2017-10-12, 22:47
  #48577
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Jag kan bara hålla med. Det handlar bara om att vinna, inte att försöka överbevisa sina motståndare, för det går aldrig. Postmarxister & vänsterliberaler skall & kan inte omvändas, dom skall istället krossas som kackerlackor, med alla till buds stående medel.

Debatten handlar inte om att övertyga sin motståndare, det handlar om att övertyga åskådarna.

Precis. En sak jag tänkt på är hur vanliga och inlärda hos både dem själva och åhörarna värdegrundarnas argument är. Man är så van vid dem att man knappt tänker på vad de säger. Men vad är det de faktiskt säger? Allt som oftast är det inget annat än rent trams. Översätter man till ren svenska vad de faktiskt säger så kan det vara effektivt.

Läser man Fredrik Virtanen i Aftonbladet en gång så har man läst honom hundra gånger.
Citera
2017-10-12, 22:50
  #48578
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fasligt
Nytt angrepp på sakernas ordning från akademin. Denna gång är det Jakob Heidbrink, docent i civilrätt vid Handelshögskolan i Göteborg som påtalar vådan av det förvaltningssystem vi har där myndighetsbetjänter utan risk för ansvarsutkrävande kan bete sig hur aktivistiskt och regelvidrigt som helst medan medborgaren har att rättslöst se på medan maktmissbruk och förfall pågår inför öppen ridå. Så länge myndighetsaktivismens paradgrenar beslutsfördröjning och utredning utövas finns ingen möjlighet att påverka processen. Endast formella beslut kan överklagas. I efterhand, när skadan, delvis om inte oåterkalleligen, redan är skedd.

http://www.gp.se/ledare/den-stora-sv...ngen-1.4717535

Förvaltningsaktivister har för mycken och oförtjänt makt för landets och medborgarnas bästa. Särskilt märkbart på multikultiområdet. Ram- och inriktningsbeslut utan uppföljning döljer oändlig mängd regelvidrig skit vilket inte minst visats genom senare tids granskningar av myndigheters bidragstsunamis till västfientliga islamistiska organisationer och projekt. För att inte tala om den lavinartade ökningen av identitetsbedrägerier och välfärdsbrottslighet. Eller BRÅ:s ickebefintliga statistik över nutida invandrarbrottslighet. Finns inga beslut om att ta reda på hur det förhåller sig finns heller inget, ens symboliskt, ansvar att utkräva av berörda förvaltningar som förmodas ha och haft ansvar för bristande förvaltning av gemensamma resurser.
En not: denne Jakob Heidbrink verkar vara på väg till Medborgerlig Samling vilket kanske inte är så märkligt då det partiet har exakt samma fokus som han. Ännu ett skäl att rösta på det partiet.

https://www.medborgerligsamling.se/a...ing-lokalerna/
Citera
2017-10-12, 23:11
  #48579
Medlem
fasligts avatar
Och här har vi mer förvaltningsaktivistiskt klåfingrande på låset till Pandoras ask. Blir det fällande dom i detta mål är fri opinionsbildning och åsiktsfrihet snart ett minne blott. Att rätten till grov offentlig generalisering kring "vitas" allmänna och inneboende uselhet skulle påverkas är dock troligen obefintlig.
Citat:
En man i 60-årsåldern åtalas vid Vänersborgs tingsrätt för hets mot folkgrupp.
Mannen har vid flera tillfällen under året gjorts hätska inlägg mot muslimer på Facebook. Bland annat har han jämfört muslimer med apor, kallat dem för terrorister och tyckt att de ska kastas ut ur landet. Han har också ondgjort sig över att Sigtuna kommun flyttade påsklovet så att ledigheten sammanföll med det iranska nyåret.
[...]
Mannen erkänner att han skrivit inläggen men förnekar att det skulle vara brottsligt.
http://tt.omni.se/765e9250990f0edf47...a1f54933ebf809
Citera
2017-10-12, 23:35
  #48580
Medlem
fasligts avatar
Nu ni. Medborgerlig samling gör kamp mot åsiktskorridoren till valfråga.
Citat:
Ett samhälle där människor inte längre vågar samtala och bryta åsikter mot varandra blir inte bara livlöst och ointressant - det stagnerar.

Utvecklingen har skavt hos många medborgare runt om i landet. Så här ska det inte behöva vara. Det måste göras skillnad på sak och person. Personer är inte sina åsikter – de har åsikter. Människor ska kunna utrycka sig utan att vara rädda för konsekvenserna.

Medborgerlig Samling (MED) är ett nytt parti som vill bryta åsiktsförtrycket. Med stöd av varandra tänker vi prata öppet och ärligt om det som är viktigt, utan hänsyn till om våra meningsmotståndare kommer att klistra på oss etiketter eller nedsättande epitet.

Vi uppmuntrar nya idéer. Vi kommer att lyfta på alla stenar och vi tänker ifrågasätta heliga kor.

Vi blåser nytt liv i det som ska vara folkets demokrati. Så kan vi åstadkomma de förändringar som behövs i Sverige, både i diskussionsklimatet och i politiken.
http://www.vlt.se/opinion/debatt/med...tannar-sverige
Citera
2017-10-12, 23:35
  #48581
Medlem
Alltså "rasism", ett av det fulaste ordet i svensk vokabulär.

För att komma bort från r-ordet någon gång, och kanske börja diskutera på riktigt,
kan vi inte ha en öppen "rasism"?

Vänstern har ( tillsammans med andra nyttiga idioter, inte minst ni vet vilka) älskat, omfamnat och upphöjd ordet rasism till någon form av dogm.

Okay, då synar vi korten.

Är allt trams, utifrån "rasism" så måste det vid en öppen genomlysning få fastställt vad som gäller. Går det att gradera människor utifrån intelligens och bärande av kultur?

Då gör vi det!

Väldigt tydligt för antirasisterna.

Folk är i sverige är inte rasister men de orkar inte med folk som kallar dem rasister. Detta borde vara elementärt inom media men då har de inte så mycket att skriva om.

Folk är folk, och de är som de är.
__________________
Senast redigerad av Lagring 2017-10-12 kl. 23:49.
Citera
2017-10-12, 23:57
  #48582
Medlem
Totiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fasligt
Nytt angrepp på sakernas ordning från akademin. Denna gång är det Jakob Heidbrink, docent i civilrätt vid Handelshögskolan i Göteborg som påtalar vådan av det förvaltningssystem vi har där myndighetsbetjänter utan risk för ansvarsutkrävande kan bete sig hur aktivistiskt och regelvidrigt som helst medan medborgaren har att rättslöst se på medan maktmissbruk och förfall pågår inför öppen ridå. [...]

http://www.gp.se/ledare/den-stora-sv...ngen-1.4717535
Gästkrönikan i GP visar precis det som jag menar är grunden till alla problem som vi nu har i Sverige. Byråkrater gör precis hur fan de vill – är du inte nöjd är du välkommen att överklaga, vilket alla vet är helt döfött. Medierna bryr sig inte – det beror på att de antingen inte fattar eller inte har tid.

Jag sätter min slant på att problemen med mångkulturen kokar ner i detta ansvarslösa beteende. Ingen har tagit något ansvar. Ingen har haft någon överblick. Alla har fått lära sig att mångkultur är bra. Förvaltningen har inte heller återkopplat till politiken.

Det är givetvis mediernas självklara plikt att upptäcka och informera om problem av detta slag. Frågan är hur vi kan ha fått så oansvariga medier.
Citera
2017-10-13, 00:12
  #48583
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Simmaellersjunk
Jag tar tillfället att bryta in med ett kort inlägg angående det som skrivits i tråden om vikten att belägga sina åsikter med korrekta fakta.

Min uppfattning är att detta idag är fullständigt irrelevant. Medias aktörer agerar fullständigt på känslor och på människors behov av att ansluta till den flock som de upplever ger dem mest tillhörighet och tillfredsställelse i tillvaron.

De känslomässiga strängar som plektrumet spelar på måste ha en viss uppfattad faktamässig grund, det är däremot sant, men dessa fakta kan mycket väl vara t ex en vinklad enkät eller något sådant. Fakta som presenteras får inte vara helt fel, då skjuts budskapet ned. Fakta som är rätt kan hanteras på så sätt att det glöms bort, relativiseras eller bagatelliseras. T ex om grupp A har 7 ggr större kriminalitet än grupp B, så kan media skriva att "ja, men person C i grupp D är nu anklagad för sexuella trakasserier, därför är anklagelserna mot grupp A fiske i grumliga vatten".

I grund och botten är den svenska befolkningen idag faktaresistent, och medier och deras aktörer agerar därefter. Förmodligen för att dessa aktörer själva är faktaresistenta.

Vet inte om det stämmer. Det är ju dels det där med den lilla lögnen och den stora lögnen. Den lilla lögnen kan fångas in och vridas mot dig som vapen om den avslöjas. Den stora lögnen (migrationens förträfflighet) är så stor och sammansatt av många invecklade smålögner att det är svårt att angripa helheten.

Man ska vara en personlighet som Trump om man ska kunna klara sig med uppenbara överdrifter. Hans anhängare älskar honom för/trots hans överdrifter.

Håller dock med om att det i ett visst skede (slutskedet) av t ex. en valkampanj så blir frågan om sanning/lögn irrelevant. Allt blir bara ett brus ändå. Jmf. frågan om Pizzagate och pedofilringen i Demokraterna innan valet.
Citera
2017-10-13, 00:51
  #48584
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av frasselito
Självbevarelsedrift innebär att överleva och sprida sina gener vidare.

Om det i överlevnad kräver att man lever i symbios med sina medmänniskor och jorden så utesluter man att rasism är synonymt med självbevarelsedrift.
Det krävs att mänskligheten idag lever i symbios med andra människor och jorden för att överleva, exempelvis måste vi samarbeta med andra nationer i det globala problem vi har i miljöfrågan. Alltså är rasism inte synonymt med självbevarelsedrift.

Rasism är att se ner på andra och missgynna andra på grund av härkomst. Man kan se ner på smutsfolk som begår onda handlingar, dom ska dömas och behandlas därefter. Men att systematiskt behandla folk olika på basis av ursprung är irrationellt eftersom det flesta människor vill väl precis som du och jag. Att behandla folk respektlöst och med översitteri bidrar bara till konflikter och löser inga problem. Samarbete och kommunikation är överlevnad, vilket rasism omöjliggör.

Alla människor och kulturer har självbevarelsedrift. Svensk kultur och normer måste uppträtthållas om vi vill ha ordning och reda. För att visa respekt för våra förfäder och för att lämna facklan vidare till nästa generation. Då kan vi inte acceptera att vår kultur misshandlas och våra värderingar som byggt upp detta land kastas överbord. Då kan vi inte acceptera att landet säljs ut till globalistmaffian eller att kriminella gäng tar över gatorna. Därför är assimilering eller utvisning i kombination med återtagande av vår stat det ända rätta om vi har någon som helst självbevarelsedrift. Det är såklart inte rasism, det är överlevnad.

I självbevarelsedriften gäller även att vinna kriget om mångkulturen på rationella grunder, det innebär att inte benämna folk som rasister bara för att man är emot mångkultur.
Kloka ord. Rasism handlar om att värdera människor baserat på ras, något som är svårt att motivera på saklig grund och aldrig kommer att vara till gagn för den som vill uppnå förändring av den rådande hegemonin om mångkulturen som framgångsrecept. Kritiken mot mångkulturen handlar inte om rasfrågor, utan om kulturfrågor. Den handlar om hur vårt samhälle ska se ut och fungera, och vem som ska ha företräde att definiera det. Den handlar om vår rätt att leva vidare på vårt vis, likväl som andra folk får leva sina liv på det sätt de vill. Önskan att få vara ett folk som andra är inte rasistisk.
Citera
2017-10-13, 07:24
  #48585
Medlem
Totiuss avatar
Politiska redaktören Sakine Madon på VLT har en sansad och pragmatisk syn på mångkulturen. Hon är också lösningsorienterad, till skillnad från de flesta andra. Det beror givetvis på att hon vet vad hon pratar om av egen erfarenhet.

Igår kommenterade Sakine Madon den planerade nya myndigheten ”Delegation mot segregation” i en ledare:
2017-10-12: Sakine Madon: Be i stället Nalin Pekgul om hjälp
http://www.vlt.se/opinion/ledare/sak...ekgul-om-hjalp
Allt tyder på att "Delegation mot segregation" blir ytterligare en integrationspolitisk flopp.
Citat:
Ny myndighet det sista som behövs
Vid årsskiftet får vi en ny myndighet: "Delegation mot segregation". Allt tyder på att det blir ytterligare en integrationspolitisk flopp.
[...]
Integrationsministrar har kommit och gått, vi har även haft en myndighet. Den hette integrationsverket och lades ner 2007 av alliansregeringen med dåvarande integrationsminister Nyamko Sabuni. Även om Sabuni var rätt ute i integrationspolitiken slarvade alliansregeringen bort frågan efter hennes tid.
[...]
Numera konstaterar samordnings- och energiminister Ibrahim Baylan (S) att integrationspolitiken har misslyckats, men han hävdar också att delar av tidigare integrationsinsatser har varit "positiva". Vilka han syftar på är oklart. Baylans partikamrat Jonas Nygren, som alltså har fått utredningsuppdraget och föreslår en ny myndighet, låter om möjligt ännu vagare. Vad exakt har misslyckats? Finns någon självkritik? Hur ska vi veta att vi är på rätt väg utan svar på dessa frågor?

En tidigare S-politiker som kan ämnet och som sätter fingret på integrationspolitikens brister - såväl borgerlighetens som det egna partiets - är Nalin Pekgul. Pekgul har kritiserat övertron på projekt och idén om att förortsbor är i behov av en alldeles särskild politik. Hon har talat klarspråk om islamism och kvinnoförtryck, samt kritiserat partier som lyft fram representanter - som inte delar partiernas uppfattning om jämställdhet och demokrati - i hopp om att locka "invandrarröster".

Varför en ny myndighet och samma gamla vanliga tugg, Stefan Löfven och regeringen? Be Pekgul om hjälp så att något vettigt blir sagt och gjort.
Som sagt: ”Vad exakt har misslyckats? Finns någon självkritik? Hur ska vi veta att vi är på rätt väg utan svar på dessa frågor?” Kan man våga hoppas på analys och självkritik i MSM framöver?
Citera
2017-10-13, 08:04
  #48586
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av blabarssylt
Kloka ord. Rasism handlar om att värdera människor baserat på ras, något som är svårt att motivera på saklig grund och aldrig kommer att vara till gagn för den som vill uppnå förändring av den rådande hegemonin om mångkulturen som framgångsrecept. Kritiken mot mångkulturen handlar inte om rasfrågor, utan om kulturfrågor. Den handlar om hur vårt samhälle ska se ut och fungera, och vem som ska ha företräde att definiera det. Den handlar om vår rätt att leva vidare på vårt vis, likväl som andra folk får leva sina liv på det sätt de vill. Önskan att få vara ett folk som andra är inte rasistisk.

Det här är ett centralt problem i frågan om mångkulturen.

Helt riktigt att det inte går att värdera människor - i betydelsen individer - baserat på ras. Enskilda individer måste alltid värderas baserat deras egna egenskaper och karaktär. Inte beroende på om de är gula, röda, gröna, svarta eller vita. Vi är alla unika individer.

Men här kommer vi in på problemet. Det finns något sådant som etnicitet/ras och på en aggregerad nivå spelar etniciteten roll i frågor som faktiskt har signifikant betydelse. En fråga är intelligensens ojämlika distribution mellan olika etniska populationer. Ämnet faller visserligen in under vad man kan kalla förbjuden kunskap, men oavsett om vi vill prata om det eller inte, så är det tyvärr så att en population av somalier - återigen som population och inte individer - har en så låg genomsnittlig intelligens, att de inte klarar sig så bra i ett samhälle vars hela konstruktion är anpassad för människor med högre intelligens. Som grupp kommer de alltid att prestera sämre i Sverige än gruppen etniska svenskar. Det finns massiva mängder data och studier i bl. a USA kring skillnaderna i intelligens mellan etniciteter. Det är helt enkelt vetenskapens nuvarande ståndpunkt.

Vetenskapens nuvarande ståndpunkt är också att egenskapen intelligens till största delen är ärftlig. Så det går inte att utbilda bort problemet. I samband med kartläggningen av de mänskliga generna så söker vetenskapen efter förklaringar, men vi är inte där ännu. Vi kanske aldrig kan lösa det problemet och det är illa i sådant fall, riktigt illa. Det kommer att behöva en värld baserad på tolerans och ett allmänt accepterade av de medfödda skillnaderna.

Ska man gömma frågan om etnicitet och inskränka sig till att hylla kenyanska långdistanslöpare och jamaicanska sprinters, eller ska ta upp den här frågan också i sammanhang där den faktiskt har större betydelse än OS medaljer. Vi har annars att se fram emot en framtid där det alltid kommer att skrikas om systematisk rasism och förtryck med krav på rättvisa, kvoteringar och kompensation. Svenskarna kommer då alltid att försöka jämna ut, kompensera och få stå tillbaka för exploatering av högljudda minoritetskrav.

Kanske inte ett tema att bygga en populär folklig politik kring, men problemet finns redan här och vi ökar på det för varje somalier vi tar hit. Jag bortser med flit från andra skillnader mellan olika etniciteter som de facto tydligen finns, men som inte är lika uppenbara. Eventuella somalier som läser denna post får ursäkta. Jag talar om grupper, inte individer.

Man kan också konstatera att en av förutsättningarna för det mångkulturella projektet är att kunskap om skillnaderna mellan etniciteter systematiskt undertrycks i media. Så har skett under lång tid och det fortsätter än idag.
__________________
Senast redigerad av Ottokar 2017-10-13 kl. 09:00.
Citera
2017-10-13, 08:52
  #48587
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Friherr
En not: denne Jakob Heidbrink verkar vara på väg till Medborgerlig Samling vilket kanske inte är så märkligt då det partiet har exakt samma fokus som han. Ännu ett skäl att rösta på det partiet.

https://www.medborgerligsamling.se/a...ing-lokalerna/

Jakob Heidbrink är facebookkarriärist. Han anpassar sig villigt till omgivningen, men han gör det långsamt, försiktigt och i små steg.

Citat:
Skammen för de efterlevande menar han är ett bland många att stämma i bäcken mot extremism. Han pekar särskilt på Sverigedemokraternas strategi att hjälpa folk på plats i stället för att ta emot flyktingar.

– Det spelar ingen roll vilka förtecken extremismen har, nu är det SD som jag upplever som den farligaste kraften. Det här med hjälpa i närområdet är ju bra, men men kan inte hjälpa folk som flyr Islamiska Staten i närområdet, det mäktar inte de länderna med. Alltså måste folk få komma hit.

Ovan från 12:e september 2014. Två dagar före valet.

https://www.metro.se/artikel/morfar-...f%C3%B6r-sd-xr

Medborgerlig samling håller f.ö. på att bli ett akademiskt uppsamlingsheat, vilket jag tycker är trist. Jag gissar att en liberlaisering av partiet är nära förestående. Det blir mer av det liberala och mindre av det konservativa.
Citera
2017-10-13, 10:18
  #48588
Medlem
Lisa Magnusson skrev en intressant och ganska klart formulerad krönika om klankulturen och dess verkningar på DN:s ledarsida av alla ställen. Inga större nyheter för oss som läser annat än MSM förstås, men LM är ganska tydlig med vad det handlar om och det djupt problematiska i saken (hon nämner givetvis inte *vilka* etniska grupper det handlar om, men alla vet ju...).

https://www.dn.se/ledare/signerat/li...nerna-ta-over/

Men typiskt nog undviker hon att puffa för den här texten på sitt twitterkonto, där hon annars lyfter varenda text hon publicerar och gärna gör utfall om politik, kvinnofrågor och trender. Givetvis beroende på att hon inte ville att hennes twitterkompisar i Stockholms mediekretsar skulle uppmärksamma texten, eller att hon skulle hamna i ovälkommet sällskap med t ex Ivar Arpi, jan Sjunesson, Merit Wager eller Pettersson.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in