Citat:
Ursprungligen postat av
ujhs
Blind lydnad relaterad till dödsångest? De tror helt enkelt att ett barn som dör kommer att få en jordisk uppståndelse och få klappa lejon och pandor i en evighet.
Att klappa lejon och pandor iklädd skjorta och pressevecksbyxo/lackskor i en trädgårdsliknande miljö med en välklippt villagräsmatta är i sig totalt absurt.
Citat:
Ursprungligen postat av
ujhs
Om de däremot samtycker till att deras barn ska få en blodtrnsfusion för tt rädd livet, så kommer de tt bli slaktade på domedagen och därmed gå miste om att få klappa lejon och pandor i evigheter evighet.
Att då veta att Idi Amin, Pol Pot och Kejsar Caligula kommer att uppväckas med ett leende efter Harmageddon känns nästan svindlande, eller hur?
Citat:
Ursprungligen postat av
ujhs
Jag vet att detta låter både otroligt och löjligt, men detta är faktiskt JVs lära. Tro det eller ej.
Intet alls löjligt, snarare skrämmande.