Citat:
Ursprungligen postat av
tlarsson365
En sak slog mig efter ha sett dokumentären idag.
Tidigare har man sagt att SS fallet är Gotlands svar på Palmemordet.
Palme är Sveriges största mordfall och SS Gotlands största mordfall.
Resultatet är ett enda stort fiasko i båda fallen.
Enormt stora resurser har använts och många privatspanare.
Vad beror det på att när man prioriterar dessa och öser in skattepengar i det att det slutar i totalt fiasko .
Någon orsak måste finnas och gör man någon som helst utvärdering över dom uteblivna resultaten.
Det känns spontant som att det borde finnas gemensamma nämnare i båda dessa fall.
Intressant tankeexperiment!
Fallen är extremt olika.
Palmemordet involverar en mycket känd person och utredningen inleddes minuter efter dådet, man har väldigt bra koll på hur själva dådet gick till, mordvapnet osv. Men man har inget motiv, eller snarare massa olika motiv från alla möjliga håll.
Sjögrenfallet handlar istället om en ganska marginaliserad person, det tog 10 dagar innan utredningen inleddes. Man har ingen säker brottsplats eller mordvapen. Däremot har man en väldigt stark motivbild som pekar i en specifik riktning med en person som var desperat efter marken och en annan person som begått ekonomisk brottslighet mot Sven och som bevisligen ljög om omständigheterna och fördröjde utredningen.
Likheterna är väl att vissa personer ignorerades trots att dom betedde sig märkligt och borde kollats närmare redan från början (skandiamannen respektive direktören). Och lärdomen är att det är svårt att rätta sånna här saker i efterhand många år senare, och att risken då är stor att det kan bli fel.