Analys: Dyr bensin och blomstrande oljeindustrihttps://www.svt.se/nyheter/utrikes/d...e-oljeindustri
...
Vem ska betala för klimatomställningen, och hur?
...
Men samtidigt, i ett parallellt universum fast på samma planet, är det oljan som styr det mesta – från privatekonomin här hemma vid bensinpumpen till imperiebyggen långt borta i öknen.
...
Precis samtidigt, utanför Glasgowmötets fossilfria universum, händer nu därför följande:
Den amerikanska regeringen anklagar de oljeproducerande arabländernas organisation Opec för att hålla tillbaka oljeproduktionen så att priset stiger, och uppmanar både Opec och Ryssland att pumpa upp mer olja.
Vd:n för ett av världens största oljebolag BP, kallar bolaget en ”penningmaskin” när han presenterar kvartalsresultatet.
Övriga oljejättar har också redovisat kraftigt stigande resultat. Aktieutdelningen från världens största oljebolag, Saudi Aramco, blir 640 miljarder kronor i år. Enbart den skulle alltså räcka en bra bit för att täcka upp de 100 miljarder dollar, eller 850 miljarder kronor, som världens fattiga länder kräver och som också diskuteras i Glasgow idag.
...
Alltså: det finns pengar att tjäna på olja ett bra tag till. Särskilt för dem som slipper insyn via aktiemarknad och pensionssparare, till exempel de hedgefonder som nu köper upp oljetillgångar från oljebolag och andra som vill ta över dem. Samt förstås de diktaturer som kontrollerar en stor del av världens oljeproduktion så länge. Svårt att kontrollera eller stoppa oljeproduktion alltså. Återstår, vilket bland annat IEA påpekar i sin senaste rapport, att dämpa efterfrågan. Vilket bara kan betyda ännu dyrare bensin på längre sikt.
Du måste vara medlem för att kunna kommentera
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Swish: 123 536 99 96 Bankgiro: 211-4106