Då har slutligen kritik av den omvända rasismen i det mångkulturella samhället hittat in på Expressens kulturredaktion. Självaste chefen, Karin Olsson, recenserar Dramatens djärva satsning på islamistapologetik. Föreställningen sågas resolut, betecknas som intellektuell härdsmälta, och innehåller följande:
Citat:
Men "Muslim ban" är en kvasiintellektuell härdsmälta av extrema idéer, framförda av individer med starkt förenklade och konspiratoriska verklighetsuppfattningar där hudfärg styr allt och vita är ett ont kollektiv.
Dramatenchefen Eirik Stubø har säkert fullt upp med att hantera #tystnadtagning-uppropet, men han måste vika en timme åt att titta på det färdiga resultatet av "Muslim ban". En performance som är en förolämpning mot varje tänkande människa och mot konstformen teater. Den nivån hör inte hemma på Dramaten.
https://www.expressen.se/kultur/scen...ll-hardsmalta/
Antivithetsnormen som dåligt underbyggd konspirationsteori minsann. Det var värst. Men välkommet.
Problemet med ökande sexualbrottslighet diskuteras i SvD. Greppet är att den grövre sexualbrottsrelaterade problematiken av allt att döma till största del orsakas av det stora antal utrikes födda som vistas i vårt land. Fredrik Kärrholm menar att vi behöver tala på ett nytt sätt med våra döttrar.
Citat:
6,4 procent av unga kvinnor utsattes förra året för det Brå kallar allvarliga sexualbrott, i princip försök till eller fullbordat sexuellt tvång eller våldtäkt.
[...]
Det kan dock konstateras att sexualbrott ökar generellt. Och vanligast är att gärningspersonen är en okänd man och att brotten sker på allmän plats.
Frågan är vad ökningen beror på?
[...]
Tänkbara förklaringar är svagare social kontroll, sämre fungerande skolor, ökad konsumtion av våldsam pornografi och allmän normupplösning.
En annan förklaring kan vara att Sverige fått en onormal könsobalans, till följd av att majoriteten asylsökande är unga män. 2016 gick det 116 tonårspojkar på 100 tonårsflickor, enligt siffror från Migrationsverket och Statistiska Centralbyrån. 2011 var förhållandet 106 och 100.
[...]
Icke desto mindre var det fem gånger så vanligt att utrikes födda män var misstänkta för våldtäkt, jämfört med inrikes födda män. Förmodligen finns en koppling till kultur och kvinnosyn.
Förutsatt att en överrisk kvarstår framstår det som logiskt att sexualbrotten ökar i takt med att andelen utlandsfödda män ökar. År 2000 var 11,5 procent av befolkningen utlandsfödda, 2016 var det 17,8 procent. Sambanden bör klargöras.
Oavsett orsaker är trenden tydlig. Förvärras problemen kan nog väljarna förväntas bli mindre förlåtande gentemot politiker som inte förmår vända utvecklingen. En förändring till det bättre riskerar dock att dröja.
Ansvarsfulla föräldrar gör således klokt i att upplysa sina döttrar om verklighetens realiteter. Det nya Sverige fordrar större försiktighet.
https://www.svd.se/vad-foraldrar-bor...r-sina-dottrar
Massinvandring av män från de mest strukturpatriarkala kulturer tillsammans med allmän normupplösning bäddar för eskalerande ökning av sexuella övergrepp. Vem hade kunnat ana?
Helt aningslös, alternativt ohyggligt ondskefull, verkar i varje fall HBTQ-lobbyn vara. Så tidigt som möjligt bör ett gränsöverskridande sexualiserat beteende uppmuntras och introduceras hos våra allra yngsta. Ta ett nej för ett nej? Öhh?
Citat:
Huvudartiklarna i tidningen [Ottar] handlar om ”begränsade begär”, om dömda sexualförbrytare som inte får tillräckligt stor ”rätt till sin sexualitet” på kåken. En av de intervjuade dömdes till tre och ett halvt års fängelse för våldtäkt mot barn.
[...]
I bräschen för utvecklingen gick RFSU och RFSL. I dag har RFSU byggt upp ett oerhört framgångsrikt varumärke i Sverige. Vilken annan lobbyorganisation och vilket annat bolag har fått samma plattform rakt in i politiken, i skolan och i affärerna? Det finns väl knappast några andra kommersiella produkter som får marknadsföras så ensidigt i svenska skolor som RFSU:s?
[...]
Lobbyorganisationen RFSU arbetar för att introducera sitt material till barn så tidigt som möjligt. Genom materialet ”Barns sexualitet” skall sex-nioåringar få leka lekar för att ”se och röra andra barns könsorgan” och ”jämföra sina könsorgan med jämnåriga kompisars”. Gör barnen detta är det enligt RFSU:s material ett ”utmärkt tillfälle att ge barnet positiv feedback”. RFSU lär vidare ut att om noll–femåringar "drar ned byxor eller tar av kläder på kamrater mot deras vilja" eller tio–tolvåringar "för upp föremål i vagina eller anus" – behöver man som vuxen stanna upp och se: vad kan man bekräfta, och vad kan man behöva diskutera utan att skuldbelägga? Kanske barnen vill "bejaka det lustfyllda?".
Vänta lite. Tänk dig att detta skulle ske på en vanlig arbetsplats i Sverige. Chefen introducerar en sexlek där de anställda skall få ”se och röra andra anställdas könsorgan och jämföra sina könsorgan med jämnåriga kollegor.” Sedan skulle de anställda dra ned byxorna på varandra och bejaka det lustfyllda med detta. Snacka om #MeeToo upprop?? Men hur i all sin dar kan detta fortsätta att pågå bland barn på svenska förskolor utan att någon reagerar?
http://www.varldenidag.se/ledare/det...6fMwsyVQ@OHXg/
Allmän normupplösning som sagt var. Att mot sin vilja få byxorna neddragna kan vara lustfyllt. För någon annan. Något att tänka på och ta hänsyn till enligt fundamentalistisk obrytbar värdegrundsnorm.
Som tur är verkar allomfattande värdegrundsnormer synnerligen svåra att både implementera och fås att fungera nöjaktigt. Peter Strandbrink, docent i statskunskap, för intressant resonemang kring detta på DN debatt. Visserligen är docentens tag om frågan grundad i oro över att allt för grundlig värdegrundsnit i skola och andra institutioner ska komma att slå tillbaka mot "den liberala demokratin", men resonemanget är icke desto mindre intressant.
Citat:
Denna tendens att se värdegrundsarbete som lösningen på alla upptänkliga sociala, politiska, moraliska och andra problem är tydlig inte bara i Sverige utan även i jämförbara länder som Frankrike, Tyskland, Finland och England. Den är heller inte bara synlig i skolan utan även i en lång rad andra sektorer. Militärer, präster, poliser, säljare, servicepersonal, chefer, styrelser, nämnder, forskare, börsmäklare, vårdpersonal, barnskötare, fackombud, flygledare, bankanställda, bussförare, it-utvecklare, företagsledare och journalister förutsätts alla sakna tillräckliga insikter i sitt samhälles eller sin arbetsplats värdegrund och behöver upplysas om detta.
I denna mening är värdegrundsretoriken endemisk. Den tränger in och framställs som viktig och legitim i alla tänkbara sammanhang. Men vad betyder detta? Denna avgörande kritiska fråga ställs bara undantagsvis.
[...]
Men trots detta är retoriken lika kraftfull överallt: detta är kungsvägen till konfliktfria samhällen och upplysta och kompetenta medborgare. Denna bild av värdegrundens (typiskt framställd i singularis – som om det bara existerar en enda och den i princip är sammanhängande) betydelse i svensk och europeisk offentlighet och utbildning är dock vid närmare granskning både ogenomtänkt, orealistisk och möjligen katastrofal för den liberala demokratin.
[...]
Genom vilket magiskt knep utbildningsväsenden i Sverige eller Europa ska lyckas med konststycket att enbart identifiera sig med dessa goda värden och förmedla dem till unga skolelever förblir en gåta.
[...]
Grundtanken att om bara staten artikulerar tillräckligt tydliga riktlinjer för vilka goda värden som ska förmedlas till skolelever så kommer också de världsbilder dessa i sinom tid utvecklar att motsvara dessa värdematriser är svag både eftersom det inte finns någon normativ utbildning som fungerar på det sättet (avvikande normativt beteende kan ju knappast lagföras) och eftersom inget antyder att lärare, rektorer, ungdomar, medborgare, aktivister, tjänstemän eller ens politiker formar sina världsbilder på ett sådant enkelt förutsägbart sätt.
Modellen är också orealistisk eftersom det krävs decennier för vilket nationellt program för ”civic education” som helst att slå igenom med tanke på att de ungdomar som genomgått det inte vuxit till en tongivande minoritet eller majoritet av samhället förrän efter lång tid, i synnerhet med tanke på att det vore orimligt att anta att samtliga också lydigt anpassat sig till de normer staten genom skolan meddelat (eller att samtliga lärare fullt ut stödjer eller tror på dessa värdematriser). Varje årskull som går ut gymnasiet tillför normalt en eller två procent nya vuxna medborgare till ett lands befolkning. I den takten är alltså dagens samhällskultur en produkt av 1970-talets värdegrundsarbete och resultatet av dagens värdegrundsarbete kommer inte att falla ut förrän framåt mitten av 2050-talet.
[...]
Om vi nu för exemplets skull skulle acceptera den gammalteknokratiska bilden och tänker oss att vi med hjälp av superbt avancerade pedagogiska metoder lyckats skapa en rasande effektiv modell för att förmedla värdematriser och världsbilder till dagens ungdomar
[...]
Skulle inte illiberala och antidemokratiska regimer vara glada över att få överta sådana utmärkta utbildningssystem och genast ersätta deras nuvarande värdeinnehåll med ett annat? Naturligtvis skulle de det. Det vore ännu en spik i kistan för den liberala demokratin.
https://www.dn.se/debatt/vardegrunds...a-ar-ohallbar/
En trojansk häst i själva värdegrunden alltså. Idel tråkiga buggar i folkförbättringsprogrammen. Men nog har det börjat röra på sig bland ämnena i svensk frågelåda.