Citat:
("Hela tråden" = Judisk krönika)
Finns det någon jude i Sverige som uttalar sig positivt om Sverige? Som trivs i landet och är tillfreds med svensk kultur och traditioner, som är så viktiga i Israel och för religiösa judar i Sverige även om de sekulära taktiskt nog undviker de frågorna men ingen av dessa tar avstånd från judisk religion/kultur i Sverige eller i Israel
Jag kan inte erinra mig någon svensk jude som är glad i Sverige.
De finns över hela skalan från hur hemska vi är (Rosenberg, Scherman) över hur Sverige skall omstöpas (Wolodarski) till rena sabotörer (Sarnecki).
Och däremellan alla andra. En sån är M Silberstein som är på offensiven i arbetet att skuldslå Sverige för Förintelsen. T o m en så obetydlighet som skrikan Epstein i sitt talkshow-program i SR ägnar sig mer och mer åt den judiska saken och för den händelse Nordegren närmar sig "svenskhet" i någon fråga växlar hon snabbt ämne.
Högt hållna vetenskapsmän som G Klein sparade inte heller på krutet mot Sverige även om han paketerade det i sjukvårdsfrågor.
Jag har aldrig sett eller hört en framträdande jude säga att nog nu med nuvarande flyktingpolitik.
Istället är judarna på offensiven i motsatta ämnen och flyttar fram sina positioner för att samvetsbelasta och farligförklara Sverige och svenskarna.
Nazistspöket i Sverige lurandes bakom hörnet dök rejält upp med Trump och klev fram i full skepnad med intrånget i Kapitoleum.
Det kommer ösas på om nazistfaran med SD, KD och M fram till valet hos Bonnier och Schibsted. Och så finns det här i tråden de som menar att A Dahlberg är en rättare mot det.
Nazistfaran är Löfvens enda försvar i sitt ofattbara styre av Sverige. Men hellre det än nazister menar samlade totalmedia i Sverige.
Public service kommer att förhålla sig litet försiktigare fram till valet för de har trots allt sina skattebetalare att ta hänsyn till.
Vilken kontrast mot de gamla Bonniers. De döpte t o m sina barn till fornnordiska namn. Förlaget var en kulturinstitution som värnade och spred svensk kultur. Dagens Nyheter och Expressen för att inte tala om SvD var svenska tidningar liksom Sydsvenska Dagbladet var en svensk tidning i Sydsverige.
Nu är det annorlunda och den här faktorn med en miljon? muslimer i Sverige med sista 30 årens flyktingpolitik är absolut inget nämnda tidningar bortsett från SvD på 90-talet och Dahlberg sista 3 åren haft något emot, snarare underblåst.
Och den runda kvadraten fortsätter Dagens Nyheter och Wolodarski och Sydsvenskan med Pehr T Ohlsson och Heidi Avellan fysiskt försöka bevisa genom fortsatta angrepp på svenska nazister jämte förekomsten av muslimska trakasserier mot judar i Malmö.
__________________
Senast redigerad av Lantarbetaren 2021-01-28 kl. 11:29.
Senast redigerad av Lantarbetaren 2021-01-28 kl. 11:29.