Citat:
Ursprungligen postat av
Catapilla
Jag håller med om det mesta du skriver men inte detta
Ok du kan få dom flesta att skriva under på extremexempel som att Cykeltjuven är bättre än Troll 2 men vilken är den objektivt bästa filmen av Cykeltjuven och Port of Shadows?
Troll 2 och The Room?
Die Hard eller Terminator?
Rififi eller The Big Heat?
Man har
favoriter.. Men att välja vilken film som är
bäst gör man ju såklart via ändlösa diskussioner. Den/de som väljer rätt ord, uttryck och jargong på rätt plats vinner - tills nästa kommer och uttrycker sig bättre, eller roligare. Det är en ständigt kamp.
Att många expertlistor ser liknande ut betyder ju främst att filmerna är bra och experterna talar samma språk. Men även att experterna är "lata" och att det blir lätt att man fastnar i en filmkanon när den existerar. För det är bara att inse, det är väldigt trist att inte ha riktlinjer och listor att följa. Då skulle det ju aldrig finnas några böcker av typen
1001.
Jag har inte sett
Troll 2, men
The Room är ju bra på riktigt. Antagligen den bästa bioupplevelse man kan ha, lite väl mycket och väl långa sexscener bara.