Har sett ännu en Titanicfilm (eller miniserie, men jag såg den som en fil):
Titanic från 1996. Man såg att den var lågbudget, såklart, men annars var den inte illa alls! Tidsandan var perfekt fångad, dialogen var intelligent och välskriven, människoödena och relationerna intressanta och gripande, och det var även lite humor. Som när Kapten Smith före avgången var med på presskonferens, och fick frågan om han skulle skriva sin självbiografi när han gick i pension. Och han svarade, att det var ingen idé för alla hans turer som han var kapten på var så händelselösa, att det inte kunde finnas något som skulle intressera eftervärlden!
Scenen när fartyget slutligen sjunker och man får se många klipp i ultrarapid, som ett collage, av vad som händer de förtvivlade människorna som är kvar när vattnet störtar över dem, är drömliknande och suggestiv. Att väva in strofer från "Närmare Gud till Dig", som ju är så starkt förknippad med Titanics undergång, var ett genidrag - bidrar verkligen till den både vackra och ödesdigra stämningen. Jag fick lite knip i hjärtat, och det händer sällan numera när jag ser på film.
Bättre än miniserien från 2012 och minst lika bra som storfilmen med di Caprio och Winslet, var den. (Bäst av alla Titanicfilmer är dock "A Night to Remember". En fantastisk film som jag tror att många missar, på grund av den inte har "Titanic" i namnet.)
Ger den
8/10.