2022-05-31, 16:19
  #4069
Medlem
DreamTwisters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HusvagnSvensson
Det är ju du som envisas med att diskutera detta. Vi kan istället diskutera förtalsmålet. Jag är idel öra.
Jag envisades med att försöka förmå dig att sluta med juvenila påhopp, inget annat. Vore trevligt om det lyckades men förmodligen inte
Citera
2022-05-31, 16:22
  #4070
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av stifmeister89
Jag håller inte med HusvagnSvensson i mycket, men vi behöver inte komma med såna anklagelser.

Sen tycker jag att hatet mot AH har gått för långt. Nej, hon framstår inte som en bra människa, men att komma med dödshot et är bara patetiskt.

Det som vissa inte tänker på är att när de sprider sånt hat så kan det få vissa som kanske skulle se bevisningen mer neutralt eller till och med till fördel JD, att ta AH:s sida. Vi ser det i exempelvis media. Vissa tidningar fokuserar mer på reaktionerna på sociala medier än vad de gör på bevisningen.
Jag tror inte att Amber har fått taga emot ett enda dödshot, förutom av möjligtvis hennes egna fans som någon sorts false flag attack. Jag har iallafall hängt med i rättegången dag för dag och det absolut värsta jag sett någon säga om Amber var Amber själv när hon påstod att folk sagt att dom vill köra hennes barn i mikrovågsugnen (ett uttryck som Amber har plagierat från ett annat brottsoffer som uttryckte att någon sagt så om dennes barn, vilket i det fallet stämde).
Citera
2022-05-31, 16:22
  #4071
Medlem
calmsolutions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HusvagnSvensson
Nej, nej, jag tycker inte alls att alla som inte håller med mig är Depp-fangirls. Det är ett fenomen i debatten där känslomässighet och projicering ersätter logisk stringens för en stor grupp debattörer som påverkar varandra och där alla proportioner och sans och balans så småningom försvinner. Det är därför det är viktigt att uppmärksamma och påpeka. Ofta är det tokstollar och människor med egna svåra problem som påverkas lättast men fenomenet drabbar alla i någon mån. Du och jag är inte heller immuna mot sådant.

Om man håller sig saklig och inom rimliga gränser argumenterar för sin uppfattning är man ingen fangirl.

Jag håller med om att det ofta kommer in känslomässiga argument i diskussioner där man tycker att man agerar logiskt rationellt. Men det gör även du, främst din användning av ”Depp-fangirls”, utan den skulle jag lyssna mer på dig då även jag försöker hålla en opartisk inställning till den juridiska frågan.

De flesta har bildat sig en personlig uppfattning om AH och JD efter detta, det är nog svårt att komma ifrån. Vad jag saknar är en mer sansad diskussion här kring själva skuldfrågan som JD’s stämning går ut på.

Stå för ert tyckande men sluta kasta paj och använda barnsliga epitet om ni vill ha en rationell diskussion.
Citera
2022-05-31, 16:25
  #4072
Medlem
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HusvagnSvensson
På ett sätt som stred mot hennes yrkesetik? Hänvisning?

Förväntar du dig att hon själv skulle beskriva det som ett brott mot yrkesetik? Skojar du med mig?
Citera
2022-05-31, 16:32
  #4073
Moderator
HusvagnSvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fiffiniffi
Att DU har mage att ta ordet sakfrågor i din mun....hur många konkreta exempel har jag gett dig som du ignorerat? Hur många gånger har du skyllt på "tidsbrist"? Bara för att samma dag börja skriva samma dumheter till någon annan? Skärp dig!

Sa clownen som kallat alla "depp-fangirls" istället för att bemöta sakfrågor.

You drew first blood. Jag försökte med dig dag efter dag, din jävla nolla. Det var du som tyckte du var tuff som genom att skriva "depp-fangirls", men du tål inget själv.

Det har jag redan gjort, pucko. Jag fetade alla gånger du skrev om någon av dem apropå enablers. Och det var bara Depp gång på gång. Aldrig Amber. Hon hade istället "rätt om mäktiga män". Vilket skulle visas. Du har bias. Own it.

Att du är en idiot har inte med avvikande åsikter att göra. Det är för att du uppvisar bristande förståelse/intellekt, är konstant inkonsekvent, projicerar din bias, vägrar prata konkreta sakfrågor och spelar hela tiden offer. Jag kan fortsätta, men kan sammanfatta det som att du är en klassisk jävla fåntratt.

Där kom den. Jag har väntat i dagar på att du ska hitta på en anledning att sluta bli förödmjukad. Och där kom den. Jag kan läsa dig som en bok.

Ja, det är tydligt att du har mycket höga tankar om din förmåga att bedöma andra människor på mycket liten information och med basis i dina känslor. Ja, det är inte alltid kul att bli påhoppad personligen för en åsikt på det aggressiva sätt som bland annat du visar upp, men jag är van. Din ständiga beredskap att håna och attackera andra talar inte gott om din förmåga till objektivitet och analys. Du framstår som mycket otrevlig och obehaglig. Men det här är Flashback och du är inte ensam. Jag är alltid beredd att diskutera i sak.
Citera
2022-05-31, 16:35
  #4074
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HusvagnSvensson
Eller också är det som Depp själv skriver att han vill hämnas och utlovat global humilization för spermagurglaren.

https://www.newsweek.com/johnny-depp...-1704793?amp=1

Hon har ju lämnat honom och hans svartsjuka har varit tämligen gränslös mot ett antal skådespelare han misstänkt Heard för att ha ihop det med. Hans verbala våld som tar sikte mot både hennes kvinnlighet och person är märkbart och påtagligt och obehagligt. Depp har också som många skådespelare och framgångsrika människor narcissistiska drag. Heard har för övrigt också det. Därmed inte sagt att han är fullblodsnarcissist.

Många män har mycket svårt för om en kvinna lämnar dem och reagerar just så. I viss mån är det förståeligt. Vi har ett gäng i tråden som tydligen har egna trauman av den typen och projicerar det på Heard och identifierar sig med Depp.

Det är inte helt okänt att vissa män - och vissa kvinnor - då utövar sin makt genom att tvinga motparten till rättegångar om det nu gäller barnen eller något annat. Det ger en känsla av kontroll.

Lägg märke till att Depp här noga avstår från att stämma Washington Post för att ha publicerat artikeln och förstört hans karriär. Det kan förstås ha med att de har större resurser att försvara sig och Depp kan vara vidare efter att ha förlorat mot The Sun. Men det är Heard han vill ha i rättssalen för att återuppleva deras gräl och få en andra chans att få rätt och fortsätta deras äktenskapliga bråk.
Du beskriver det helt rätt, fast det är Heard du beskriver inte Depp.
Är du ett troll?
Citera
2022-05-31, 16:37
  #4075
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HusvagnSvensson
Ja, det är tydligt att du har mycket höga tankar om din förmåga att bedöma andra människor på mycket liten information och med basis i dina känslor. Ja, det är inte alltid kul att bli påhoppad personligen för en åsikt på det aggressiva sätt som bland annat du visar upp, men jag är van. Din ständiga beredskap att håna och attackera andra talar inte gott om din förmåga till objektivitet och analys. Du framstår som mycket otrevlig och obehaglig. Men det här är Flashback och du är inte ensam. Jag är alltid beredd att diskutera i sak.
Nej, fel. Du är INTE beredd att diskutera i sak, allt som Amber bevisligen har gjort förvrider du till något Depp gjort. Du bemöter sakliga och raka argument med politisk slingrande svar och ohederligt semantik. Trist att du är moderator.
__________________
Senast redigerad av AutusDidactus 2022-05-31 kl. 16:40.
Citera
2022-05-31, 16:39
  #4076
Medlem
Fotboll12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stifmeister89
Sen tycker jag att hatet mot AH har gått för långt. Nej, hon framstår inte som en bra människa, men att komma med dödshot et är bara patetiskt.

Det som vissa inte tänker på är att när de sprider sånt hat så kan det få vissa som kanske skulle se bevisningen mer neutralt eller till och med till fördel JD, att ta AH:s sida. Vi ser det i exempelvis media. Vissa tidningar fokuserar mer på reaktionerna på sociala medier än vad de gör på bevisningen.

Jag håller med. En anledning till att Sveriges befolkning till stora delar fortfarande inte förstått sig på det här fallet är att inte minst våra medier ser till att invånarna nästan bara får se hatet mot Amber, och det påverkar hela deras syn på fallet och Johnny.
__________________
Senast redigerad av Fotboll12 2022-05-31 kl. 17:08.
Citera
2022-05-31, 16:39
  #4077
Moderator
HusvagnSvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DreamTwister
Du såg alltså inte det förhöret där det framgick att hon ignorerat instruktionerna för testet? Du kan knappast förvänta dig att någon ska kunna ge tidsangivelser i en maratonsändning.

Jag har inte haft möjlighet att se allt i realtid. Har du? Ja, om man har koll på sina argument och har någorlunda koll kan man försöka hitta det man syftar på. De olika förhören med personer finns separata att hitta. Du håller väl med om att om man påstår något kontroversiellt är det lämpligt att man belägger det? Jag har varit med om vid flera tillfällen i tråden och i andra trådar för den delen att det någon påstår är fakta visar sig vara en åsikt.

Edit. Jag upplyste t ex ovan om att Depps team meddelade att Dr. Curry skulle vittna om att Heards diagnoser innan Curry träffat Heard

Det finns vid ca 4 minuter här: https://m.youtube.com/watch?v=YNpEeIus_tY
__________________
Senast redigerad av HusvagnSvensson 2022-05-31 kl. 16:41.
Citera
2022-05-31, 16:39
  #4078
Medlem
LutzGrans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fotboll12
Om jag säger "Jag bröt benet" vilka tolkningar gör du av det?

Nej, det är ju ganska neutralt. Men låt oss säga att din.. kusin? bröt benet på dej i ett slagsmål. Och så skriver du ett SMS till din läkare där du skriver typ

"Fy fan alltså, min värdelösa fittkusin, så jävla jobbig han är och tjatar hela tiden om massa ointressant trams! Jag önskar han all smärta i hela världen!!

Och just det, jag bröt benet också. Vad ska vi göra med det?"

Då hade man ju inte förstått av SMSet att det var din kusin som skadade dej.

Fan vet jag, jag är ju bara en husvagnssvensson med cymbaltassar.
Citera
2022-05-31, 16:40
  #4079
Medlem
Fiffiniffis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HusvagnSvensson
Ja, det är tydligt att du har mycket höga tankar om din förmåga att bedöma andra människor på mycket liten information och med basis i dina känslor.

Det är väl ifs fullt möjligt att jag är avsevärt bättre än dig på detta område?

Citat:
Din ständiga beredskap att håna och attackera andra talar inte gott om din förmåga till objektivitet och analys.

Varför skulle det ena utesluta det andra? Det följer liksom inte logiskt.

Citat:
Jag är alltid beredd att diskutera i sak.

Det skulle vara trevligt att se faktiska indikationer på detta. Historiken talar dessvärre för sig självt.
Citera
2022-05-31, 16:44
  #4080
Medlem
Snapcounts avatar
Den självsäkra på utgången av rättegången kan tjäna pengar på detta !

With these circumstances and the spotlight being shone on the two Hollywood stars, online sportsbook BetUS has released Depp vs Heard odds that are available to be wagered on now.

https://www.oddsshark.com/entertainm...ard-trial-odds

Det man kan spela på är detta :

-Will Johnny Depp Cry After Hearing The Verdict?
-Will Johnny Depp Look At Amber Heard After The Verdict?

-What Will Be The Color Of Heard’s Outfit On Verdict Day?
Color Of Heard’s Outfit


-How Much Money Will Depp Be Awarded If He Wins The Trial?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in