Citat:
Ursprungligen postat av Benny Hedning
På tal om äldste, vad är kriterierna när man väljer ut en äldste och hur går det till egentligen? Vet du det Leviticus? Det enda jag vet är att man måste vara just en man...
1 Timoteus 3:1-13
"
1 Detta uttalande är trovärdigt. Om någon eftersträvar en tjänst som tillsyningsman, är det ett utmärkt arbete han önskar sig.
2*Tillsyningsmannen skall därför vara oförvitlig, en enda hustrus man, måttlig i sina vanor, sund i sinnet, ordningsam, gästfri, kvalificerad att undervisa,
3*inte en drucken grälmakare, inte en våldsman, utan resonlig, inte stridslysten, inte penningkär,
4*en man som presiderar i sitt eget hushåll på utmärkt sätt och har barn som underordnar sig med allt allvar;
5*(om någon inte vet hur han skall presidera i sitt eget hushåll, hur kan han då ta hand om Guds församling?)
6*inte en nyomvänd, för att han inte skall bli uppblåst av högmod och råka in under den dom som är avkunnad över Djävulen.
7*Därtill skall han också ha gott anseende bland utomstående, för att han inte skall utsättas för kritik och falla i en Djävulens snara.
8*Biträdande tjänare skall likaså vara allvarliga, inte tvetungade, inte begivna på vin, inte lystna efter ohederlig vinning,
9*män som bevarar trons heliga hemlighet med ett rent samvete.
10*Men också de skall först prövas i fråga om sin lämplighet; låt dem sedan verka som tjänare, om de är fria från anklagelse.
11*Kvinnor skall likaså vara allvarliga, inte baktala någon, utan vara måttliga i sina vanor, trogna i allt.
12*Biträdande tjänare skall vara män som har en enda hustru och som presiderar på utmärkt sätt bland sina barn och i sitt eget hushåll.
13*Ty de män som sköter sin tjänst väl förvärvar åt sig en god ställning och stor frimodighet i den tro som är förbunden med Kristus Jesus.