Citat:
Det är garanterat bara början, och det är intressant. SVT har kammat till sig en aning sista tiden. Det är nästan så man vill tro att de börjat ta sitt uppdrag som oberoende nyhetsförmedlare på allvar, men så inser man att man nog håller på att bli psykotisk och att det är bäst att ignorera rösterna i huvudet. Såg just första inslaget i Aktuellt som handlade om invandrares våld mot etniska svenska ungdomar. Ett besök hade gjorts på Nacka gymnasium av SVT. Inte ett enda rasifierat ansikte i inslaget. Uteslutande svenska ungdomar (enbart killar) som beskriver våldet som "dom" riktar mot "oss", utan att dock nämna några förbjudna ord självfallet. Ytterligare förklaringar behövdes givetvis inte, varje tittare förstod ändå. Den etniska grupptillhörigheten var påtaglig, det var ett konstant "Vi och dom- tänkande" utan att några explicita gruppmarkörer behövde användas.
Det var fascinerande att se den politiska utveckling med etniska förtecken som Oyto predikat under så lång tid materialiseras mitt framför ögonen på en i Aktuellt av alla ställen. Detta är bara början!
Det var fascinerande att se den politiska utveckling med etniska förtecken som Oyto predikat under så lång tid materialiseras mitt framför ögonen på en i Aktuellt av alla ställen. Detta är bara början!
Eller, om det är hoten/löftena att avskaffa public service som faktiskt tagit skruv...?
Reportern som gjorde inslaget kunde hur som helst ha gjort sin plikt och lirkat en smula med de här "svenska" grabbarna från Nacka gymnasium. Fast citattecknen väl snarast för tankarna till andra "svenskar", med förledet ny-. Sak samma.
Reportern kunde ha lagt upp det så här (G = grabbarna och R = reportern):
G: Dom hotar och slår oss.
R: Vilka är "dom"?
G: Dom här killarna.
R: Vilka är dom här killarna?
G: Andra killar. I vår ålder.
R: Är det nåt speciellt med dom här killarna?
Om nu inte de "svenska" killarna händelsevis valt att tiga som muren. Självbevarelsedrift är inte att underskatta i dag.