Citat:
Ursprungligen postat av
gurkelurkan
Book kommer snart att fläka ut sig som vanligt och se det här som en parantes. Vore bra om hon nu började låsa barskåpet med brännvin. Hon måste väl ha sex nu varje dag med herr Bock fram till hösten för det är väl ett hemmapris som gäller? Kan behövas till böterna.
Hennes karl måste vara en kåt djävel som klarar av att knulla av tokkärringen hela dagarna. En dysfunktionell familj som borde rannsakas av dom sociala myndigheterna. Snatteri, lögner, våldtäkt och jag vet inte allt vad människan håller på med.
De har nog rannsakats och utretts av socialtjänsten sen ett bra tag.
Sonen gick i någon form av behandlingsprogram.
Intensiv insats, fem besök i veckan för honom till soc för samtal med soc.tant.
Så, helt överraskad kan väl mamma Book ändå inte ha varit över sonens "bedrifter"?
Socialtjänsten lär ha insett att föräldrarna inte kan sätta gränser, vara goda föredömen eller att lära sonen ta ansvar för sina handlingar.
Han har lärt sig att det går bra att skylla ifrån sig, "mamma ställer alltid upp och tar hans parti".
Precis som mamma Book nu när hon verkar mena att det är han som är offret och vittnen och 13-åriga flickan ljuger.
Riktigt obehagligt!
Förnekelse, avsaknad av självinsikt, självkritik och självdistans.
Kort sagt, en jävligt dålig förebild och mamma.