Citat:
Ursprungligen postat av realrecognizereal
Ok visst man kan låtsas i sin inre gulligull värld att man bestämmer sitt eget värde. I många fall bestämmer kvinnor mannens värde, och biland tvärtom. Om alla tex tycker att du är tjock och äcklig eller konstig, så kommer du ses som mindre värd i den riktiga världen, sen kan du ju tycka själv att du minsann är mest värd av alla men det funkar ju inte så.
Ens "värde" som människa är väldigt ytligt och övergående, speciellt för kvinnor som egentligen bara värderas för utseendet, det finns liksom inget annat sätt att värdera er på Även om du inte vill vara med så är du så illa tvungen om du vill leva dvs.
Jag är benägen att hålla med dig. Visst kan man med hjälp av ett gott självförtroende delvis kompensera för andra brister men faktum är ju att det är viktigare att tänka på är hur andra uppfattar dig inte vad du har för självbil. Om man själv tycker man är världens trevligaste kille men alla i ens omgivning tycker man är ett svin så spelar det ju ingen roll om man inbillar sig saker.
Visst är en kvinnas utseende viktigare än för män. När vi väljer partner tänker vi olika:
Kvinnor vill ha en man med:
1) Status/Socioekonomisk ställning
2) Personlighet
3) Utseende
Män vill ha en kvinna med:
1) Utseende
2) Personlighet
3) Status/Socioekonomisk ställning