Citat:
Ursprungligen postat av
RFT
Det finns folk som menar sig ha sett K-Å resp JD, flera år efter försvinnandet, men det finns inget som ger 100% bekräftelse.
Enligt Skaraborg finns det personer som känner till varför killarna ska ha gått under jorden, men dessa personer vill inte berätta något. Jag förstår inte logiken i det. Varför säger man sig ha kunskap och i nästa ögonblick säger att man aldrig kommer att avslöja något. Och detta efter så många år. Det ligger nära till hands att misstänka att de personer som säger att de vet, i själva verket inte vet något utan bara vill göra sig märkvärdiga.
Däremot ligger det nära till hands att misstänka att K-Å:s son vet vad som hände och varför. Skaraborg har pratat med honom och fått svaret att han inte vet. Jag gissar att sonen vet. Om sonen bekräftar att han vet, då inser han att om han sagt A så måste han säga B. Journalister, privatsparare o s v , kommer att avkräva honom att berätta. Och det han berättar kommer att ifrågasättas och man kommer att kräva ”bevis”. Det är nog långt ifrån självklart att han vill försätta sig i en sådan situation.
Så är inte fallet.
Kjell-Åkes syster har många frågat sin äldste bror vad som egentligen hände honom samt varför. "Putte" har då alltid grimaserar, tittat ner i marken och ser alltid "ledsen" ut men har alltid vägrat att berätta något ens för henne. De båda bröderna bodde också tillsammans ända fram till en kort tid innan försvinnandet. De få gånger systern har träffat hans dåvarande flickvän efter försvinnandet är det precis samma sak. Klart att både brodern och flickvännen vet vad som hände och varför det kom att ske. Även om de inte vet allt så vet de vad som hände detta datum samt tiden efteråt. Flickvännen brukade säga:
"Han bara lämnade mig. Han lämnade mig mitt i skiten". Detta
vet vi. De bodde också alla i Haga 1965.
Ja jag har pratat med sonen ett antal gånger. Han växte upp mestadels tillsamman med sin mormor. Han fick växa upp i tron att hans pappa försvann när han skulle gå ut för att köpa en tidning. När han blev äldre så ville han försöka ta reda mera om sin pappas försvinnande. Hans mormor uppmuntrade honom definitivt inte att han skulle göra detta. Hon menade att det var bäst att låta allt vara som det var. När Kjell-Åke försvann var sonen bara 3½ månader gammal. Nej hans son vet inte vad som hände och samma sak säger hans faster.
Det finns ett foto som togs en kort tid innan han försvann. I juni/juli månad när sonen skulle döpas. Där ser man Kjell-Åke i mitten, på hans högra sida flickvännen och på hans vänstra sida broderns flickvän. Alla skrattar in i kameran och är glada. Detta var en solig men blåsig dag. Flickvännens vita blus och plisserade kjol fladdrar i vinden. Kjell-Åke kisar in i kameran iförd grå kavaj, svarta byxor och svarta välputsade skor. Tycker alltid att det är så tragiskt att titta på detta foto. Ett ungt par som trodde att de hade en gemensam framtid.