Resultat: Bör det vara förbjudet att hjälpa en hemlös på Flashback?
Ja, det bör vara förbjudet
36,52%
103 röster
Nej, här är regeln för hård
63,48%
179 röster
2015-09-15, 11:59
  #1
Administrator
admins avatar
Tidigare denna månad så startades det en tråd av en användare som nyligen blivit hemlös.

Citat:
Ursprungligen postat av Shonne99
Precis åkt ut från lägenheten där jag varit inneboende. Inte gjort något knas, däremot fick värden gäster... Nu är jag alltså officiellt hemlös (i alla fall 2-3 dagar framåt) i Stockholm.

Vad gör man? Jag har 10kr och en liten väska med det viktigaste (dvs kläder och toalettartiklar). Har även telefon med laddare och tillgång till trapphus med eluttag.

Hur får jag tiden att gå hela natten, och kan man sova i ett trapphus utan att någon gnäller, tro?

(FB) Vad gör en hemlös i Stockholm på natten?

Tråden har f.n. haft omkring 70 000 visningar, och flera har erbjudit sig att hjälpa den hemlösa . Någon erbjöd sig att ge bort ett tält, någon mat och någon annan pengar. Små saker som gör tillvaron åtminstone lite enklare för den som är hemlös.

Nu har detta skapat vissa problem, då detta även i vissa fall krockar med regel 1.01. Vilket resulterat i både varningar och avstängningar. Något jag anser är helt fel.

Frågan har diskutertats internt, och här skiljer sig åsikterna något åt. Flera anser att vi måste ha en hård tolkning, för annars kommer detta bara att sprida sig som en löpeld. Men jag är av helt annan åsikt, och har därför föreslagit att frågan diskuteras publikt.

För att förstå problemet så har jag även tagit mig friheten att posta de inlägg som raderats (och som i vissa fall resulterat i varning eller avstängning).

Följande inlägg är raderade (i vissa fall med resultetet varning eller avstängning):

Citat:
Ursprungligen postat av Psyktabu
Dra till donken som har öppet 24 timmar, tex Fridhemsplan.

Häng på bibblan på dagarna.

På söndagar kommer det in nya varor i butikerna, käka upp dem "gamla" som slängs. Dumstra eller nåt kallades det.

Pma så bjuder jag på lunch

Citat:
Ursprungligen postat av sodar
Har du Swish? Om du inte har det så funkar ditt kontonummer lika bra. Dock syns då pengarna inte fören på måndag, tyvärr.. Såvida vi inte har samma bank. Släng iväg ett meddelande bara

Citat:
Ursprungligen postat av p0d1
Om du är vaken TS så svara här i tråden eller skicka PM.
Kan sätta mig i bilen in mot city(30 min) för att bjuda dig på käk och lite sällskap om så önskas, kommer lägga mig annars.

Citat:
Ursprungligen postat av 20152015
Fan sånt här gillar jag!! Äkta flashback anda. Lojal och vänlig! Stor respekt.

Fan så man hade velat joina den måltiden med er.

Citat:
Ursprungligen postat av p0d1
Fan, ibland så måste man. Alltid sagt att jag ska se till att bli en bättre människa och hjälpa andra, perfekta möjligheten!
Synd bara att TS inte verkar vara aktiv just nu, får ge det en chans imorgon istället!

Hade mer än gärna haft med dig!

Citat:
Ursprungligen postat av p0d1
Ger dig möjligheten ikväll igen
Vart finns du? Är det i centrala Stockholm du är i just nu? Ska till norrort idag, svänger gärna in och ger dig käk och lite cash så du har till mat och dryck.

Citat:
Ursprungligen postat av JaredLeto
Fan, min mobil dog på vägen till Stockholm och hade ingen möjlighet att ladda den. Vill gärna inte att detta ska bli någon chatt, men skicka iväg ett PM om du behöver något.

Hur länge kommer du befinna dig i denna situationen?

Citat:
Ursprungligen postat av LucNN
Tråkigt med den diffusa sitsen, stå på dig. Seriöst, köp ett tält, hitta någon buske och slå upp det därinne.

Angående parasitering, så finns det fan inget fel på att uppehålla sig i en lokal avsett för studier. Jag sov i lokalet i 3 veckor, städade allt varje dag, såg till att vara aktiv under dagarna och så. Ingen skada, annat än att lokalet blev använd av en i nöd. Jag tänker alltid så här, att om jag inte skulle störas i mitt "hederliga" bruk av något, givet att en annan gjorde x, då är inte x fel. Att någon snubbe från Securitas måste slänga ut dig betyder inte att det är fel.

Jag har inte själv mycket pengar, men om du vill kan jag skicka dig, typ, 200kr. eller så. Har dock ingen telefon, men om du skickar PM med reg.+ kontonummer + iban&... vad heter det... swift?... då kan jag skicka lite senare. Men se då till att köpa något som kan användas till att skapa ett personligt rum. Typ ett skittält eller så. Du har redan ett täppe, du får mat av folk osv. Om du får ett tält, så skapar du lugn luft kring dig och isolation, vilket bidrar till ökad komfort, vilket är a och o när det kommer till sömn, som är a och o när det kommer till välbefinnande. Men ja, sök annars jobb osv., så du inte stannar av.

Any ways, been there done that, och vi har samma personlighet i mångt och mycket verkar det som - frågar inte hjälp, har svårt för att känna igen vad man måste klaga på (jag fattar t.ex. aldrig hur folk som klagar i media fått för sig att något var under standard, då jag alltid klarar mig själv, om jag så ska svälta. Det känns typ som om vissa helt enkelt aldrig inser att världen inte handlar om en själv), kan acceptera typ allt osv., så du vet redan det du måste veta. Det här är väl mer ett sätt för dig att få tiden att gå samt få lite social kontakt och erkännande. Vilket du så klart ska få.

Citat:
Ursprungligen postat av rotebro-conny
100:- + lite godis finns nu gömt på ett säkert ställe någonstans i centrala delarna av stan. Skattkarta kommer via PM.

En filt borde väl någon ha liggandes som bor eller jobbar i city? Det är ju bara att ställa ut/gömma lite smart och pm:a adressen..

Annars får du höra av dig så ska jag försöka rota fram något i morgon kväll.

Citat:
Ursprungligen postat av FatPPLrHrdrTkidnap
Hur illa det än blir så ska du veta att du har en sovplats hos mig. Kan styra ihop nå mat och rena kläder åt dig också. Ta vara på dig mannen, allt ska bli bra!

Skicka PM om livslusten eller situationen blir för svår!

Citat:
Ursprungligen postat av rotebro-conny
Jag rotade runt och hittade en gammal sovsäck, behöver du den i natt? Om du hör av dig typ omgående kanske vi kan lösa det.

Smart att åka till IKEA förresten, passa på och tryck i dig 5:- korvar

Citat:
Ursprungligen postat av P2RGE
TS, du har en väldigt bra inställning! All cred till dig!

PM:a gärna mig om det är något som du saknar eller behöver något

Citat:
Ursprungligen postat av Grivans
Om du behöver någonstans att krasha i natt så hojta till.
Har ett boende som står tomt just nu, finns lite käk i frysen och i skafferiet.
Jag har egentligen flyttat ut men om du vill sova någon natt så är det helt lugnt.

PM i sådanna fall

Citat:
Ursprungligen postat av A.Ericsson
@Ts är du vit? Kille/tjej? Ålder?


Är du en vanlig person och inte någon typ pundare eller dylikt så kan jag erbjuda ett rum för några nätter.

Citat:
Ursprungligen postat av Lexem
PM:a om du är sugen på en bit mat ikväll eller imorgon. Jag bjuder.

/Lex.

Citat:
Ursprungligen postat av divadude
Varför vill du inte sova hos någon temporärt? Varför är du så kräsen? Kan det vara så att du bara är ute efter snylta mat och swishpengar men faktiskt har ett boende? Om inte PM:a mig så kan jag hjälpa dig med lite.

Citat:
Ursprungligen postat av Gurjon
Har du liggunderlag (hjälper till mycket att hålla kylan borta) och filtar? Skriv vad du vill ha, så slipper jag slänga allt krafs i soporna

Citat:
Ursprungligen postat av Superlemon
såg att du inte verkar vilja ha hjälp men det börjar bli kallt,
Skicka pm om det krisar så kan jag utan problem ordna en vinter jacka,(en shysst snygg o varm jacka) har en jag köpte förra året med blev mest liggandes i bilen, ser hellre till att någon som har använding för den tar den, (ingen medlidandes grej) vore bättre om den kom till användning . skicka ett pm om det blir kallt , är i stockholm ett tag på jobb

Citat:
Ursprungligen postat av Hirvi
Vill du ha ett tält så kan du få ett av mig, jobbar i stockholm och kan möta upp dig efter jobbet.
Det är skrämmande sånt här.

Citat:
Ursprungligen postat av Shonne99
Jäkla bra erbjudande, tackar ödmjukast!

...men tror det kan bli klumpigt att slå upp ett tält här uppe på vinden

Är det ett stående erbjudande skickar jag gärna ett PM om/när jag flyger ut härifrån (dvs om jag inte hittat ett boende först)!

Allt gott!

Citat:
Ursprungligen postat av rotebro-conny
Vore jag som dig skulle jag använda överskottsenergi och tid du får över att reka reservboende så du har en plan klar om det knasar där du håller till nu.

Det räcker att du springer på "fel" granne två gånger i rad så kan snacket vara igång i porten och du hänger löst. Se i möjligaste mån till att inte stöta ihop med folk.

Hoppas det går bra för dig och att du uppdaterar tråden. Jag står inför hot om avstängning och banning från forumet för att jag i tråden tipsade om att ett visst företag säljer billig korv med bröd, att jag skrev att jag gav dig 100:- och erbjöd en filt så jag kommer kanske inte kunna skriva mer men jag kommer följa tråden, så det vore kul om du uppdaterar även längre fram.

All lycka till dig!
Citera
2015-09-15, 12:00
  #2
Administrator
admins avatar
Frågan är då ifall forumet blir bättre eller sämre av att dessa inlägg får vara kvar. Jag anser att diskussionen blir bättre och intressantare av att de får vara kvar, då de faktiskt visar på hur människor gärna hjälper andra som är i nöd. Är detta något negativt? Nej, jag tycker varken effekten (att någon får hjälp) eller diskussionen (som även resulterar i att användarna blir delaktiga och vill hjälpa till) blir sämre. Tvärtom.

Tråden handlar inte heller bara om att hjälpa, utan berättar också om hur det är att leva som hemlös.

(FB) Vad gör en hemlös i Stockholm på natten?

Det man gör genom att angripa användare som försöker hjälpa till är att skapa ett problem som faktiskt intre behöver finnas. För dessa inlägg skadade inte. Istället ser det bara märkligt ut när användarna blir straffade pga att de osjälviskt försöker hjälpa någon.

Citat:
Ursprungligen postat av Superlemon
tråkigt att man kanske blir avstängd för att man var shysst.

detta fick man i pm av en moderator för att jag erbjöd han en jacka gratis, som jag har hängande hemma som tar plats, Bad inte om pengar, kräver inte ens ett tack. ville bara hjälpa till .


Regel: 1.01 - Reklam och annonsering

Moderatorerna kommer rösta om huruvida inlägget bryter mot forumets regler, och om så är fallet kan påföljden bli varning, avstängning eller bannlysning. I fall där det är helt uppenbart vilken åtgärd som är tillämplig kan åtgärden verkställas mycket kort tid efter upplagd omröstning.

Citat:
Ursprungligen postat av Shonne99
Ledsen för allt trubbel jag orsakar för alla FBare som skrivit att de vill hjälpa till. Det här var väldigt långt ifrån min mening.

Min fråga till er användare är: Hur tycker ni att regel 1.01. bör tolkas i just det här fallet? Är det rätt att ge användare som försöker hjälpa någon en varning eller i vissa fall även en avstängning? Eller bör vi se över regeln, och tänka annorlunda.

admin
Citera
2015-09-15, 12:05
  #3
Medlem
FlashbackImprovers avatar
Jag anser att det bör vara förbjudet i trådar på FB.

De som vill handla med TS personligt kan göra det personligt (Personliga meddelanden).

Edit:
Men en varning är för hårt. Det bör handskas med som man handskar med mild off topic. Typ att någon mod rensar och säger till i tråden och sedan endast varnar de grövsta
__________________
Senast redigerad av FlashbackImprover 2015-09-15 kl. 12:10.
Citera
2015-09-15, 12:09
  #4
Medlem
Xeliouss avatar
Flashback kommer översvämmas av användare med ekonomiska problem som äskar om pengar kan man tänka sig. Ska det begränsas till just hemlösa och hur pass hemlösa och behövande ska de vara? Det var en användare som inte för så länge sedan la ut sitt paypal och berättade om sin hemlöshet, han blev avstängd. var väl 2-3 månader sedan? Som den här personen som admin tar upp så är personen hemlös i 2-3 dagar?

Frågan är hur man ska veta att det användaren säger stämmer så det inte bara är en användare i behov av lite snabba cash?
__________________
Senast redigerad av Xelious 2015-09-15 kl. 12:12.
Citera
2015-09-15, 12:10
  #5
Administrator
admins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FlashbackImprover
Jag anser att det bör vara förbjudet i trådar på FB.

De som vill handla med TS personligt kan göra det personligt (Personliga meddelanden).

Edit:
Men en varning är för hårt. Det bör handskar som man handskar med mild off topic.

Vi har även möjligheten att radera inlägg utan varning.

admin
Citera
2015-09-15, 12:12
  #6
Administrator
admins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xelious
Flashback kommer översvämmas av användare med ekonomiska problem som äskar om pengar kan man tänka sig. Ska det begränsas till just hemlösa och hur pass hemlösa och behövande ska de vara?

Det är en öppen diskussion. Du väljer var man drar gränsen.

Citat:
Ursprungligen postat av Xelious
Det var en användare som inte för så länge sedan la ut sitt paypal och berättade om sin hemlöshet, han blev avstängd. var väl 2-3 månader sedan?

Att lägga ut sitt bankkonto eller motsvarande, eller indirekt försöka få användarna att ge ekonomiska bidrag eller motsvarande ska givetvis även i framtiden vara förbjudet.

admin
Citera
2015-09-15, 12:13
  #7
Medlem
SkepticalHippos avatar
Jag håller med dig admin. Jag förstår problemet: Det kan leda till att forumet svämmas över av tiggartrådar och blir till en riktig ICA-entré. Men blir det för stort så kommer folk sluta bry sig och därmed självsaneras det förr eller senare.

Jag blir faktiskt lite rörd över att läsa att folk ställer upp. En kille har hamnat snett och många förstår hur lätt man själv hade kunnat hamna i den sitsen en gång i tiden. TS ber ju dessutom inte om hjälpen utan det är folk som erbjuder sig utan att ha blivit ombedda. Det är sådant här Flashback borde vara känt för, inte att det finns idioter som uppmuntrar andra att begå självmord eller att alla är knarkare. Därför är det väldigt synd om de här inläggen försvinner så att folk inte får se hur osjälviska flashbackarna kan vara.
Citera
2015-09-15, 12:18
  #8
Administrator
admins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SkepticalHippo
Jag håller med dig admin. Jag förstår problemet: Det kan leda till att forumet svämmas över av tiggartrådar och blir till en riktig ICA-entré. Men blir det för stort så kommer folk sluta bry sig och därmed självsaneras det förr eller senare.

Tiggartrådarna är enkla att hantera. Dessa faller fortfarande under 1.01. Däremot är det något helt annat att osjälviskt vilja hjälpa någon. Jag tycker vår hantering av narkotikaförsäljningen är en bra liknelse. Man får diskutera droger hur mycket man vill, men indirekta försök till handel stoppas direkt. Åtminstone de vi upptäcker.

admin
Citera
2015-09-15, 12:19
  #9
Medlem
Noxyls avatar
Hur skall man veta att det verkligen är en person i nöd man hjälper? Det kryllar ju av troll och knäppgökar här. Jag röstar ja, det bör vara förbjudet, och tycker hemlösa får söka hjälp 'normala' vägar.
__________________
Senast redigerad av Noxyl 2015-09-15 kl. 12:21.
Citera
2015-09-15, 12:20
  #10
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av admin
Det är en öppen diskussion. Du väljer var man drar gränsen.



Att lägga ut sitt bankkonto eller motsvarande, eller indirekt försöka få användarna att ge ekonomiska bidrag eller motsvarande ska givetvis även i framtiden vara förbjudet.

admin

Jag vet inte vad jag har för befogenheter att skriva något om vad jag tycker här, men såg att tråden hade startats.
Ville bara ha sagt att jag har skrivit otaliga gånger i tråden att det inte ligger i mitt intresse att "tigga gåvor" eller hur man nu vill uttrycka det. Meningen med tråden var att jag skulle hitta schyssta saker att göra, bra ställen att söka mig till osv, UTAN att be andra om hjälp.
Citera
2015-09-15, 12:20
  #11
Medlem
JokkMokks avatar
Tycker att det är fint att folk vill ställa upp och hjälpa till men det inlägget där han som lade ut sin paypal gick emot reglerna helt solklart. Jag tror att detta fallet så ville hen bara ha tips på hur man faktiskt klarar sig och om då folk vill hjälpa till som sagt så borde vi istället vara stolta över att vara en del av ett forum där vi har så pass stora människor och återigen bevisa för vänsterfascisterna att deras fördomar inte har någon förankring gentemot verklighete.
Citera
2015-09-15, 12:20
  #12
Medlem
Citerar Byrådirektör H.K. Bergdahl i Karl-Bertil Jonssons julafton
"Det var förbanne mig det finaste jag har hört sedan jag konfirmerades. Vill du ha ett fikon?"

Är det inte en variant av Recycle your stuff??
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in