Som någon annan skrev är det en idé att skriva frågor till materialet som du har att jobba med, så du verkligen förhör dig själv och sätter dina kunskaper på prov. En del bara läser igenom texten eller litteraturen och får då för sig att de kan allt. Sedan på tentan eller duggan så uppenbaras kunskapsluckorna

Självklart finns det också de som kan minnas saker genom att bara läsa igenom en text, men de personerna är en minoritet kan jag lova.
Det gäller att öva och förhöra sig själv regelbundet så man inte hinner glömma det man har lärt sig. Det brukar talas om olika intervaller för när man börjar glömma det som man har lärt sig:
10 minuter, 1 timme, 1 dygn, 1 vecka, 1 månad.
Om du repeterar något efter 10 minuter minns du det i ytterligare 1 timme, sedan börjar du glömma det. Om du repeterar saken en gång till inom en timme så minns du saken i ett dygn innan du börjar glömma bort det, o.s.v.
Om du ligger väldigt mycket efter i plugget så kanske ett studieuppehåll är på sin plats, så du kan komma i fas med dina studier?