Riten (1969)
https://www.imdb.com/title/tt0064897/?ref_=nv_sr_1
En trio framgångsrika skådespelare tvingas inställa sig till förhör gällande ett sedlighetsbrott. Var och en av dem visar upp dolda sidor av sig själva under respektive förhörssession som förs av en domare med ett högst nyfiket intresse.
Först och främst är det ganska stört att detta ska ha visats på TV 1969.
Suveränt vassa och fräna dialoger framfört av lysande skådespelare. Klassisk Bergman, han kan skapa stor konst i det lilla utrymmet. Några skådisar i ett rum med ett bra manus, det är allt som krävs för att göra en bra film.
Med det sagt så innehåller några av scenerna lite för starka känsloyttringar imo. Helt plötsligt kan finhandskarna tas av och råa inre sanningar förs på tal som kulminerar i handgripliga former. Fascinerande och fängslande att titta på även om det som sagt känns som att det går över gränsen.
Det är en njutning att höra det svenska språket framföras här i
Riten. Replikskiften som skulle göra vilken manusförfattare som helst avundsjuk. Gunnar Björnstrand, Anders Ek, Ingrind Thulin och Erik Hell blottar sina innersta i gestaltningen av karaktärerna som de spelar. En av de bättre teaterfilmer som jag har sett.