Citat:
Ursprungligen postat av plainvanilla
hahaha.
Hur skall detta lösas då? Du som vet allt.
Framförallt borde stadens ledning se till att göra vettiga upphandlingar och se till att åtminstone säkerställa den befintliga trafiken. (Italienska fiaskovagnarna, livsfarliga fordon i busstrafiken).
Menar man sedan allvar så behöver man effektivisera främst den spårbunda trafiken, som skribenten ovan nämner så tror jag på att bygga upp i luften. All logik säger att det är billigare än tvärtom. Det är fantastiskt uselt att sitta på en spårvagn och se minuterna ticka iväg medans man väntar på körsignal p.g.a man väntar på annan trafik.
Istället har politikerna i denna stadens snöat in på västlänken och allt vad det innebär...
Var den offensiva och rejäla satsningen på kollektivtrafiken tog vägen undrar jag?
Västtrafik basunerade under pompa och ståt att det var den största satsningen någonsin - för mig innebar det minskad turtäthet och mer trängsel (på spårvagnarna).