Citat:
Mediakriget är egentligen mellan de som ser verkligheten och de som inte ser verkligheten.
Att man kan kan komma fram till olika lösningar för att lösa verklighetens problem är en sak men att vägra se verkligheten för att den är obekväm, eller inte passar in i den världsbild man har är näst intill ett sjukdomstillstånd. Att inte uppfatta verkligheten som alla andra måste vara jobbigt.
.
Att man kan kan komma fram till olika lösningar för att lösa verklighetens problem är en sak men att vägra se verkligheten för att den är obekväm, eller inte passar in i den världsbild man har är näst intill ett sjukdomstillstånd. Att inte uppfatta verkligheten som alla andra måste vara jobbigt.
De verkar lida av att papillen spridit sig till delar av hjärnan. Blinda fläcken har brett ut sig.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Blinda_fl%C3%A4cken
Kommer därför kalla dessa världsfrånvända människor för papillister.
De uppfattar inte verkligheten som andra människor.
Virtanen, Arnstad, Heberlein, KO, Lindberg mfl verkar alla lida av samma diagnos, som i en politisk kontext kan benämnas Papillism.
En travestering på politism
http://sv.wikipedia.org/wiki/Blinda_fl%C3%A4cken
Kommer därför kalla dessa världsfrånvända människor för papillister.
De uppfattar inte verkligheten som andra människor.
Virtanen, Arnstad, Heberlein, KO, Lindberg mfl verkar alla lida av samma diagnos, som i en politisk kontext kan benämnas Papillism.
En travestering på politism
Nej, det är inte jobbigt för dem... eftersom många (de flesta?) av dem är ovetande om, att det existerar någon annat sätt att uppfatta verkligheten än vad de själva gör.
Du och jag jämte så gott som alla av trådens skribenten anser, att det är all tillgänglig evidens som är underlaget för vår bild av verkligheten.
Anders Lindberg m.fl. anser, att det är visionen om en annan (bättre) värld, som är underlaget för deras bild och deras "berättelser" om verkligheten. Dessa "berättelser" är därför mycket selektiva med vad som uppmärksammas.
SRs söndagsprogram "Godmorgon Världen" har ett stående inslag: Panelen. I "Panelen" får tre ledarskribenter (eller f.d. ledarskribenter) svara på tre frågor från SRs programledare. Deltagarna växlar från vecka till vecka och det stall som SR hämtar deltagare från inkluderar även den kommunistiska (!) (Norrskens)flamman. Bara i Sverige... Panelen bestod idag av Yonna Waltersson, Dagens Arena, Erik Helmerson, Dagens Nyheter och Sanna Rayman, Svenska Dagbladet.
Frågorna rör svensk inrikespolitik och är av typen: Är det bra eller dåligt att parti eller politiker X har gjort Y? Gav regeringens (alt. oppositionens) proklamation på politikernas eget lilla klotterplank - DN Debatt - svar på några frågor? Är utvecklingen inom Z ett problem för regeringen (alt. problem för oppositionen)?
Svaren är sällan särskilt intressanta - i synnerhet inte från uttalade vänsterjournalister. Hur spännande är det att få veta, om t.ex. Göran Greider eller Helle Klein tycker att det är bra eller dåligt med ditten eller datten? Alla kan ju i förväg förutse svaret.
Vad som inte sägs.... och ff.a. vilka frågor som SR INTE ställer är betydligt intressantare. SR ställde denna morgon inte någon fråga om Arbetsförmedlingens besked i fredags, att systemet med etableringslotsar läggs ned med omedelbar verkan - trots att det är en helt UNIK svensk myndighetshantering.
I den lilla diskussion som följde på frågan huruvida regeringens artikel på DN Debatt i torsdags hade klargjort hur problemen med arbete och bostäder ska lösas till ett inflöde på minst en halv miljon till största delen låg- och outbildade människor... så insköt Sanna Rayman i sitt svar, att det var ju bra att "man avskaffar etableringslotssystemet, det har ju blivit med all önskvärd tydl.. mer tydligt nu när de dessutom rekryterar till IS". Ingen av de övriga i studion låtsades om den anmärkningen.
http://sverigesradio.se/sida/default.aspx?programid=438 ... 04.15
Vid en snabb genomgång så kommenterar inte någon (!) av de fyra Stockholmstidningarna, GP eller Sydsvenskan på ledarplats att att systemet med etableringslotsar läggs ned med omedelbar verkan... och nyheten är därtill helt bortrensad från DNs aktuella webtidning.
DN rapporterade i fredags på sin ekonomisida: "Dödshot och utpressning – etableringslotsarna försvinner".
http://www.dn.se/ekonomi/dodshot-och...na-forsvinner/
Artikeln är alltså daterad 20 febr. I skrivande strund så är den äldsta artikeln på ekonomisidan daterad den 19 febr... så artikeln om skandalen med etableringslotsar har inte automatiskt fallit bort för att den är för gammal. Det har krävts ett aktivt ingripande från någon s.k. journalist på DN... här ska mörkas!
Är det f.ö. verkligen självklart, att det här är en ekonominyhet??
I anslutning till DNs artikel "Dödshot och utpressning – etableringslotsarna försvinner" finns en länk till en annan kort artikel som gick mig spårlöst förbi. Den 19 juni 2014 skriver DN en synnerligen knapphändig artikel med rubriken: "Lotsar ger inte invandrare tillräckligt med jobb". Artikeln skrivs med anledning av en rapport från Riksrevisionen. Sista stycket lyder:
Citat:
Riksrevisionen påpekar en rad brister i systemet, bland annat från Arbetsförmedlingen som inte följer upp etableringslotsarnas insatser tillräckligt. Det kan leda till att lotsarna, som är privata aktörer, får fortsatta uppdrag även om deras insatser varit dåliga, enligt Riksrevisionen.
http://www.dn.se/nyheter/sverige/lot...ligt-med-jobb/
"Brister i systemet" är lite svagt sammanfattat. Riksrevisionen skriver sin rapport till riksdagen bl.a.
Citat:
Något som är väldigt svårt att kontrollera är när lots och deltagare båda har incitament att lura systemet. Som exempel uppges att det förekommer rykten om att nyanlända som fått jobb men sagt till sin lotsleverantör att de inte tänker ta jobbet om de inte får halva resultatersättningen av lotsföretaget.
Ett par tjänstemän vid Arbetsförmedlingens huvudkontor har även sagt att de hört om lotsföretag som skickar en befintlig deltagare till ett nytt lotsföretag för att få ut ytterligare startersättning för deltagaren. Det ursprungliga företaget misstänks sedan dela den nya ersättningen med det företag de slussar deltagaren till. Även detta är något som är mycket svårt för Arbetsförmedlingen att bevisa.
Ett par tjänstemän vid Arbetsförmedlingens huvudkontor har även sagt att de hört om lotsföretag som skickar en befintlig deltagare till ett nytt lotsföretag för att få ut ytterligare startersättning för deltagaren. Det ursprungliga företaget misstänks sedan dela den nya ersättningen med det företag de slussar deltagaren till. Även detta är något som är mycket svårt för Arbetsförmedlingen att bevisa.
http://www.riksrevisionen.se/PageFil...r_Anpassad.pdf
Rapporten överlämnades till riksdagen 4 juni 2014. I ett normalt land hade socialdemokraterna gjort detta till en fråga i valrörelsen... men då samtliga sju gammelpartier gemensamt står bakom den världsunika, svenska invandringspolitiken, så avstod socialdemokraterna från att spela mot Allians-regeringens öppna mål. Och svenska s.k. journalister är som bekant helt eniga med de sju gammelpartierna betr. den unika invandringspolitiken... varför de beslutsamt mörkade dessa missförhållanden tillsammans med de sju gammelpartierna.
Gammelpartierna och svenska journalister är helt överens: Väljarna ska veta så litet som möjligt om negativa konsekvenser av den världsunika invandringspolitiken... och svenska s.k. journalister har därför entusiastiskt axlat det antidemokratiska uppdraget att vilseleda väljarna. Skandalen sopades under mattan i juni 2014 och den verkar också sopas under mattan nu.
Gammelpartierna i regering och riksdag och svenska s.k. journalister är kort sagt helt överens om, att det OK att lura, vilseleda, bedra och blåsa väljarna!
“That the manufacture of consent is capable of great refinements no one, I think, denies. The process by which public opinions arise is certainly no less intricate than it has appeared in these pages, and the opportunities for manipulation open to anyone who understands the process are plain enough. . . . as a result of psychological research, coupled with the modern means of communication, the practice of democracy has turned a corner."/ Walter Lippman
__________________
Senast redigerad av Meiji 2015-02-22 kl. 14:37.
Senast redigerad av Meiji 2015-02-22 kl. 14:37.