Citat:
Ursprungligen postat av
experten10
I sådana är det du och ett fåtal andra (oyto) som misslyckas fullständigt med era försök till "ordmagi". Hur många gånger hur framför allt Nix-registret och i mindre omfattning jag påtalat för just dig att "rasism" aldrig någonsin betytt det du försöker få det att betyda? Minst ett tiotal.
Jag blev själv förvånad att Ottokar tycks ställa ordmagi mot sanning. Kartago är ju onekligen förstört. Och det är olyckligt att internalisera en slags valhänthet som en aspekt av den egna identiteten. Det stämmer ju inte, men kan fungera som en cope.
"Vi japaner har det inte i oss att ha kärnvapen, vi står över det."
Sedan är det ju så att det finns ett objektivt, konstant sanningsvärde i ordet "rasist". Illviljan som ordets avsändare hyser mot måltavlan är påtaglig och autentisk. Avsikten är sanningen, det gäller bara att förstå den nivån av kommunikationen. Att svensken i gemen är mystifierad och trollbunden av ordets magi, gör ju inte att konsekvenserna är på låtsas.