Citat:
Ursprungligen postat av Boijer
Börjes Krona är en 60-70 km:s marsch som man endast utför på Amfibieskolan, alltså underofficersskolan nuförtiden. Ganska lik barettmarschen har jag hört. Det är dock två helt olika marscher.
Så barettmarschen gånger två, sak samma. Faktum kvarstår att den knappast är någon superviktig militärhemlighet som absolut inte får visas på TV.
Citat:
Jag vet att dom har tillstånd att filma. Det kan vara så att dom får filma allt men sen är det en annan sak va dom får sätta på TV. Jag vet att brigadkommendören får se materialet först och sen ta bort det som han anser olämpligt. På G-perioden var det också så att stampersonalen på Amfsk ville inte att dom skulle filma så mycket i Amfibieskolan. Vet dock ej varför. Möjligtvis har dom alltså tillstånd på att filma ALLT, sen är det en annan sak vad stampersonalen säger till dom om dom kommer och filmar en övning.
Melin är åtminstone på brigaden ännu. På G-perioden bevakade han vår anfallsövning i stridspar med skarpa skott.
Återigen, inget av detta har att göra med att 1kust skulle ha några superhemlisar för sig, vilket du antyder i det inlägg jag svarade på.
Citat:
Angående MilPol. Tyvärr har du fel i det du påstår för dom har faktiskt tystnadsplikt. T.ex. då dom har utbildning i hur man använder pepparspray.
Nej, jag har inte fel. Att nåt befäl har sagt åt dem att inte berätta för vapenkåta pampäser hur man använder pepparsprej innebär inte att de har tystnadsplikt, för det har varken militärpolisen eller beväringar. De enda som torde ha tystnadsplikt på Nylands Brigad är brigadprosten, medicinsk personal och hjärnskrynklaren. Sitt inte och öppna dig om saker du inte vet något om.
Dessutom kvarstår faktum;
det är inte för att det är hemligt på första kust som de inte filmar där!
Vad är det du inte förstår?