Citat:
Ursprungligen postat av
avfallit
Fast jv har bytt ut "församlingen" mot de äldste. Församlingen får inget veta- inte ens när saken är avgjord. Kan man godtyckligt ändra den delen av proceduren borde man kunna ändra på annat också, t.ex antal vittnen som krävs.
Jag är inte helt nöjd med att församlingen inte får reda på något alls, det finns problem med det, men samtidigt kan det finnas problem med att alla i församlingen vet allt om alla. Jag är kluven i denna fråga.
Men bara för att en del är fel, så ska man inte förkasta andra delar som är rätt, det är som att kasta barnet med badvattnet. Det är tydligt att bibeln och Jesus förespråkar två vittnen, så som också svenska domstolar i alla tider främjat detta i rättssäkerhetens namn.
Denna del är helt tydligt inte fel enligt bibeln. Men om "församling" betyder hela församlingen eller dom som har ansvaret för församlingen har jag alltså ingen tydlig bild om.
Citat:
Ursprungligen postat av
avfallit
Dessutom är det egentligen ovidkommande med tvåvittnesregeln. Den reglerar ju bara huruvida gärningsmannen kan fällas för synd.
Det är inte ovidkommande, det är viktigt så att inte oskyldiga döms. När UG sändes så var det många som tyckte att just det, att det skulle finnas två vittnen innan Jv uteslöt någon, var förkastligt, men det kanske är andra tongångar nu? Nu när man förstår att även svenska domstolar praktiserar detta?
Citat:
Ursprungligen postat av
avfallit
Det vi vill se är ju att jv tar sitt ansvar och anmälertill myndigheterna oavsett vad äldste kommer fram till eftersom äldste är inkompetenta att utreda sånt.
Det kan väl inte vara så svårt?
Jag kan inte för min vildaste fantasi se att äldste hos Jv i
stort sett har gjort något fel, men som jag har sagt flera gånger, så självklart finns det äldste och andra Jehovas vittnen som vill dölja och inte polisanmäla. Och som jag har sagt flera gånger, äldste i församlingen har inga skyldigheter att polisanmäla brott som har skett tidigare, lika lite som präster som får höra om pedofilibrott i t.ex. bikten. Dessa präster har inte anmälningsplikt, så varför måste äldste hos Jv ha anmälningsplikt?
Jag har ingen kunskap om USA och Australiens lagar, jag har inte satt mig in i det som har hänt i dessa länder, men om Jv:s motståndare beter sig det minsta så som dom gjorde i Sverige i och med UG:s reportage, så har jag inga stora förhoppningar att dessa motståndare är mer balanserade i sin syn än svenska Jv motståndare.
Programmet UG och efterföljande debatt, hade så otroligt många felaktigheter så att man vet inte ens var man ska börja.
Fast jag har tagit upp om många av dessa felaktigheter tidigare, felaktigheter som är så uppenbara att det är förunderligt varför allmänheten inte har reagerat. Men det är det vanliga, om det är en minoritet så bryr man sig inte mycket, så länge det bekräftar ens egna verklighetsbild.