Lights Out (2016)
När Rebecca växte upp var hon aldrig riktigt säker på vad som var verkligt och inte då lamporna släckts. När hon flyttade hemifrån trodde hon att hon lämnat rädslan bakom sig. Hennes lillebror Martin upplever dock samma oförklarliga och hemska saker som tärde på hennes psyke som liten. Ett skrämmande väsen som har en mystisk sammankoppling med hennes mamma, har återkommit. Men denna gång närmar sig Rebecca sanningen och det finns ingen tvekan om att alla deras liv är i fara…när lamporna släcks.
Lights Out är en långfilm baserad på en kortfilm, vars enda syfte är att få tittaren i en obehaglig känsla. Den är 2 minuter lång och allt som händer är en kvinna som släcker ljuset och en märklig person står och yrar i det mörka.
När de skulle göra filmen till långfilms format blev jag lite fundersam, samtidigt såg jag fram emot vad regissören kunde komma fram med till bordet, då det var samma person som gjorde kortfilmen som långfilmen.
Lyckligtvis levererar han på det goda, även ifall det ibland önskas lite mer vid vissa aspekter. Men i det stora hela är detta en bra och välgjord skräckfilm som ändå lyckas det den lovar.
Skådespelarna tyckte jag skötte sig bra. Teresa Palmer som inte gjorde ett bra intryck i senaste Point Break filmen, får här mer att göra. Samt visar en bättre begåvning att visa hennes känslor karaktären går igenom. Det märks hon bryr sig över hennes lillebror och även hennes mor för den delen. Även relationen med hennes pojkvän gillade jag, och de spelade utifrån varandra bra.
Gabriel Bateman som spelar lillebrodern är inte alls den störiga och jobbiga ungen i din typiska skräckfilm. Jag gillar att rollerna är omvända också, där det är modern som är galen och pratar med det okända, medan det är barnet som försöker stoppa henne och få henne att bli normal igen. När det annars alltid är tvärtom, och oftast är det en liten flicka.
Där är även en hel del effektfulla scener i filmen. Inte minst när de visar varelsen i mörkret, när den leker med konceptet. Jag var rädd att det skulle spela ut sig, eller inte vara så läskigt i slutet, men tack vare användning vid rätt tillfälle och den korta speltiden, så känns det aldrig uttjatat.
Men den som faktiskt fick mig mest att krypa ihop var Maria Bello som modern, som verkligen levde sig in i det sjuka modern, och det var hennes scener som gjorde mig mest obekvämast.
Ibland så kunde filmen bli lite för mycket med sina jump-scares. Den är inte överfylld med dem som många andra, samt hälften av dem används precis som James Wan använder sig utav dem, vid rätt tillfälle när du vet något kommer hända så du hinner bearbeta det i huvudet.
Men ibland kunde där vara de typiska fejk jump-scaren, som jag avskyr. Det var inte så många men ett fåtal stycken som ändå jag känner filmen hade kunnat vara utan.
Jag känner också att reglerna böjs lite för hur varelsen rör sig. Vi vet om att den inte kan vara i ljuset och enbart mörker. Men ibland så är där lite små ljus som täcker väggarna och det är aldrig helt mörkt, och ändå synts hon till.
Vad jag verkligen inte förstår är att Teresa Palmer går runt med en UV-lampa i källaren, där varelsen till slut attackerar mitt i när UV-lampan är på och är tänt på henne, men gör ingen skada. Jag vet inte, men jag tycker ändå att en UV-lampa ändå ska räknas som något slags ljus som bör skada henne.
Varelsen i sig är heller inte lika läskig som den är i kortfilmen. Här är det lite mer Babadook över den, även ifall Babadook var läskigare och en bättre film i mitt tycke.
Även slutet som jag inte tänker säga, kände jag var lite förhastat och jag blev smått förvirrad över det, och hade gärna haft någon slags förklaring till vad som hände och varför.
I sin helhet är Lights Out en kort skräckfilm som lyckas leverera det goda på de korta timmarna. Den behöver inte mer för att sätta upp handlingen och ändå få till det mesta med både skräckelementen och karaktärerna.
Det är en idé som funkade i kortfilms format, men som jag tycker David F. Sandberg har lyckats omvandla till en bra långfilm. Vad jag gillade mest var kemin mellan skådespelare som lyckades sälja mig om att de var en familj. Som teamet själv har sagt, filmen är nästan som en dramafilm om en familj som försöker återförenas igen, bara att det är omvandlat till skräck.
Jag hade mina små problem med filmen som jag kunde störa mig på igenom, som vissa jump-scares och även de olika reglerna filmen inte 100% följde upp, som att varelsen inte kan synas i ljuset, men ändå synts den till i ljuset vid ett par scener, inte minst UV-lampan. Samt slutet hade jag gärna haft bättre förklaring på.
Med tanke på dagens skräckfilmer är Lights Out en av de bättre som kommit ut och som levererar på sin korta speltid.
3 av 5!
http://www.imdb.com/title/tt4786282/?ref_=nv_sr_3
Trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=6LiKKFZyhRU