2015-08-06, 22:21
  #31801
Medlem
Ubbe Cykelkedjas avatar
Det skulle vara ytterst trevligt om de övertygade ideologerna skulle kunna förstå att alla mynt har två sidor, särskilt ideologier (om du inte tror "din" ideologi har det, så grattis, du är indoktrinerad och religiös). Bara för att de stigmatiserade "rasisterna" associeras med "islamismen", betyder det inte att islamismen inte existerar och det är givetvis inte en direkt association till islam. Således: stigmatiserade begrepp och grupper som associeras till dessa är helt jävla omöjliga att diskutera sakligt.

Det är inte religionen eller ideologin - och dess specifika villfarelser - som är problemet i sig (åtminstone inte i det här urspårade läget), det är dårarna som förvrids av den långt bortom sin mänsklighet.

Det har kommit otaliga vittnesmål från människor som bor i de stadsdelar där islamismen är prevalent och samhällsdestruktiv, att de lever under starkt förtryck. Inte ett skit görs för att avhjälpa situationen, eftersom indoktrinerade svenskar i populistisk auktoritetsroll inte kunnat diskutera någonting som kan associeras med "vit skuld" på 60 år. De kan inte röra i problemen knappt med två mils lång tång, hur ska då pr

På samma sätt vore det trevligt om ideologerna kunde begripa att sionism och judendom inte har ett skvatt med varandra att göra. De korrupta sionisterna dyrkar mammon, inte judendom och är uppslukade i pyramidspelet, inte religionen. Det har judarna själv begripit, men det är självklart inte populärt i propagandakanalerna att poängtera detta. Sionisterna är bara en del av de fullständigt vansinniga och desillusionerade maktspelarna som befinner sig i toppen av pyramidspelet.

Det är mycket glädjande att den offentliga debatten har börjat bli mer saklig, stort kors i taket faktiskt. Nu knakar samhället så ordentligt att fasadföljarna i det yttre lagret av den monoteistiska ideologin inser att det är direkt idiotiskt att fortsätta vara ledhundar.

Synd bara att det ekonomiska rånet - makten över begreppet pengar - och dess högst destruktiva konsekvenser inte diskuteras överhuvudtaget.
__________________
Senast redigerad av Ubbe Cykelkedja 2015-08-06 kl. 22:31.
Citera
2015-08-06, 22:34
  #31802
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ubbe Cykelkedja

På samma sätt vore det trevligt om ideologerna kunde begripa att sionism och judendom inte har ett skvatt med varandra att göra. De korrupta sionisterna dyrkar mammon, inte judendom och är uppslukade i pyramidspelet, inte religionen. Det har judarna själv begripit, men det är självklart inte populärt i propagandakanalerna att poängtera detta. Sionisterna är bara en del av de fullständigt vansinniga och desillusionerade maktspelarna som befinner sig i toppen av pyramidspelet.

Sionism är judisk nationalism. Sionismen har flera grenar, en socialistisk till exempel. Det är alltså inte en del av en världskonspiration som du verkar tro, utan en politisk realitet, främst i Israel.
Citera
2015-08-06, 23:18
  #31803
Medlem
Sixts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackdasen
Håkan Boström tar täten bland Sveriges alla ledarskribenter. Han går nästan all in varje dag nu. Sågar Reinfeldt.

http://www.gp.se/nyheter/ledare/leda...a-febrig-niva-

Utmärkt ledare. Nu finns det en liten potential att det inom en snar framtid uppstår en renodlad ideologisk skiljelinje inom svensk media mellan etablerad höger och vänster som inte har funnits tidigare, nämligen frågan om vad som är journalistikens huvuduppgift. Fler och fler börjar inse att den förda invandringspolitiken leder till problem. Hur ska man då hantera det, och vad har orsakat attitydförändringen i samhället?

Som Boström skriver:

Citat:
Ali Esbati är inte ensam. Förra veckan skrev S-debattören Carl Melin på Aftonbladets politism-sajt att SD:s framgångar i första hand orsakats av opinionsbildare som ”lyfter fram problemen med invandring”. Det är förstås ett lika skamlöst påstående. Det är inte de journalister som påpekar samhällsproblem som ska sitta på de anklagades bänk.

Men utanförskap, skjutningar, handgranater och växande islamistisk extremism är på riktigt. Det är de makthavare som fattat de avgörande besluten som bär ansvaret.

Integrations- och migrationspolitiken hänger samman. Förre statsministern Fredrik Reinfeldts val att av taktiska skäl göra upp med Miljöpartiet om kraftigt ökad asylinvandring på kort tid måste därför betecknas som direkt oansvarigt. Frågan handlar inte om huruvida invandring är bra eller dåligt i sig. Det handlar om hur invandringspolitiken utformas.

Reinfeldt agerade medvetet rakt emot den opinionsyttring som gav sig till känna 2010. Det bekräftade bara världsbilden hos de väljare som anser att politiker och opinionsbildare varit mer angelägna att påverka väljarna än att lyssna på dem.

Vänstern menar att borgerliga ledarskribenter "lyfter fram problemen med invandring" på ett sätt som inte är lämpligt. De vill alltså fortsätta med att tysta ned den negativa samhällsutvecklingen som invandringen för med sig och brännmärka alla som tar upp allvarliga samhällsproblem utifrån ett ideologiskt "icke-korrekt" sätt. Vänstern vill med andra ord gå tillbaka till 2010 när svensk media enat slött upp för att bibehålla den mediala beskrivningen av invandringsprojektet i Sverige.

Borgerlig media kan nu börja inta en annan utgångspunkt än vänstern och börja beskriva samhället som många medborgare upplever situationen. Det skulle aldrig vänstermedia drömma om. Då kan det ju dyka upp saker i den offentliga debatten som vänstern djupt ogillar. Så kan vi ju inte ha det! Om borgerlig media började lyfta upp problemen med invandringspolitiken skulle SD:s "lösningar" vara en i mängden av olika alternativ, istället för något som är politiskt otänkbart. Hur kan vi hjälpa flest människor? Genom att ge dem socialbidrag i Sverige eller genom bistånd på plats? Det är högern som nu har verkligheten på sin sida, och det räcker i det långa loppet. Allt borgerlig media behöver göra nu är att börja beskriva verkligheten, ingenting annat. Fortsätt påpeka samhällsproblem!

Jag vet inte hur många som håller med mig, men jag är av uppfattningen av dagens vänster i Sverige är extremt elitistisk i sin ideologiska åskådning. Jag gissar att det hänger samman med att de flesta "intellektuella" inom vänstern numera istället för Marx läser om Foucault m.fl. där den primära utgångspunkten är maktförhållandet över språket istället för den klassiska vänsteruppfattningen att det är kontrollen över produktionsmedlen som är det avgörande. Eftersom det är språket som formar människors verklighetsuppfattning är kontrollen över språket det centrala enligt vänsterns uppfattning. De som kontrollerar språkbruket är också de som bestämmer över samhället.

För en klassisk marxist är en ideologi som saknar materiell bas ett helt meningslöst fenomen att bry sig om. Enligt en del postmodernister är det istället i princip möjligt att forma vilken typ av verklighet som helst beroende på hur språket utformas och används. Den galna hysterin kring Agendarubriken för några år sedan om "hur mycket invandring tål Sverige?" är ett tydligt exempel på hur vänstern vill kontrollera och forma diskursen.

Vänstern kan kanske vara på väg att skifta fokus till en ny syndabock? Tidigare var det SD som utmålades som roten till allt ont i Sverige. Den taktiken har misslyckats totalt, vilket de flesta nog har insett. Flera har istället börjat se SD som ett symtom snarare än en orsak till olika fenomen i Sverige. Hur ska man då förhindra att SD får politiskt inflytande? Man kan helt sonika börja attackera "kollaboratörer" inom den borgerliga mediesfären för att försöka omöjliggöra ett politiskt närmande mellan SD och de andra borgerliga partierna.
Citera
2015-08-07, 01:00
  #31804
Medlem
TransitGlorias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DAGGER[X]
Vad ska man kalla det fenomenet? Jag har tänkt på det och det har uppmärksammats här flera gånger. När ett obekvämt fenomen avhandlas så talar man i grammatiska termer som brukar vara reserverade för geologiska processer och meteorologi för att vagga in det sovande i folket i tanken att det inte går att göra något ändå. Bara hantera, aldrig agera.

Är det inte egentligen en form av gaslighting? Man blandar sanning och lögn, ändrar inramning och sinnesstämning vilket får mottagaren att tvivla på sitt minne och förstånd och lita allt mer på det man hör från förövarens mun och till slut skämmas för sitt sunda tvivel.

Den bubblan som en bra svensk postmarxistisk folkfostrare verkar i ser jag som barn i en dysfunktionell familj - så länge ytan inte störs är är allt frid och fröjd. Visst var soc där idag igen, men duktiga medberoende Lisa säger käckt att de nog hade glömt sina glasögon igår och belönas av resten av syskonens gillande. Det s.k. Svarta Fåret, lille Per, som påpekar att de kanske borde berätta för soc att mamma sovit i två dar nu och att pappa aldrig kom hem med pizza möts av massiv och enad kritik.

På samma sätt har kollegor som gjort sitt jobb, dvs rapporterat, funnit sig i en allt mer toxisk miljö - Inte ens Josefsson kommer undan den sjuka gruppdynamiken, och upplevs diffust som förrädare.

Och visst hör man ibland mellan flosklerna från våra affekterade krönikörer och skribenter en desperat, ja infantil begäran? "Upplev det jag upplever! Se det jag ser! Snälla, annars får jag ont i magen. Jag mår illa."

Eller maskerat i vuxenspråk: "Kan vi inte enas om att…" Mediakriget om mångkulturen kan aldrig vinnas i affekt, bara förlängas - men det kanske hade kunnat undvikas med terapi.
Citera
2015-08-07, 01:15
  #31805
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av TransitGloria
Är det inte egentligen en form av gaslighting? Man blandar sanning och lögn, ändrar inramning och sinnesstämning vilket får mottagaren att tvivla på sitt minne och förstånd och lita allt mer på det man hör från förövarens mun och till slut skämmas för sitt sunda tvivel.

Den bubblan som en bra svensk postmarxistisk folkfostrare verkar i ser jag som barn i en dysfunktionell familj - så länge ytan inte störs är är allt frid och fröjd. Visst var soc där idag igen, men duktiga medberoende Lisa säger käckt att de nog hade glömt sina glasögon igår och belönas av resten av syskonens gillande. Det s.k. Svarta Fåret, lille Per, som påpekar att de kanske borde berätta för soc att mamma sovit i två dar nu och att pappa aldrig kom hem med pizza möts av massiv och enad kritik.

På samma sätt har kollegor som gjort sitt jobb, dvs rapporterat, funnit sig i en allt mer toxisk miljö - Inte ens Josefsson kommer undan den sjuka gruppdynamiken, och upplevs diffust som förrädare.

Och visst hör man ibland mellan flosklerna från våra affekterade krönikörer och skribenter en desperat, ja infantil begäran? "Upplev det jag upplever! Se det jag ser! Snälla, annars får jag ont i magen. Jag mår illa."


Eller maskerat i vuxenspråk: "Kan vi inte enas om att…" Mediakriget om mångkulturen kan aldrig vinnas i affekt, bara förlängas - men det kanske hade kunnat undvikas med terapi.

Tonfallet får ofta göra tjänst som argument i krönikor och PR-doftande debattinlägg numera, det är något jag noterade åren efter 2000 när krönikörer och kaxiga "storytellers" spred sig som en löpeld i tidningarna. Vilket tonfall och vilka signalord man kör blir mycket viktigare än de argument som finns med i texten, det finns också ofta ett högljutt jag som är aktivt på ett nytt sätt, som står långt framme och pekar och jobbar i texten. Förr uppfattades sådant här som narcissistiskt eller fördummande - varken Liza Marklund, Sanna Lundell eller Behrang Miri hade kunnat göra sådan karriär i media på 60- eler 70-talen, helt oavsett var de biografiskt sett kommer ifrån.


Och det stämmer också att den här sortens åsiktstorpeder ofta säger "ni måste ju acceptera att jag har rätt att få skriva så här, säga det här" men egentligen menar: ni måste omfamna de känslor jag sveper in det här i när jag berättar, ni måste köpa min vinkling på den här historien, för annars ställer ni er på de andras sida, de ondas sida. Den glidningen är väldigt vanlig idag, och jag tycker den är vedervärdig som del i en debatt om frågor som går utanför det privata. Men idag vill media ha det oblygt privata, utställt som politisk eller kulturell pose.
Citera
2015-08-07, 01:22
  #31806
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Återkommer till detta inlägg lite sent. Jag hade den dåliga smaken att dra på mig en avstängning.

Citat:
Ursprungligen postat av Min-Jeddak
Den traditionella svenska kulturen är en konsensuskultur i vilken individernas motivation bygger på en oerhörd respekt för ”vad alla andra skall tro”. Detta har varit kärnan inte bara i den svenska arbetsmoralen utan hela det svenska samhällsbygget. Oavsett om det har handlat om företag, organisationer, institutioner eller myndigheter så har deras framåt- (eller bakåt-)rörelse berott på denna svårgripbara känsla hos de enskilda individerna. Ledarskap i en sådan kultur är något ganska överflödigt.

Det du kallar konsensuskultur, underförstått med en gnutta förakt, är fundamentet för ett välordnat och tryggt samhälle. Alternativet är Mellanösterns kaoskulturer eller det självupptagna traditionslösa post kulturrevolutionära moraset. "Vad alla andra skall tro" är en typ av social kontroll som tyder på anständighet och respekt. Den återfinns i det äldre agrara Sverige, vars invånare slet i sitt protestantiska anletes svett, likaväl som hos industrialiseringens reformerande socialdemokratiska arbetare. Och den får den japanska företagsledaren att öppna fönstret och kliva ut, när konkursen är ett faktum. En hel värld emellan, men ändå inte utan likhet.
Att dra slutsatsen att det skulle anses vara överflödigt med ledarskap p.g.a. denna sociala kontroll, är helt orimligt och saknar helt stöd i historien. Visst finns det platta organisationer och mjäkiga chefer och ledare. Men Sverige är mer än myndigheter och kontorsverksamma företag i Stockholm. Den "svenske chefen" som du refererar till, är nog din helt egna förlaga eller stereotyp, i din helt egna del av landet. För även om sådana djur du beskriver finns, så äger inte utsagan allmängiltighet. Bara med en rätt begränsad tjänstemannareferensram i en större stad blir dina ledarskapspåståenden förståeliga. Det finns delar av detta land och branscher, där varken chefer eller hierarki är avskaffade.

Citat:
Ursprungligen postat av Min-Jeddak
Problemet är bara att det gamla Sverige med plikttrogna och ansvarskännande individer formande ett kollektiv präglat av enighet och samsyn inte längre finns. Det har länge varit i förfall och särskilt uppenbart har det blivit sen 2000-talet. Många faktorer har bidragit till den gradvisa nednötningen: Alldeles för generösa bidragssystem som har lockat allt fler från arbete, alldeles för slappa straff som har lockat alltfler in i ohederligehet och en alltmer kollektivistisk retorik där samhället bär allt ansvar, vilket helt har tagit udden av de gruppens fördömande blickar som tidigare så effektivt tvingade individen att dra sitt strå till. Det senaste decenniernas massinvandring med resulterande bildning av enorma enklaver av faktiska främlingar som varken kan eller vill bidra till eller på minsta sätt vara del av nationen, har blivit nådastöten för den redan sönderfallande samhällsgemenskapen. Svensken har i allt högre grad börjat fråga sig ”Varför skall just jag bidra när ingen annan gör det?”.

Du har rätt i att det pågår ett förfall. Men inte i resten. Bidragssystem är inte orsaken till arbetslöshet. Därmed inte sagt att bidragssystem nödvändigtvis är något bra, eller att den svenska varianten har varit att föredra. Det är inte slappa straff som skapar kriminalitet. Det är avsaknad av social kontroll i de stadskulturer som "modernismen" skapat, som är orsaken till kriminaliteten. I våra städer bygger vi, inte minst med invandringens hjälp, en kultur som varken är samhällsbyggande eller hållbar. Den är bara en övergång, en process, mot något annat som är betydligt värre. Jag skyller liberalismen för detta. Inte den socialdemokratiska kollektivismen. Skulle jag föredragit en socialdemokrati utan den högervridning som blev resultatet av liberalernas globala seger på 70-talet? Nej. Ingetdera är en hållbar, framkomlig väg.

Citat:
Ursprungligen postat av Min-Jeddak
Summa summarum: Sverige är i skriande behov av kompetent ledning som istället för att prata ideologi förmår utföra korrekta analyser av den pågående samhällsutvecklingen, identifera problem, finna realistiska lösningar och implementera dessa. Detta kräver emellertid bildade, intelligenta, kunniga och erfarna ledare av vilka Sverige på grund av sin kultur och historia lider akut brist. Den närmaste framtiden har därför alla förutsättningar att bli ... intressant.

Ett eko från 90-talet. Politikerna borde delvis ersättas av experter. "Vi vet bäst", sa direktörerna och slog sig för bröstet, anförda av Lars Ramqvist. Med facit i hand var de ekonomiskt inkompetenta idioter, girigbukar och syltryggar. Det finns experter och det finns politiker. Det finns upplysta människor och det finns despoter. Att ropa efter politiker som genom en särskild bildning och kompetens äger en speciell förmåga att styra landet, är lika framgångsrikt som det finns exempel på upplysta despoter i världshistorien. Det är en meningslös och närmast fåfäng ansats. Lika lite som VD behöver vara expert på detaljerna i det större företagets tjänste- eller varuproduktion, lika lite behöver politikerna vara experter. Måste jag påminna om att Åsa Romson är doktor? Liksom Anne Wibble var det? Faktum är att Sverige bågnar under trycket från bildade, intelligenta, kunniga och erfarna ledare - som alla sätter sig själva och den egna karriären i första rummet. Det som saknas är moral, mod, rak rygg, konsekvens, principfasthet. Precis de saker och egenskaper som media arbetat så hårt för att förpassa till en historisk skräphög. För varje mänskligt ställningstagande grundat i moral och övertygelse, så står en armé med journalister färdiga att kasta fram "experter" vars uppgift är att vederlägga ställningstagandet. Må det vara abortmotstånd, kritik mot ständig ekonomisk tillväxt eller en sund, naturlig vilja att straffa brottslingar - så nog finns en barnmorska, ekonomie doktor eller kriminolog färdig att referera. Vad är socialingenjören om inte det vänsterliberala samhällets fulländade kompetens? Samtidigt som man pissnödigt försöker författa en värdegrund, efter det att man slagit undan tusen år av en kultur som sakta utvecklats i samspel mellan klimat, religion och livsbetingelser.

Jag betackar mig för s.k. kompetent ledning. Låt sådana krav ruttna med en döende borgerlighet. Ge mig en anständig ledning.
Citera
2015-08-07, 01:46
  #31807
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SigmenFloyd
Som en uppföljning på temat såg jag följande intressanta uttalanden av vår vice statsminister:



http://www.aftonbladet.se/nyheter/article21220793.ab

Jag tror detta är första gången jag hört en representant från det svenska etablissemanget hävda att det finns en politiskt förankrad "vision" om att "få bort tiggeriet på gatorna".

På ett sätt tycker jag det är glädjande att en sådan vision finns. Men jag ställer mig också undrande till varför inga detaljer om hur visionen skall uppnås har förmedlats till allmänheten.

Naturligtvis ställer inte "journalisten" som intervjuar Romson några frågor om regeringens plan för att realisera "allas vår vision". Kanske har ämnet inget allmänintresse.


Tillägg:

Undrar hur fnattvänstern hade reagerat om SD satt upp Romsons citat i tunnelbanan:

ALLAS VÅR VISION - ATT TIGGERIET PÅ VÅRA GATOR SKA UPPHÖRA

ALLA VILL FÅ BORT TIGGERIET

VI GÖR DET PÅ ETT SÄTT SOM SÄTTER MÄNNISKORS VÄRDIGHET I CENTRUM

SD 2018

Kanske det finns en politisk förankrad vision om att tiggeriet ska bort från våra gator. Jag vet inte om det är helt sant, för en del tycks vara beredda att välkomna tiggeriet.

Men om man vill avskaffa gatutiggeri, finns det flera lösningar:

Man kan skicka hem utländska tiggare. De kan fortsätta att leva som de gjort i alla år tills gränserna öppnades.

Man kan kräva att tiggarna försörjer sig på eget arbete.

Man kan ge försörjningsstöd och ordna bostad åt tiggarna, betalt av de svenska skattebetalarna.

Felet är att Romson inte nämner vilken lösning hon förespråkar.
Citera
2015-08-07, 01:55
  #31808
Avstängd
Romson har ingen lösning och reportern som intervjuar henne beter sig som ett mähä (genom att inte ställa några följdfrågor), men det är tyvärr inte ovanligt i dagens media.

Jag tror dessutom att Romson är ganska obrydd av att vandalerna gick in och ryckte ner affischerna från taket. Det var ungefär den slags lösning hon och många av mp:s väljare i tysthet uppskattar (precis som symbiosen mellan många vänsterväljare och "autonoma" aktivister) men som vice statsminister kan hon ju inte gärna säga högt att hon tycker det var fint gjort och moraliskt rätt oproblematiskt.
Citera
2015-08-07, 03:01
  #31809
Citat:
Ursprungligen postat av glimmande
För några år sedan så fanns det nån axess-produktion där tre judar och en kurd kritiskt pratade om svensk migrationspolitik. Avsaknaden av svenskar då tror jag hängde samman med att vänstermedia strukturellt fascistklassade folk med fel etnicitet som uttalade sig i frågan. Kan vara liknande tendenser här. Dels så är det lättare för folk som ideologiskt anses förtryckta att ta sig intellektuella friheter och dels så har nog åtskilliga svenska män med pungkulorna kvar helt enkelt rensats bort under tidens gång som opålitliga.
Så känns det, speciellt det sista med männen. De blir bara ersatta av andra som inte ser det som en svaghet att sakna testiklar och snart minns ingen hur det var förut. Det är en gynnsam tid för kvinnorna att skrika av sig när mannen helt oförklarligt ligger i fosterställning och förminskar sig själv.
Citera
2015-08-07, 09:14
  #31810
Medlem
Under rubriken Gratisreklam för SD:s hat ger "liberala" Nerikes Allehanda sin syn på uppmärksamheten kring reklamkampanjen. Medierna får av tidningen underkänt eftersom de gav kampanjen uppmärksamhet, om än indirekt.

Tidningen tar i så det knakar.
Citat:
De som låg bakom Sverigedemokraternas reklamkampanj i Stockholms tunnelbana hade en bra dag i går. För att inte prata om Henrik Vinge, SD:s presstalesman, vars senaste 24 timmar, i sporttermer, skulle beskrivas som home run. I går slet nämligen var och varannan svensk redaktion – de som annars raljerar över att de inte vill ta i honom med tång – i Vinge, för att utan att blinka, plita ner och sprida SD:s fördomar och lögner om tiggeri.

Citat:
Det var samma svenska medier som för drygt en månad sedan uppmärksammade den norska studien från Fafo om tiggeri. Studien som sades slå hål på myterna och fördomarna om människorna som tigger på våra gator, och grusa de felaktiga sakuppgifter som infekterat den svenska tiggeridebatten. Men i går var det förträngt. I går var det Vinges enmansshow som sändes på bästa sändningstid. Det var hans citat som återanvändes och kopierades, och i de allra flesta fall lämnades oemotsagda.

Citat:
Det ska understrykas, att budskapet i SD:s tunnelbanereklam mot tiggeri, är på alla sätt frånstötande.Sättet att presentera det på är direkt osmakligt. Men det är också själva syftet med kampanjen – att väcka ilska och få så många som möjligt, att i affekt, dela och sprida deras budskap.
http://na.se/asikt/ledare/1.3093667-...m-for-sd-s-hat

Att en dagstidning på det här sättet - i affekt snarast - reagerar säger en hel del om hur djupt indoktrineringen sitter. Sanningen är inte intressant: därtill är ryggmärgsreflexen alltför stark.
Citera
2015-08-07, 09:19
  #31811
Medlem
Vimurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tennant
Det har förekommit tidigare i media


http://www.svt.se/nyheter/regionalt/...r-folk-vivalla

En liten snutt om kristna där. Svensk media har mycket kv.ar att göra i frågan.
Sant, men att bli dödshotad i kyrkan vid jul är en händelse av en annan kaliber och att den skildras i media utan brasklappar och relativiserande jämförelser är ett steg framåt.

Samtidigt är tystnaden om ämnet i större medier talande. Det har fortfarande inte fått i närheten av så mycket uppmärksamhet som andra typer av hatbrott trots att kristofobin alltså ökar mest. Som konstaterades ovan handlar det inte om en tävlan i utsatthet eller överdrivet fokuserande på förövarna utan inkonsekvensen i medierapporteringen.

Arpi menade i sin ledare om kristofobin att det har låg status i Sverige att vara kristen eftersom det är för "icke-avvikande" och det är förstås i sin tur en delförklaring till inkonsekvensen i rapporteringen. Offerstatusen i makthierarkin är noll.

Jag vet inte om man inte förstår eller medvetet mörkar att det är invandrade kristna som är mest utsatta. De tillhör som bekant världens mest förföljda minoriteter men i svenska mediers paradigm är de som kristna kopplade till normen och det "icke-avvikande".

Nuri Kino, som själv tillhör en av dessa kristna grupper, beskrev tidigare i tidningen Dagen hur han blev utskälld av en gäst på en middag då Kino uttryckte oro för att det finns IS och al Nusra-anhängare bland asylsökande i Sverige.

"Han blev rasande, började skrika att det är sådana som jag som förstör Sverige. Att jag målar upp något som inte finns. Att vi, Per Gudmundson på Svenska Dagbladet och jag, är idioter som har en verklighetsfrämmande syn på omvärlden. Och att barn dödas i Gaza, vad tyckte jag om det."
http://www.dagen.se/debatt/sanningen...e-fram-1.96945

Beskrivningen får stå för Kino men det är inga obekanta tankegångar i svenska medier, även om de uttrycks lite mer diskret av vissa skribenter. Rapporteringen är så infekterad av agendasättandet att man är beredd att offra exponeringen av ytterligare ett problem som inte passar in till priset av osynliggjort lidande.
Citera
2015-08-07, 10:06
  #31812
Medlem
SigmenFloyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Visst finns det fascister, även i dagens Sverige. Både du och jag kan vara fascister as we speak, bara ovanligt bra på att låtsas som vi inte är det. Eller så är vårt postande på Flashback i sig tillräckligt dömande, genom association till en högerextrem tankemiljö?

Och om vi tänker oss att någon begär ordet i sin lilla lokala SD-avdelning och föreslår det våldsamma omkullvältandet av demokratin och införandet av en korporativistisk stat med en Ledare - ja, då får man väl säga att vederbörande uppnått verkanshöjd för att stämplas som en klassisk, riktig skolboksfascist. Även mot sitt nekande.

Men - spelar det ens någon praktisk roll? Skulle denna fascistiska entrism och ideologiska avvikelse ha möjligheter att vinna gehör på demokratisk väg inom SD?

När måste någon anklagas för fascism mot sitt nekande i praktiken? Jag håller med Marika Formgren, när hon säger aldrig. Åtminstone har jag svårt att tänka mig något sammanhang där det inte bara förråar debatten. Och legitimerar metoder som SD har anledning att fördöma.

Jag respekterar allt du skriver här.
Men jag tror principerna blir betydligt mindre svartvita när man är ansvarig för en organisation av tusentals medlemmar.
Ledarskap är inte alltid att välja mellan rätt och fel. Ofta handlar det om att välja det mindre dåliga.
Och jag respekterar ledarskapets problematik också.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in