det partiet som MSM kommer sluta upp kring och det är också det partiet som kommer suga upp de här urbana medel och övre medelklassväljarna. Jag antar att det är något sådant som Centerpartiet planerade redan för ett tjugotal år sedan. Problemet är bara att Centerpartiet är det mest odrägliga Timbro-anstrukna nyliberala partiet i Sverige.

Den demografiska vinklingen rörande hur migranterna röstar i senaste SCB är rätt också intressant. Drygt 44.5% av migranterna röstar på S. M tilltalar 15%. För SD och V handlar det om siffran 13%. För Centerpartiet handlar det om 6%. För Mp handlar det om 3%. L och KD samlar inte mer än 2%. Det intressanta är hur det tilltalar invandrare. Socialdemokraterna har positionerat sig väl bland migranterna. De tilltalar antagligen dem på grund av deras bidragspolitik och förkärlek för öppna gränser.

För M handlar det nog om invandrare som tilltalas av deras ekonomiska politik. Det vill säga invandrare det gått bra för. För SD handlar det nog om europeiska migranter som ogillar migrationen från tredje världen. För V handlar det om socialistiskt orienterade väljare. Latinamerikaner brukar förövrigt rösta på Vänsterpartiet. Centerpartiet tilltalar säkert den urbana sekulära medelklasstypen som bor i något halvförmöget etnisk svenskt villaområde med svensk man. För Mp handlar det om bara 3%. Frågor som rör miljö är sällan intressant för migranterna. Miljöfrågor är ett typiskt nordeuropeiskt värde. Värst är det för KD och L. De flesta som röstar på KD är etniskt svenska pensionärer och de blir knappast fler. För Liberalerna? Tja, det finns ytterst få invandrare som tilltalas av deras nyliberala ekonomiska politik och pro-amerikanska och pro-israeliska arroganta utrikespolitik. Trots alla kurder som röstar på dem på grund av Fredrik Malm och hans exfru räcker det inte. De föredrar nog sådana som Amineh Kakabaveh.

Det vi kan konstatera att den här urbana medelklassen eller för den delen övre medelklassen inte riktigt har någon plats i det det nya Sverige. Du måste positionera dig på något sätt och förutom polskfödda judar och en handfull iranska tandläkare och så tror jag inte det är många som tilltalas av liberal Wolodarski-politik. USA har råkat ut för något liknande. Demokraterna tänkte sig att alla de här migranterna från tredje världen skulle välja vita kristna och vita judiska östkustliberaler. Istället röstar de på arabiska israelkritiker, socialkonservativa socialistiska venezuela-vänner, hindu-nationalister, homofoba nigerianer, afro-amerikanska nationalister, CCP-vänliga kineser osv. Demokraterna tänkte sig någon form av krigsvänlig nyliberal pro-amerikansk/pro-israelisk regnbåge-koalition men det fick de inte.

I Storbritannien så jagade Labour och MSM (i synnerhet the Guardian) ut socialisten Jaimie Corbyn och ersatte honom med nyliberalen och USA/Israel-vännen Keir Starmer. Killen spottar och fräser om muslimer, araber, indier, kineser samtidigt som han spottar och fräser på etniska engelsmän, skottar och Cymry ur arbetarklassen för att vara "fascister". Är det då så konstigt att allt fler överger Labour? Svenska Socialdemokraterna har i alla fall spelat smart.

Det har precis varit val i Chile där den USA-vänliga vänsterliberalen Gabriel Boric (CS) vann valet mot nyliberala populistkandidaten José Antonio Kast. Den så kallade "vänstern" på Twitter är just nu helt utom sig av glädje och hyllar Borics. De är extra glada över hans bakgrund i den liberala autonoma vänstern. Även Vänsterpartiet är glada. Så vad säger den riktiga vänstern om valet? The GrayZones Ben Norton skriver på Twitter;

Citat:
Chile's far-right, Pinochet-supporting presidential candidate José Antonio Kast accepted defeat in today's election. Liberal Gabriel Boric is Chile's next president. He's not good (he spent his campaign attacking Venezuela & Nicaragua), but is better than Kast, the son of a Nazi.

(...)

We can expect Gabriel Boric to govern Chile like ex President Michelle Bachelet. He comes from anarchist student movements (he calls himself a "libertarian socialist") but is just a left-liberal. He's very soft on imperialism, and constantly attacks Venezuela/Nicaragua/Cuba/China

(...)

To be clear, Gabriel Boric calls himself a "libertarian socialist" (which means nothing) while pushing imperialist propaganda against actual socialist govts in Latin America. In Nicaragua he supports Chamorro, a US-sponsored right-wing millionaire oligarch.

(...)

A spokeswoman for Gabriel Boric asserted in a recent interview with CNN Chile that "of course" Venezuela and Cuba are so-called "dictatorships"She then called Nicaragua's November election a "farce". She said Boric's government will work with Europe to put pressure on Venezuela

https://twitter.com/BenjaminNorton/s...05171876687883

När man tittar på SCB-mätningen finner man något. Till och med Vänsterpartiet består idag av urbana vänsterliberala akademiker. Faktum är att Nooshi Dadgostar föredrog Trump framför Maduro. Det viktigaste för dagens vänster är feminism, hbtq, öppna gränser och ta ställning för amerikanska krig och sanktioner. Socialistisk ekonomisk politik är man ointresserad av och anti-imperialister är man inte längre. Det är därför inte så konstigt att en krigsvurmande vänsterliberal som Gabriel Boric hyllas av "vänstern". De som är intresserade bör checka BTNews med vänsterjournalisten Rania Khalek som intervjuar en chilenare om valet.

https://www.youtube.com/watch?time_c...ature=emb_logo
__________________
Senast redigerad av Edgerton 2021-12-20 kl. 03:18.
Citera
2021-12-20, 13:44
  #80259
Medlem
Vågskålens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av medelklassman
Under ingressen ”Rådet till skådespelarna:
Prata inte om SD”

I globalisternas mindre husorgan, SVD,
har batikhäxornas favorit, Mustafa Can, bevakat den mångåriga nyinspelningen av nationaleposet ”Utvandrarna” - I skuggan av Jan Troells ursprungsdramatisering så har nyupplagan moderniserats.
Det är nu ett ”kvinnoperspektiv” och ”rättviseperspektiv” som skall lyftas fram.
Vad annars i dessa tider och för att få finansiering?

Kanske skall det sublima bildspelet och den mödosamma emigrationen från elände och misär till ens nya hemland där nya utmaningar väntar, anknyta till dagens mångkultur och flyktingdramatik?

Och säkert kommer det storma mer när man släpper filmen och den skall jämföras med romansviten från giganten Moberg och 70-talsfilmen av Troell

https://www.svd.se/far-bara-accepter...e-blir-rasande

I slutet av den långa artikeln så vävs lite SD dramatik in, så som brukligt nuförtiden.
Inför pressträffar är det förbjudet att diskutera ”flyktingfrågan och SD” allt
för att inte ”irritera eller förarga de 20% som röstar på SD, vi har inte råd att förlora 20% av vår publik”

Den artistiska friheten och de rättrådigas engagemang krockar abrupt med den ekonomiska verkligheten....
Och producenten slingrar sig som en vessla under slutklämmen i artikeln...

Det är ju de här människorna vi önskar nå....und so weiter....

Nu är det väl fastslaget att SD och dess anhängare, I någon mån, fått en position som kan ge makt, respekt och tvingar åtminstonde kommersiella intressen till att visa denna grupp samma respekt de visar alla andra grupper.

Bäva månde kultursverige och dess socialistiska koryféer ;-)
Lite märkligt det där om att inte prata om SD. Så ett samtal om Mobergs romansvit skulle nödvändigtvis innebära argument om migrationens positiva kraft e dyl? Storyn går ju annars ungefär så här:

Citat:
Ge invandrarna en acre mark att bryta med egen kraft. Men inget mer, inte ens en spade. Tag denna landbit från ursprungsbefolkningen så att den går under.

Precis det narrativ som kultureliten vill föra fram och som gör "SDarna" irriterade och förargade?
Citera
2021-12-20, 14:38
  #80260
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vågskålen
Lite märkligt det där om att inte prata om SD. Så ett samtal om Mobergs romansvit skulle nödvändigtvis innebära argument om migrationens positiva kraft e dyl?
Nu handlar det dock inte om Mobergs romansvit. Det handlar om en tokvänster-tolkning & PK-"modernisering" av sagda romansvit.
Ungefär som 100% av alla andra "nytolkningar" av äldre filmer, pjäser & böcker.
Citera
2021-12-20, 15:49
  #80261
Medlem
Vågskålens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Nu handlar det dock inte om Mobergs romansvit. Det handlar om en tokvänster-tolkning & PK-"modernisering" av sagda romansvit.
Ungefär som 100% av alla andra "nytolkningar" av äldre filmer, pjäser & böcker.
Hur vet du det? Hur trollar man bort folkmordet på indianerna?
Citera
2021-12-20, 16:20
  #80262
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vågskålen
Hur vet du det? Hur trollar man bort folkmordet på indianerna?
Menar du att Moberg i sin romansvit låter sina karaktärer folkmörda indianer?
Citera
2021-12-20, 17:56
  #80263
Medlem
orrtupps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Nu handlar det dock inte om Mobergs romansvit. Det handlar om en tokvänster-tolkning & PK-"modernisering" av sagda romansvit.
Ungefär som 100% av alla andra "nytolkningar" av äldre filmer, pjäser & böcker.
Spännande, i den här versionen kanske Karl-Oskar mfl sätter P för slaveriet och urbefolkningen blir vinnare!
Citera
2021-12-20, 17:57
  #80264
Medlem
orrtupps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vågskålen
Hur vet du det? Hur trollar man bort folkmordet på indianerna?
På samma sätt som man trollar bort folkutbytet här?
Citera
2021-12-20, 17:59
  #80265
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av medelklassman
I skuggan av Jan Troells ursprungsdramatisering så har nyupplagan moderniserats.
Det är nu ett ”kvinnoperspektiv” och ”rättviseperspektiv” som skall lyftas fram.

Sånt här gör en arg. Finns väldigt mycket kvinno- och rättviseperspektiv i originalet. Moberg var väldigt medveten om rättvisa och det dåtida Sveriges dubbelmoral och förljugna ståndsindelning. Skulle Christina i Dufvemåla eller horan Ulrika vara undanskuffade kvinnliga bifigurer? Knappast. Och rättvisa - hela romansviten handlar om att arbetets frukter skall tillhöra den som arbetar, att alla skall få ha sin tro för sig och att man skall bry sig om dem som har det sämre. Karl Oskar skickar hem hö till Småland när han läser om svälten där 1868-69. Första vintern får de väl till och med själva hjälp av indianerna?
Citera
2021-12-20, 18:12
  #80266
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Den demografiska vinklingen rörande hur migranterna röstar i senaste SCB är rätt också intressant. Drygt 44.5% av migranterna röstar på S. M tilltalar 15%. För SD och V handlar det om siffran 13%. För Centerpartiet handlar det om 6%. För Mp handlar det om 3%. L och KD samlar inte mer än 2%. Det intressanta är hur det tilltalar invandrare. Socialdemokraterna har positionerat sig väl bland migranterna. De tilltalar antagligen dem på grund av deras bidragspolitik och förkärlek för öppna gränser.

Citat:
För Liberalerna? Tja, det finns ytterst få invandrare som tilltalas av deras nyliberala ekonomiska politik och pro-amerikanska och pro-israeliska arroganta utrikespolitik. Trots alla kurder som röstar på dem på grund av Fredrik Malm och hans exfru räcker det inte. De föredrar nog sådana som Amineh Kakabaveh.

När man i Brasilien vräkt gängen med våld från olika favelor har man några år senare sett intressanta förändringar i röstmönster. Nämligen att den tidigare extrema överrrepresentationen av ren klassröstning ersatts av en större spridning mellan olika partier. Den avgörande faktorn verkar vara Lag&Ordning som medgett mer av, och friare, eftertanke som i sin tur lett till större "mångfald" i åsikter och attityder.

En liberal röstmaximering i Orten hade alltså sannolikt bestått i så mycket batongpolitik som möjligt.

Men det går väl över deras horisont.
Citera
2021-12-20, 18:25
  #80267
Medlem
stevenstillss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
Sånt här gör en arg. Finns väldigt mycket kvinno- och rättviseperspektiv i originalet. Moberg var väldigt medveten om rättvisa och det dåtida Sveriges dubbelmoral och förljugna ståndsindelning. Skulle Christina i Dufvemåla eller horan Ulrika vara undanskuffade kvinnliga bifigurer? Knappast. Och rättvisa - hela romansviten handlar om att arbetets frukter skall tillhöra den som arbetar, att alla skall få ha sin tro för sig och att man skall bry sig om dem som har det sämre. Karl Oskar skickar hem hö till Småland när han läser om svälten där 1868-69. Första vintern får de väl till och med själva hjälp av indianerna?

Klokt sagt. Vad håller man på med på Filminstitutet eller vem det är som nu finansierar? Ska Per-Anders Fogelström också anpassas till de aktuella politiska trenderna? Jag blev varm om hjärtat när jag läste om den här söderflickan i en av hans romaner som fick gå hela vägen till sitt arbete på en fabrik på Norrmalm. Hon ska kanske göras om till politisk aktivist? Fan vad allt spårar ur. Våra vänsterliberala eliter är helt out of touch med både historien och dagens realiteter.
__________________
Senast redigerad av stevenstills 2021-12-20 kl. 18:33.
Citera
2021-12-20, 19:46
  #80268
Medlem
orrtupps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stevenstills
Klokt sagt. Vad håller man på med på Filminstitutet eller vem det är som nu finansierar? Ska Per-Anders Fogelström också anpassas till de aktuella politiska trenderna? Jag blev varm om hjärtat när jag läste om den här söderflickan i en av hans romaner som fick gå hela vägen till sitt arbete på en fabrik på Norrmalm. Hon ska kanske göras om till politisk aktivist? Fan vad allt spårar ur. Våra vänsterliberala eliter är helt out of touch med både historien och dagens realiteter.
Annie Lööf trodde ju att Gustav den andre Adolf var född på 1800 talet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in