Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Tyckte tvärt emot att han förde sig väldigt väl. Han framstod som ansvarstagande och värnande svenska intressen samtidigt som han hade förståelse för problemen i mellanöstern. Visst kan man tycka att han borde gå fram hårdare men det är svårt dels för att journalisterna hatar honom och dels för att han faktiskt drar till sig mer röster med den typen av framträdande vi hade i Agenda.
Det finns en sak som han borde göra mer: att poängtera att hans främsta prioritet som svensk politiker är svenska medborgare. Det är precis detta som gör folk så rädda efter Reinfeldts utspel. Att våra politiker inte bryr sig om svenska väljare utan att prioriteten är att göra sig anställningsbar för EU eller FN eller liknande.
Åkesson sa det en gång under intervjun och då tror jag det var en klump i magen som släppte för många tittare. Men en gång fick han frågan om han verkligen tyckte att svenskarnas välfärd var viktigare än att hjälpa syrier på flykt, och då kunde han ha upprepat den ståndpunkten. Vi har en månad till valet. Åkesson har en fantastiskt trumf pga att han är den ende som prioriterar svenska väljare. Detta kortet måste spelas hela tiden.
En annan sak som blev tydlig. Så fort Åkesson refererade till Reinfeldts utspel så blev han avbruten. Detta är alltså metoden från journalisterna. Valdebatten får absolut inte handla om detta.