Citat:
Ursprungligen postat av
rwoz
Vad gör det egentligen för skillnad att finhacka en vitlök? Varje gång jag nöjt mig med att krossa den med med en kniv, och därmed varit en hel bit, så har all smak varit borta ur biten när jag är klar.
Vet inte riktigt, men jag kan tänka mig att om jag vill steka den tillsammans med annat och lämna kvar den i maten samt få mer vitlökssmak så fungerar det bättre med finhackat. Pressad kan jag ibland tycka blir besk, men jag kan vara ute och cykla där. Använder det ibland i alla fall och det är bara ibland som jag tycker mig känna en besk ton. Kanske är nåt helt annat i dom recepten som är beska.
Jag får för mig att jag får ur mer smak ur en riven eller finhackad lök än om jag lägger i en krossad klyfta som ger mer en hint av vitlökssmak, men det går kanske att kompensera för genom att krossa flera och slänga i dom.
Vill man ta ur den ur maten och är mer ute efter en mild smak av vitlök så är dock krossad med knivsidan inte alls så dumt.
Du får nog vänta tills nån vitlöksspecialist vaknat till och fått sig en kopp kaffe innan du får ett fullödigt svar.