2021-07-05, 12:07
  #77413
Medlem
KansasCityFagots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 88g14flashplant
..mest bakgrundsmusik. Det intressanta är inte hans resonerande om varför han stämplar politiker och journalister som förrädare utan att han gör det. Det är intressant då det sätter exempel och normaliserar stämplingen i de breda folklagren. Denna stämpling av politiker och journalister som folkförrädare ligger nu i tiden. Att dessa människor panikar inför framtidsutsikten av ett flitigt stämplande i deras pannor talar för sig självt.
Bra!

Medan Ranelid nu stilla gnider på fiolen i bakgrunden kan handlingskraftigare spelare börja banka på bastrummorna. Tänk om Åkesson kunde komma ut ur psykofarmakadimman och slå den där bollen, som legat på straffpunkten medan målvakten sitter på bänken och dricker sportdryck i flera år nu, i mål någon gång. Då har landsförrädarna ingenstans att ta vägen längre.
Citera
2021-07-05, 12:28
  #77414
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Ranelid är en bullrande cymbal, för att anknyta både till musiktemat och till Paulus. Som saknar självinsikt, och som mycket riktigt ändrat ståndpunkt utifrån samma slemma egenintresse som tycks vara den enda konstanten i Ranelids liv.

Invektiv har ju varit såååå konstruktiva i kulturfrågan tidigare. Den lilla intellektuella kapacitet han har för att kunna ge sina tantsnuskiga beundrarinnor ett uns av alibi kunde han ha använt till att snickra ihop bättre argument.

Gärna "folkförrädare". Men då inte som invektiv utan som saklig grund för att åka höskrinda till Skärbla.., ja eller nåt.
__________________
Senast redigerad av GreffueAnthonius 2021-07-05 kl. 12:48.
Citera
2021-07-05, 13:58
  #77415
Medlem
Metajournalistik i P1 igår utan att upphovsmakaren begrep det eller insåg hur det skulle uppfattas av många lyssnare.

Göran Rosenbergs krönika i Godmorgon Världen handlade om att det orwellska språket breder ut sig i politik och samhälle efter Trump och hotar demokratiska värderingar och själva demokratin i slutänden.
”Krig är fred”, ”Frihet är slaveri”.”Okunnighet är styrka” upprepade Rosenbergs salvelsefullt med sin ödesmättade röst och hänvisade indoktrineringen genom dagens politiska språk som en fara från högerkanten.

Orwells bok 1984 kom ut 1949, alltså 15- 20 år efter att Mussolini och Hitler stabiliserat sina läror men ändå band Rosenberg samman Trump och hans språk och färdriktning (men nu valdes han bort) med 30-talets på kontinenten.
”30-talets utveckling på kontinenten” var orden från Rosenberg, som inte i en enda krönika jag lyssnat till inte tagit upp fascismen och nazismen vad hans krönika än snart sagt handlat om.

Jag har helt annan inställning än Rosenberg. Om någon använder sig av 1984:s språkbehandling är det vänsterliberala i Sverige, som jag känner bäst. För Löfven och kompani och för hans medhjälpare i MSM har viktiga ord i svenska språket glidit ifrån sina ursprungliga innebörder och blivit ett maktens skitsnack på ren svenska.

Löfvens tal när han uteslöt extra val och gick in för talmansrundor är ett ypperligt exempel på hur han misshandlar svenska språket och ord som ”ansvar”, ”ta landet framåt”, ” sätta Sveriges bästa i främsta rummet”, ”oansvarigt att gå till val i pandemin” och annat.

Låter mig inte förledas av mina sympatier för andra sidan utan kan konstatera att på vänsterliberala sidan i sin oheliga allians med globalisterna har politikerspråket successivt över åren övergått i orwellska nyspråket.

Om detta tiger Göran Rosenberg. Han vill inte se hur Löfven och Lööf och MSM omformar språket till att passa in i propagandan och mörkar misslyckanden med missbruk av ordens innebörd.
Som att rita kartan först och därefter försöka passa in geografin efter den.

”Kompetensregn” blev ett meme finansminister Andersson skapade 2015.
”80 000 av flyktingarna” kommer utvisas inom kort för att de saknar asylrätt sa Ygeman samma höst.
Inte "om" utan de kommer utvisas för att de saknar asylskäl. Minns detta väl.
”Gängkriminaliteten skall krossas” sa Löfven för något år sedan. Och upprepande medan Morgan skryter hur mycket regeringen gjort och gör mot organiserade kriminaliteten.
Lööf pratade om att afghanerna var unga ambitiösa grabbar som skulle berika Sverige.

Det finns tusen, tiotusen uttalanden av sittande makt, föralldel även Reinfeldts regim, som mycket väl platsar i Rosenbergs farhåga.
Därför blev hans krönika om orwellska farliga språket en meta-krönika, honom själv ovetandes, eftersom den kom att rikta sig mot, i strid mot hans avsikt, sittande regering med stödpartier och det media där Rosenberg är en favorit. Och inte minst mot Rosenberg själv...

ps. I Panelen 2-1 till vänsterliberalerna igen i uppsättning där Busch av Avellan och sossen med tungspetsuttalen uppmanades avgå medan Dick Erixon menade att man måste förändra förtalslagen.
__________________
Senast redigerad av Lantarbetaren 2021-07-05 kl. 14:16.
Citera
2021-07-05, 14:15
  #77416
Medlem
Nix-registrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 88g14flashplant
..mest bakgrundsmusik. Det intressanta är inte hans resonerande om varför han stämplar politiker och journalister som förrädare utan att han gör det. Det är intressant då det sätter exempel och normaliserar stämplingen i de breda folklagren. Denna stämpling av politiker och journalister som folkförrädare ligger nu i tiden. Att dessa människor panikar inför framtidsutsikten av ett flitigt stämplande i deras pannor talar för sig självt.
Ranelid hör till samma fack som Brigitte Bardot, Alain Delon, John Cleese, Mr Bean, Gimli-skådespelaren, Morrissey och andra kändisar som har talat ut mot PK:ism och/eller invandring. I regel är det personer som hade sina glansdagar för flera decennier sedan. I Sverige har vi en radda kändisar som har tagit ställning i varierande grad, från Jonas Indes medverkan i Radio Nordfront till mer fragmentariska uttalanden från t.ex. Thomas Di Leva. (Därtill finns en särskild kategori för bögar som Alexander Bard, Renaud Camus och Bret Easton Ellis; inte helt samma fenomen men bör ändå nämnas för sakens skull.)

Tyskland är kanske mest intressant i sammanhanget, eftersom motsvarande profiler där ofta är tyngre på det intellektuella planet. Där har vi de riktiga tungviktarna Botho Strauss, Peter Sloterdijk och Hans-Jürgen Syberberg, flankerade av upplyfta författare som Uwe Tellkamp, Thor Kunkel och Pegida-turken Akif Pirinçci. Frankrike har haft det här i en tidigare generation med bl.a. Jean Cau och Jean Raspail, men det har mattats av; de har idag Michel Onfray som är icke-PK och kommer från etablissemanget, men inte går hela vägen, och några författare som tar upp folkutbyte (Michel Houellebecq), europeisk identitet (Sylvain Tesson), internationella relationer (Andreï Makine) och andra känsliga ämnen, men förblir implicita i någon mån. Teratologen är det närmaste vi har en svensk Strauss eller Sloterdijk men han tystnade när han blev doxad.
Citera
2021-07-05, 15:53
  #77417
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nix-registret
Tyskland är kanske mest intressant i sammanhanget, eftersom motsvarande profiler där ofta är tyngre på det intellektuella planet. Där har vi de riktiga tungviktarna Botho Strauss, Peter Sloterdijk och Hans-Jürgen Syberberg, flankerade av upplyfta författare som Uwe Tellkamp, Thor Kunkel och Pegida-turken Akif Pirinçci. Frankrike har haft det här i en tidigare generation med bl.a. Jean Cau och Jean Raspail, men det har mattats av; de har idag Michel Onfray som är icke-PK och kommer från etablissemanget, men inte går hela vägen, och några författare som tar upp folkutbyte (Michel Houellebecq), europeisk identitet (Sylvain Tesson), internationella relationer (Andreï Makine) och andra känsliga ämnen, men förblir implicita i någon mån. Teratologen är det närmaste vi har en svensk Strauss eller Sloterdijk men han tystnade när han blev doxad.

Thilo Sarrazin och Dany-Robert Dufour kanske kan tilläggsdroppas på din hög.
Citera
2021-07-05, 16:06
  #77418
Medlem
KansasCityFagots avatar
Här är ännu fler röster i mediakriget från Twitter: https://twitter.com/NordicAngel75/st...89295762661378

Översättning mottages tacksamt.
Citera
2021-07-05, 18:05
  #77419
Medlem
longbow4ys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av experten10
Har du något exempel på denna "propaganda" som kommer från framför allt DN? Något exempel på denna "ordmagi"? Jag har frågat förut och inte fått något svar. Inte ett enda.

Det frågan får du ställa till skribenten jag citerade om. Hakelius på Expressen. Det är han som skriver:
Drömmen om mitten består av en samling gamla eliter
Det blir inte den här gången, men underskatta aldrig tjurskalligheten hos en purken herreklass
...
Det är inga ytterkantsdårar som håller i grimskaftet, det är helt centrala dårar. Dagens Nyheter, Sveriges största dagstidning, förstås
...
Det här började med att samhällstoppen – etablerade partier, men även journalister och forskare – struntade i att undersökning efter undersökning, år efter år, visade att en majoritet av svenskarna uppfattade omfattande invandring som ett problem. Istället gjordes ett antal överenskommelser som ökade invandringen än mer. De som offentligt uttryckte tvivel brunmålades.
https://www.expressen.se/kronikorer/...-gamla-eliter/

Dessutom har wollodarski självmant gått ut med att DN skall bedriva en agendasättande journalistik.

Wiki:
Propaganda (av latinets propagare, 'fortplanta', 'utbreda') är en term som avser främst politiska kampanjer och budskap som är avsedda att föra fram en agenda, ett visst budskap eller väcka positiva eller negativa känslor för något (t.ex. en ideologi, policy, religion eller förändring) eller någon (t.ex. innehavare av eller kandidat till politiskt eller religiöst ämbete eller befattning). Syftet är således inte att informera utan att påverka, och innehållet brister ofta i saklighet, är avsiktligt ofullständigt, vinklat eller rentav falskt. Propaganda är en viktig del av psykologisk krigföring, och den som sänder budskapet är som regel part i målet.
Agendasättande ÄR propaganda. Var sig du vill eller inte.

Edit:
Jag har under innevarande år använt ordet ordmagi i tre inlägg. De är följande:

(FB) Början på ett mediakrig om mångkulturen?
(FB) Början på ett mediakrig om mångkulturen?
(FB) Början på ett mediakrig om mångkulturen?


Låt mig gissa att det var det andra inlägget som fick dig mest upprörd.

Edit 2
Agendasättande är ordmagi för propaganda.
__________________
Senast redigerad av longbow4y 2021-07-05 kl. 18:31.
Citera
2021-07-05, 19:42
  #77420
Medlem
Jag lyssnade på Ivar Arpis podd. Han hade bjudit in Anders Johansson Heinö. Temat var: ”jag har gått mot det konservativa hållet men min gode vän AJH har blivit mer liberal”.

Bra upplägg för en podd och Arpi ställer de rätta frågorna men han undviker att pressa honom på svaren vilket kanske beror på att de är gamla vänner. Faktum är att AJH är på defensiven från första sekund till den sista. Han har inget rationellt försvar för sin dystopiska folkutbytespolitik, men tyvärr låter Arpi honom komma undan.

Om ni håller på och städar eller laga mat så kan det vara värt att lyssna på, om inte annat för att få en bekräftelse på att det är vi som har rätt och att våra motståndare vet detta också, men bryr sig inte.

https://ivararpi.substack.com/p/andr...source=twitter
Citera
2021-07-05, 19:54
  #77421
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Friherr
Jag lyssnade på Ivar Arpis podd. Han hade bjudit in Anders Johansson Heinö. Temat var: ”jag har gått mot det konservativa hållet men min gode vän AJH har blivit mer liberal”.

Bra upplägg för en podd och Arpi ställer de rätta frågorna men han undviker att pressa honom på svaren vilket kanske beror på att de är gamla vänner. Faktum är att AJH är på defensiven från första sekund till den sista. Han har inget rationellt försvar för sin dystopiska folkutbytespolitik, men tyvärr låter Arpi honom komma undan.

Om ni håller på och städar eller laga mat så kan det vara värt att lyssna på, om inte annat för att få en bekräftelse på att det är vi som har rätt och att våra motståndare vet detta också, men bryr sig inte.

https://ivararpi.substack.com/p/andr...source=twitter

Arpi är på hugget.
Tror att han känner att vinden håller på att vända. Eller så har han inget annat val än att satsa allt på ett kort.
Hans lysande analys av att svenskarna flyttar på sig. Och vad som händer i samhället borde läsas av alla.

https://ivararpi.substack.com/p/sven...-snallt-pa-sig
Citera
2021-07-05, 20:12
  #77422
Medlem
Sam.Boyds avatar
Senaste tiden har flera samstämmiga indikationer på att något förändras uppenbarat sig.

Stöket på Strandvägen o Hornsstrand har fått spridning. Tack vare Svt så har också de kaosande fått delge vad de tycker o tänker.

Mordet på en polis i Göteborg sätter åter ljuset på gäng o klanvåld i landets getton. Men också den gangsterkultur som numera råder i landet o inte kan ingnoreras.

Men en annan indikator på att något håller på att hända är att tex anständiga företag så som Chilli nu anonserar på Flashback. Vilket är både PK o Värdegrundsbefriande.
Vi får hoppas att andra företag följer efter.
Citera
2021-07-05, 20:15
  #77423
Medlem
KansasCityFagots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
Arpi är på hugget.
Tror att han känner att vinden håller på att vända. Eller så har han inget annat val än att satsa allt på ett kort.
Hans lysande analys av att svenskarna flyttar på sig. Och vad som händer i samhället borde läsas av alla.

https://ivararpi.substack.com/p/sven...-snallt-pa-sig
Läs också kommentaren från "Staffan" under Arpis blogginlägg. Man får kalla kårar av att läsa den.
Citera
2021-07-05, 20:18
  #77424
Medlem
Exempel på propaganda från Bonnier är hetsjakten på Ebba Busch, Experten. DN:s massiva attacker mot henne sista dagarna är avslöjande för tidningen.

Och Expressen har överst en stor artikel i dagens tidning med stor bild på KD-ledaren med rubriken Polisens taktik - så avslöjade de Busch. En brottsling går i polisens fälla är associationerna Expressens eftersträvar. Hennes brott: hon talade sanning.
Tydligen har Dahlberg gått för långt i kritiken mot Löfven.

Partiets förtroende för Ebba Busch har inte rubbats och det stör Bonnier mycket därför att hon är så viktig för KD och går hem bland väljarna, för sin politik mestadels men hennes framtoning gör också sitt.

När propagandan övergår i personjakt bör alla, även rigida, se den.
Det finns ingen rim och reson i Bonniers angrepp på KD-ledaren mot bakgrund av det smutsiga spel som drivits mot henne av säljarens olika ombud i husaffären och värst av alla var Binninge. (Finns en lång tråd på flashback om detta)
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in