Citat:
Ursprungligen postat av
PeterForsberg
Tror du faktiskt hade helt rätt!
Provslagit nya Mizunon (grymt bra för mig), Callaway klubbor samt SLDR som alla säkert går 10 meter längre än min nuvarande. Dessutom med halverad spinn=mer rull. Ska snart införskaffa en ny driver och förhoppningsvis få lite bättre "gap" mellan driver och spoon.
Vad tycker ni för övrigt om avståndsmätare? Köpte själv en Nikon Coolshot 20 på rea på Dormy idag. Hoppas kunna träffa några fler greener och tänker att det i längden också borde leda till mer exakta siffror på hur långt respektive klubba egentligen går...?
Jag tycker att avståndsmätare (speciellt laser typen) är ett underbart verktyg att ha med sig. Det är ett garanterat sätt att minska antalet slag man slår på banan då den tar bort alla (okej inte blinda men annars så) gissningar när det gäller faktiska avstånd.
Jag läste nyligen en gammal (2-3 år) "Svensk golf" tidning där de hade gjort ett test för att se hur mycket fel en person har med ögonmått över olika avstånd. Slutsatsen var att personerna i deras test hade i snitt +/- 7m fel på ca 8 avstånd mellan 50 - 200 meter. Det är ungefär en klubblängd, för långt eller för kort, vilket gör stor skillnad.
Personligen använder jag en Bushnell v2 men jag har hört att Nikon Coolshot ska ha en bättre (tydligare, lättläslig, snygg och allt vad det nu var) display än min och de andra konkurrenterna.