Citat:
Ursprungligen postat av Dionyos
Jag kommer ihåg då man fick höra att kontignenten efter mig inte behövde springa upp i stugorna o rätta sängarna om det var dåligt bäddad. bara för att en killes mamma hade ringt o klagat för att killen hade klagat hos sin morsa pga att dem fick springa upp o rätta några ggr. Men jisses. Bäddar man dåligt får man göra om det helt enkelt. Sen att dem inte ens behöver springa från stugorna ut till uppställning mer :/. Nu ska dem gå fint och lugnt.

2/08 sprang åtminstone upp och rättade, så antagligen ändrades det där tillbaka nu. Numera skall stugförmannen ansvara för att stugan är städad då man far på tjänst, men man får inte ha dom att springa upp och rätta.
Man får inte heller hålla morgontvagning, utan rekryterna vaknar och får fritt gå i duschen och ta det lugnt på morgonen. Beroende på när enheten har frukost kan vissa rekryter få upp till 1h tid på sig!
Att sätta någon att springa runt enheten, ja det är också förbjudet. Likaså är det förbjuder för en undersergeant att spränga pinkkor och sängar, han får bara påpeka att den bör rättas. Om jag inte misstar mig får de nya rekryterna besöka soldathemmet och även fara på kvällsare (nu har de i och för sig inte fått permissionsuniformen, men jag antar att de får åka så fort de fått den).
Det finns även andra saker som fallit bort som jag inte går in på.