2017-08-16, 23:57
  #47353
Medlem
Napoleon.Snowballs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SvenskOpposition
Ta ditt piller och älska migrationen. Är det detta vi har att vänta om inte Wolodarkis propaganda är tillräckligt effektiv?



Länk

Äntligen har den gamla dystopiska framtidsskildringen besannats. Nu kan vi få våra Murti-Bing-piller.
Citera
2017-08-17, 00:06
  #47354
Medlem
fasligts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SvenskOpposition
Jag, och flera med mig, har under några år skrivit om att vårt "demokratiska" väst sakta men säkert förvandlas till ett öppet auktoritärt styre. Som Kina, fast med liberalismen som bas i stället för kommunismen. Som del i denna process ingår tystandet av oppositionella röster, och det har ett tag legat i luften att det snart är dags. Och detta snart är nu.

Sedan den omtalade demonstrationen "Unite the right" plockas nu högerröster bort från nätet, och möjligheter till finansiering för oppositionella debattörer omöjliggörs.

Det går fort nu, och detta är mediekrig på riktigt.



Länk till tweet med mer information

Ja det är illavarslande. Men det har väl pågått ett tag? Visst verkar det i första hand vara en attack riktad mot siter och skribenter som ägnar sig åt antisemitismgrejen, eller? Nu har jag inte hunnit läsa så mycket i och för sig men kritik av de utvalda brukar aldrig få stå oemotsagd särskilt länge. Men detta kan ju absolut vara något större drev. I varje fall passar man väl på att sopa undan diverse osorterat misshagligt från högerkanten när man ändå är igång.

Vet du mer om vad för sorts publikationer man stängt ner? Något mera mainstream-right?

Pollak på Breitbart skriver om det mer allmänna läget kring uppståndelsen efter Charlottesville, vilket väl är ursäkten för nedstängningsvågen. Det var inte vackert på någondera sidan.
Citat:
The white supremacists had gathered to protest the removal of a statue of Confederate general Robert E. Lee, one of many historic markers of the old South that have been targeted since a racially-motivated mass shooting at a church in Charleston, South Carolina in 2015. But the protesters did more than defend the statue. They also used the event to broadcast their hatred of Jews, among other minorities, and to elevate their otherwise marginal national profile.

As repulsive as the white supremacists and their messages were, they had the same First Amendment rights as all other Americans do. (I grew up in Skokie, Illinois, where neo-Nazis were once granted the right to march through the largest community of Holocaust survivors outside of Israel, so free speech has always been a particularly potent principle for me.) The “anti-fascist” protesters arrived with the intent of shutting down free speech — through force.

When that happens, Americans should unite in condemning the violent assault on the First Amendment. We should not let those who would shut down free speech succeed, either by silencing the offensive speech or by using the fact of violence to rally public opinion against the targeted group. Otherwise, such violence will continue to be used.

Trump has been criticized for not condemning the white supremacists in his initial response to the clashes in Charlottesville. But Trump took an oath to defend the Constitution. His first duty was to uphold freedom of speech — not to indulge the “anti-fascists,” or the media who protect them by failing to report their violent tactics and totalitarian mindset. Therefore he correctly, and strongly, condemned the violence on “many sides.”

The fact that Trump’s measured, appropriate response became a pretext for more media outrage, and nationwide protest, is further proof that the media have abandoned their own supposed principles in the service of a political agenda. They want to bring down President Trump, and negate the 2016 election, First Amendment be damned.
http://www.breitbart.com/big-journal...elp-democrats/

Vi får hoppas att opinionen FÖR The First Amendment är fortsatt stark bland den amerikanska allmänheten och att den har en spridningsdämpande effekt på censurgalningarna.
__________________
Senast redigerad av fasligt 2017-08-17 kl. 00:26. Anledning: tillägg
Citera
2017-08-17, 00:33
  #47355
Medlem
Det finns onekligen olika sätt att se på verkligheten, men objektivitet är väl ett ord på väg bort från den svenska ordlistan. Det ingår definitivt inte i någon kurs på journalisthögskolan, om denna fortfarande har mage att kalla sig det.

Två versioner (Jag är övertygad om att det finns fler):
(så här går det f.ö. till i usa, när man bestämmer sig för att flytta statyer)

https://sverigesradio.se/sida/avsnit...programid=1650

Börja avnjuta vid 2:19 H

En annan variant, där man också får insyn i hur det går till att på demokratisk väg "flytta" statyer i usa.


https://www.youtube.com/watch?v=bvZOI4zflqI
Citera
2017-08-17, 00:34
  #47356
Medlem
rough-justices avatar
Harvardstudenten Karin Pettersson har skrivit en uppgiven ledare i Aftonbladet i dag om händelserna i Charlottesville i helgen. För att krydda hennes text så länkar hon till Vice:s dokumentär därifrån. En dokumentär som är sevärd och väldigt bra. Tyvärr för Karin Pettersson så har hon inte fattat att vi befinner oss i en brytningstid. Det är nya vindar som blåser. Så det som kommer hända är att den nationella rörelsen globalt sett fått fin medvind tack vare Vice-dokumentären. Och som det verkar så är Nordfront himlastormande glada över uppmärksamheten i videon och i Aftonbladet.

Sverige verkar ha en central plats i historieberättandet om kampen mellan globalister och nationalister i västvärlden. David (nationalisterna) mot Goliat (globalisterna). Hur den berättelsen slutade vet alla som kan lite grann om judeokristendomen. I vintras använde Donald Trump framgångsrikt Sverigebilden som ett varnande exempel på hur fel det kan gå med globalismen i praxis. I dokumentären lyfter till exempel en amerikansk patriot fram Nordiska Motståndsrörelsen som en förebild för dem själva. Och för den som kollar videon och granskar flaggorna som de amerikanska patrioterna använder så kan vem som helst se att amerikanarna har inspirerats av Nordiska Motståndsrörelsens symboler.

Globalisterna kan satsa hur många miljarder som helst i propaganda för att hjärntvätta folken - men de kan aldrig vinna kriget mot civilbefolkningen (betänk att det av globalisterna styrda USA aldrig har vunnit ett enda krig där civilbefolkningen gjort motstånd).

Här är videon som visar på den mäktiga kraft som fanns hos fotfolket som bar fram Donald Trump till presidentposten: https://youtu.be/P54sP0Nlngg

Och till Harvardstudenten Karin Petterson har jag en hälsning: Din tid har varit!

Bring it on!
__________________
Senast redigerad av rough-justice 2017-08-17 kl. 01:07.
Citera
2017-08-17, 00:46
  #47357
Medlem
fasligts avatar
Även DN tycker gränsen för daltandet med klankriminella minoritetsrepresentanter nu har gått för långt. Så illa är det, nu när det blivit allmänt känt att sjukhusen attackeras i efterdyningarna av klanskjutningarna, att det inte längre är lämpligt att förneka kännedom om saken. Det är bara att bita huvudet av skam och passa bollen till de mörka krafterna.
Citat:
Det är svårt att tänka sig större ynkedom än att ta sig in på ett sjukhus och hota sjuksköterskor och läkare som försöker rädda liv. Det är obegripligt och en stor skandal att vi låtit det gå så långt. Min gissning är att det beror på att denna berättelse spelar invandringshatare rätt i händerna och att övriga debattörer därför motvilligt tar i den. Det får vara slut med det. Brotten ska upphöra vem som än begår dem.

Efter att alliansen drivit på har även Socialdemokraterna börjat ta brösttoner mot attacker på blåljuspersonal. I december tillsatte regeringen en utredning med uppdrag att bland annat ta ställning till vilka samhällsnyttiga funktioner som behöver förstärkt straffrättsligt skydd. Här finns ännu en utredningsuppgift: Det är dags att vi tydligare markerar att ett sjukhus inte är vilken byggnad som helst. Ett angrepp på en akutmottagning är ett hugg mot samhällets hjärta och ska straffas därefter.

Sjukhusen ska vara fredade zoner. De kriminella gängen och klanerna ska sättas på plats.
http://www.dn.se/ledare/signerat/eri...n-fran-gangen/

"Denna berättelse". För Erik Helmerson är det hela visst en berättelse man kan välja att berätta eller inte berätta. Fint, då vet vi. För de flesta av oss andra är det själva verkligheten som ser ut så där. Inget man kan välja om man vill ha berättat för sig eller inte.
Citera
2017-08-17, 08:14
  #47358
Medlem
stevenstillss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fasligt
Även DN tycker gränsen för daltandet med klankriminella minoritetsrepresentanter nu har gått för långt. Så illa är det, nu när det blivit allmänt känt att sjukhusen attackeras i efterdyningarna av klanskjutningarna, att det inte längre är lämpligt att förneka kännedom om saken. Det är bara att bita huvudet av skam och passa bollen till de mörka krafterna.

http://www.dn.se/ledare/signerat/eri...n-fran-gangen/

Det är mycket som gått alltför långt och inte kan återställas utan en långvarig ekonomisk kris. Sverige sitter fast i det identitetspolitiska godhetsträsket. Varför inte rulla ut den röda mattan när klanen vill tränga sig in på sjukhuset? Det är ju utsatta minoriteter det handlar om. Hmf, ähum. Vilsenheten är total. Sjukhuspersonalen vet varken ut eller in beträffande hur man ska agera. Polisen vet inte heller. Och de som vet vågar inte. Svenskarna kan numera inte skilja på rätt och fel och inte heller på gott och ont. Splittringen och handlingsförlamningen är ett resultat av 50 års intensivt normkritiskt mullvadande i medier och politik. De svaga är de starka och de starka de svaga. En politisk moral är inget att hålla i när det blåser. Det blir alltmer uppenbart. Som man bäddar får man ligga.
Citera
2017-08-17, 11:37
  #47359
Moderator
Meijis avatar
Malcolm Keyune har skrivit en rakt igenom utmärkt text för Dagens Samhälle, där han berör svenska politikers och svenska s.k. journalisters moraliska kollaps. Han skriver:

"Politikens uppgift att ställa grupp mot grupp

[---]

Under lång tid har det i Sverige betraktats som ett tecken på god moral att vägra [ställa svaga grupper mot andra]. Ingen vill säga sig välja mellan grupper, och ingen vill vara den som säger till en grupp att andra grupper behöver pengarna mer. Tyvärr så har denna ovilja skapat ett Sverige där den faktiska resursfördelningen i regel baseras på vem som det är mest synd om i media.

Det finns faktiskt en god moralisk poäng med att ställa svaga grupper mot andra, en poäng som många politiker verkar ha glömt. Riktigt svaga grupper behöver någon som ställer deras intressen mot andra gruppers, just eftersom de är för svaga för att göra det själva! Sverige har en hel del sådana grupper: barn med leukemi, ungdomar med grava funktionshinder, pensionärer med demens. De kan sällan hänga på låset utanför de stora tidningarnas redaktioner. De saknar ofta förmågan att anordna sittstrejker eller ägna sig åt civil olydnad. Detta är grupper som aldrig någonsin skulle klara av att ta sig över Medelhavet i en utsliten gummibåt; de är fysiskt och mentalt mycket svagare än de människor som gjort det.

Media belönar grupper efter vem det är mest synd om, och vilka media väljer att kora beror till stor del på hur högljudda de är och hur vassa armbågar de har. Uteliggare med svenskt pass göra sig icke besvär, således. Medias blick är dessutom geografiskt selektiv: det blir alltid lite “mer synd” om utsatta som råkar bo i Stockholm. Men vem kan egentligen kalla detta system moraliskt?"

https://www.dagenssamhalle.se/kronik...ot-grupp-18126

Hur länge kommer det att dröja, tills den svenska elitens moraliska kollaps uppmärksammas på någon (eller några) av de stora drakarnas debattsidor?

-----

PS A propos den "geografiskt selektiva" blicken. DNs ledarsida anser således, att det har gått för långt först när sjukhus i *Stockholm* stormas av personer, som svenska politiker gemensamt har importerat.
__________________
Senast redigerad av Meiji 2017-08-17 kl. 11:41.
Citera
2017-08-17, 12:31
  #47360
Medlem
fasligts avatar
Adam C på temat tysta ovälkomna medieröster. Fåfänglighets fåfänglighet. Inte ens de mest klåfingrigt maktfullkomligas tentakler når överallt, och har den folkliga björnen väl retats ut ur idet är det svårt både att få in den igen och att kontrollera vad den gör när den väl kommit ut. Typ.
Citat:
Ju mer etablerade maktspelare stretar emot, desto mer populära blir uppstickarna och de nya maktaktörerna. Det spelar ingen roll om det handlar om Trump eller Pewdiepie. Många är trötta på att bli tillsagda vad de ska tycka, tänka och göra och kommer därför, likt trotsiga barn, att göra precis tvärtom.

Att en av världens största och mest ansedda tidningar inte kunde fälla en 27-åring med ett Youtubekonto är inte bara sensationellt. Både konflikten i sig och dess utgång hade framstått som helt utomjordisk för bara något decennium sedan.

Vad vi är vittne till är en maktförskjutning som både är hyperdemokratisk, av många kallad populistisk, men också instabil. Pewdiepie är ingen konstant, tvärtom kan han ersättas.

Många människor har röstat med fötterna. De har valt alternativa auktoriteter, såväl politiska som mediala. Det är svårsmält för en maktordning som varit rådande under hela efterkrigstiden. För de som vant sig vid att stå i talarstolen oemotsagda är utvecklingen skrämmande.

Detta måste man förstå för att begripa mycket av det som händer i vår samtid. Att bli negativt porträtterad i klassiska mediekanaler är för personer som Jeremy Corbyn och Donald Trump inte en nackdel, snarare tvärtom. Kritiken de utsätts för blir för deras anhängare enbart ett kvitto på att de har satsat på rätt outsiderkandidat. Frågan är när den gamla makten inser detta.
http://www.gp.se/ledare/cwejman-nu-ä...inne-1.4537293

Inte bara bindgalna extremister av diverse motbjudande slag tar sig rätten att söka och värdera information som inte är sanktionerad av regimen, vanligt folk gör det också. Och det är långt ifrån givet att "progressiva" framstår som mer sympatiska än "reaktionära" för den som väl fått syn på antifascisternas bravader. Varför skulle hot-om-våld-vandaler vara mer förtroendeingivande och sympatiska bara för att de är svartklädda under maskeringen, än dårfinkarna i vit strutkåpa eller instoppad slips som står och skanderar eller rent av marscherar?
Citera
2017-08-17, 13:16
  #47361
Medlem
longbow4ys avatar
Adams Cwejman är klarsynt i GP om mediekriget, och att det är ett krig. Liknelsen med Ardenneroffensiven har vi sett tidigare här i tråden:

Citat:
Alternativa auktoriteter, såväl politiska som mediala tar allt mer plats. Det är svårsmält för en maktordning som varit rådande under hela efterkrigstiden.
...
Reaktionen från etablerade maktordningar inom partipolitiken, medier och företag har varit en blandning av chock och vrede. Men det går inte längre att vända utvecklingen, bara att anpassa sig till den
...
Det hela påminde lite om Ardenneroffensiven: Ett sista tappert försök att vända krigslyckan och återfå initiativet i en konflikt som är dömd att misslyckas.

Mediekriget är en konflikt om internationell makt och maktordning. Förlorarna i detta mediekrig reagerar med chock och vrede. Kanske just för att de vet att de förlorar.
Citera
2017-08-17, 14:42
  #47362
Medlem
nins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Man kan oreserverat instämma i detta klander av ansvariga politiker, svenska s.k. journalister och hela det motbjudande härket av åsiktsmannekänger.

Men, det finns tyvärr något som skorrar i Anderssons i artikel. Han verkar se det som en slags naturlag (?), att när unga män chansar och reser till (som de hoppas) eldorado, så SKA den chanstagningen utfalla med vinst... ty annars är världen ur led. Det verkar vidare vara självklart (och underförstått inte klandervärt) att någon far med osanning (och t.ex. uppger sig vara minderårig) om det är till fördel för honom att ljuga.

Hur hamnade vi här? Unga män har lockats att pröva lyckan i andra länder under hela mänsklighetens historia.

Det är något som få verkar vilja lyfta. De skyller gärna på politiker som misskött lagar och regler, men de verkar ogärna erkänna att de som medvetet ljugit för att det gagnar dem, ska ha något ansvar i det hela. Stor del av dem har ju valt Sverige då smugglare mfl förklarat hur lätt det är att lura svenska myndigheter!
Detta är något som vi känner igen från hur man ofta bortförklarar brottslingars agerande med att samhället är ansvarig. För mig är det ett synsätt som inte är långt ifrån resonemanget att "hon hade väldigt lite kläder på sig, därför ville hon".

Verkar vara väldigt svenskt att bortförklara individens egna ansvar. I socialdemokraternas Sverige så är det samhällets fel om någon medvetet begår ett brott.
Citera
2017-08-17, 15:50
  #47363
Medlem
Ferenc-Ferdinands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nin
Det är något som få verkar vilja lyfta. De skyller gärna på politiker som misskött lagar och regler, men de verkar ogärna erkänna att de som medvetet ljugit för att det gagnar dem, ska ha något ansvar i det hela. Stor del av dem har ju valt Sverige då smugglare mfl förklarat hur lätt det är att lura svenska myndigheter!
Detta är något som vi känner igen från hur man ofta bortförklarar brottslingars agerande med att samhället är ansvarig. För mig är det ett synsätt som inte är långt ifrån resonemanget att "hon hade väldigt lite kläder på sig, därför ville hon".

Verkar vara väldigt svenskt att bortförklara individens egna ansvar. I socialdemokraternas Sverige så är det samhällets fel om någon medvetet begår ett brott.

Detta är ett narrativ som till fullo pumpas ut i media, att de "ensamkommande" lockats till Sverige och att det därför nu är vår skyldighet att ge dom livstids uppehälle i Sverige, på skattebetalarnas nota.

Ett mer rimligt narrativ borde vara "Det fanns ett systemfel, en lucka i lagstiftningen och praxis i hur denna lagstiftning tillämpades som upptäcktes och exploaterades av människor som ville komma in i högvälfärdssamhället Sverige, denna lucka ska nu täppas till då det gav oavsedda konsekvenser"

Luckan som avses är naturligtvis hur vuxna män utan asylskäl kunde ta sig in, och stanna kvar, i Sverige genom att påstå att de var under 18 år och föräldralösa, och därmed kvalificerade sig som alternativt skyddsökande.
Citera
2017-08-17, 16:05
  #47364
Medlem
orrtupps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fasligt
Även DN tycker gränsen för daltandet med klankriminella minoritetsrepresentanter nu har gått för långt. Så illa är det, nu när det blivit allmänt känt att sjukhusen attackeras i efterdyningarna av klanskjutningarna, att det inte längre är lämpligt att förneka kännedom om saken. Det är bara att bita huvudet av skam och passa bollen till de mörka krafterna.

http://www.dn.se/ledare/signerat/eri...n-fran-gangen/

"Denna berättelse". För Erik Helmerson är det hela visst en berättelse man kan välja att berätta eller inte berätta. Fint, då vet vi. För de flesta av oss andra är det själva verkligheten som ser ut så där. Inget man kan välja om man vill ha berättat för sig eller inte.
Av en ren slump så kan man samtidigt läsa detta på Expressens ledarsida.

Citat:
För några år sedan skulle mordet vid ett parkeringshus i Östberga i Stockholm ha varit en stor nyhet. Skotthålet genom fönstret i lägenheten i Björkhagen några kilometer därifrån skulle också ha lett till höjda ögonbryn. Liksom fynd av använd ammunition efter att det hörts skottlossning.
Strax efter midnatt sprängdes dessutom en port till en hyresfastighet i Malmö, en händelse som återfanns långt ner på de skånska nyhetssajterna efter lunch.
Grova och ännu grövre brott, men nu så vanliga att den rimliga nyhetsvärderingen är att ge dem mindre utrymme.
Våldsanvändningen bland kriminella har nått nya nivåer. Och jag kan inte låta bli att fundera på om det har med kultur att göra.

Lite längre ner får man den häpne läsaren se detta.

Citat:
Det finns skäl att anta att den som växer upp i en våldskultur är mer benägen att gripa till vapen - även om det förstås är en liten minoritet som blir kriminell. Här någonstans borde ett förebyggande arbete kunna börja.

http://www.expressen.se/ledare/malin...t-stryk-hemma/

Genom samma slump släpper dessutom Aftonbladet fram denna text.

http://www.aftonbladet.se/debatt/a/K...d-om-forovarna

Där den nu chockade läsaren får ta del av bland annat detta.

Citat:
Våldtäkter och sexuella ofredanden på musikfestivaler? Vi lägger ned festivalen! Gäng som terroriserar medborgare med nyårssmällare? Vi förbjuder smällarna! Hot och stök på bibliotek? Vi stänger biblioteken! Allt utom att gripa och lagföra de skyldiga.

Inom loppet av 24 timmar släpper alltså de tre största drakarna var sin artikel som alla kräver ett slut på daltet, indirekt pekas även mångkulturen ut som åtminstone delorsak till våldet!

Beror det bara på att det nu har kommit för nära när det sker i Stockholm eller har det gått upp för makthavarna att läget är allvarligt, så allvarligt att de kan komma att ställas till svars förr eller senare och att det är troligt att det blir förr snarare än senare?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in